Znaleziono 0 artykułów
23.10.2024

Justyna Kopińska: Jak wyjść z kokonu obojętności, by zmieniać świat na lepsze

Fot. recep-bg, Getty Images

Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie nawiązuje do rozmowy z Mają Ostaszewską, którą przeprowadziła na potrzeby podcastu „O milimetr do przodu”. Aktorka oraz inni goście i rozmówcy autorki dają lekcję skupienia w przebodźcowanym świecie.

Niebo i piekło są między naszymi uszami – mówi nagradzana aktorka Maja Ostaszewska. Nie mamy wpływu na zdarzenia, ale kontrolujemy sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość i ludzi wokół nas.

Żyjemy w świecie, w którym wielu łączy fast food z najdroższymi suplementami, bezdomni w Stanach Zjednoczonych używają najbardziej uzależniającej formy technologii, a najpiękniejszy przyrodniczo i jednocześnie jeden z najbiedniejszych krajów zalewa wysoko przetworzona żywność. Narasta problem cukrzycy w miejscach, w których historycznie ta choroba występowała marginalnie.

Ewa Woydyłło podkreśla, że żyjemy w matrixie sprzeczności

Doktora psychologii Ewa Woydyłło podkreśla, że współczesny świat to „matrix sprzeczności”. – Codziennie wielu z nas otrzymuje tsunami powiadomień. Jesteśmy w trybie natychmiastowej reakcji, więc niezwykle trudno nam wyciszyć mózg i uchwycić oryginalną ideę. Wielu ludzi ma problem z podtrzymaniem ciągu myśli do chwili, aż przerodzą się w plany – mówi mi z kolei profesorka psychiatrii Uniwersytetu Stanforda Anna Lembke.

Według pisarki Joyce Carol Oates żyjemy w świecie pozbawiającym nas możliwości skupienia. Przez to nie osiągniemy już poziomu najwybitniejszych twórców przeszłości. 

Profesor Lembke podkreśla, że żyjemy niemal w symulowanym doświadczeniu, a dopaminowa rzeczywistość działa na szkodę dzieci i dorosłych.

Parę tygodni temu dowiedziałem się, że zalęgł mi się potworek w mózgu. Nazywa się glejak. Przede mną krótka przyszłość. No i co robić? Siedzieć i rozważać? Nie! Wziąłem to na klatę. Pomyślałem, że to moja ostatnia szansa na spotkanie się z młodzieżą – mówił na festiwalu Pol’and’Rock, na miesiąc przed śmiercią, Bogusław Stanisławski, założyciel Amnesty International w Polsce. – To jest ostatnia szansa, żeby coś powiedzieć o moim życiu. Szczęśliwie udało mi się nigdy nie być w kokonie obojętności. Nie wiem, czy uda wam się zmienić ten świat, ale możecie spróbować posunąć go choć o milimetr do przodu – zakończył.

Ogromnie poruszył mnie sposób, w jaki Stanisławski wypowiadał te słowa. Mocno, a przez łzy. Wówczas pomyślałam o idei „O milimetr do przodu”. Do mojej audycji zapraszam terapeutów, polityków, artystów, ekspertów, którzy mówią o technikach wychodzenia z obojętności, osiągania skupienia i spokoju w przebodźcowanej rzeczywistości.

Była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska opowiada o nienawiści w sieci będącej odpowiedzią na sprawdzanie jej fundacji przez prokuraturę. Była to pierwsza fala hejtu – media społecznościowe dopiero stawały się popularne w Polsce. Maja Ostaszewska podkreśla, że obecnie przyzwyczailiśmy się do nienawiści w sieci. I to jest przerażająca myśl.

Zdaniem aktorki możemy omijać tę przestrzeń i z uważnością podchodzić do zwykłych, codziennych czynności: karmienia dziecka, spacerów z psem, czasu w górach. Maja odnalazła medytację w tych aspektach rzeczywistości. Podkreśla, jak ważna jest praca z intencją, umiejętność odnalezienia sensu przed kontaktem z widzami na scenach teatrów.

Z kokonu obojętności możemy wychodzić codziennie, o milimetr do przodu

Każdy gość – prof. Bogdan de Barbaro, dr Ewa Woydyłło, dr hab. Marek Wypych – daje nam swoją lekcję dobrostanu, a my decydujemy, które techniki są skuteczne dla nas. – Coraz mniej Amerykanów rozumie, jak tolerować frustrację wynikającą z wyjścia na zewnątrz lub konfliktu z drugim człowiekiem – mówi mi profesor Lembke. Jak w takim stanie oczekiwać wychodzenia z kokonu obojętności? Najlepszą radę dał już Bogusław Stanisławski – codziennie o milimetr do przodu.

*Rozmowy o dobrostanie w podcaście „O milimetr do przodu”:

https://open.spotify.com/episode/1YAYDr662o92X233HdoLd2

*

Justyna Kopińska to nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.

Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.

Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii reformator.

Otrzymała ustanowione przez prezydenta odznaczenie Infantis Dignitatis Defensori za zasługi dla ochrony dzieci w instytucjach zamkniętych.

Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Justyna Kopińska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Justyna Kopińska: Jak wyjść z kokonu obojętności, by zmieniać świat na lepsze
Proszę czekać..
Zamknij