Znaleziono 0 artykułów
06.12.2023

Justyna Kopińska: Sposób na wolę życia

Fot. Getty Images

Chcę podzielić się tym, co inspirowało mnie do powracania do życia, pisze Justyna Kopińska, przywołując teorie psychiatrów i psychoterapeutów – Esther Perel, Kazimierza Dąbrowskiego, Bogdana de Barbaro – na temat przewartościowania po kryzysie wewnętrznym. 

Wolę życia przywracamy przez kreatywność, bliskość, sens pracy – mówi psychoterapeutka Esther Perel

W 2017 roku zmarła moja mama, później doświadczyłam choroby i śmierci kolejnych bliskich. Stres związany z tymi wydarzeniami doprowadził do czasu anhedonii. Nie była to depresja. Nie znajdowałam się w stanie, który wymagałby leczenia farmakologicznego. Lecz nadmiar wydarzeń spowodował brak radości z doświadczeń sprawiających mi wcześniej przyjemność. 

Obecnie ta radość i energia powróciły. Chcę podzielić się tym, co inspirowało mnie do powracania do życia. 

Psychoterapeutka Perel jest mi bliska, bo ma głęboką świadomość siły tkwiącej w człowieku. Dorastała wśród ocalałych z Holocaustu. Jej rodzice przeżyli, ale ich krewni zginęli. To dzieciństwo ukształtowało jej psychologiczne zainteresowania. Psychoterapeutka dzieli ocalałych na dwie grupy. 

Psychoterapeutka Esther Perel dzieli ocalałych na dwie grupy

Pierwsza to osoby, które przeżyły. Uważają świat za niebezpieczne miejsce. Mają przekonanie, że nie można ufać, doświadczać życia, a przede wszystkim odczuwać przyjemności. Bo wówczas nie jesteśmy gotowi, a przecież w każdej sekundzie życia może wydarzyć się to, co najgorsze. 

Druga to ci, którzy „zrozumieli erotykę jako antidotum na śmierć”. Peryl podkreśla, że współcześnie mylnie definiuje się erotykę jako seks. Według niej to słowo ma szerszą definicję – to witalność, poczucie bycie żywym i umiejętność „wyobrażenia sobie siebie na nowo”. 

Psycholog kliniczny i psychiatra Kazimierz Dąbrowski uważał, że kryzys wewnętrzny może doprowadzić do przewartościowania

Psycholog kliniczny i psychiatra Kazimierz Dąbrowski uważał, że kryzys wewnętrzny może doprowadzić do cennego przewartościowania, wejścia na kolejny szczebel świadomości. Dąbrowski podkreślał, że osoba w trakcie leczenia nie jest definiowana przez swój stan, bo choroba to jedynie proces. Ten proces może pozwolić bardziej wnikliwie spojrzeć na świat. Myślę, że profesor zdjął z depresji pewien rodzaj tabu, który dawniej mylnie łączono z bezradnością.

Dąbrowski oparł teorię dezintegracji pozytywnej na hierarchii wartości, w której wybory są podporządkowane wartościom wyższym. Perel dodała do tej teorii ważny kontekst. 

Austriacki psychiatra Viktor Emil Frankl pisał natomiast, że ludzie z bagażem wojny mają nawracające myśli samobójcze, problemy psychiczne, trudności w kochaniu swoich dzieci. Lecz są osoby z takim samym bagażem, którzy działają na rzecz społeczeństwa, rozwijają talent, przekuwają ciężar w dojrzałe uczucia. 

Dzięki tym najtrudniejszym sytuacjom możemy poznać drogi wyjścia z niewyobrażalnego stresu. Wówczas nasze problemy stają się proporcjonalne do złożoności świata. Esther Perel wybrała zawód psychoterapeutki, by pomagać ludziom w kontakcie ze stroną, która jest żywa. 

Bogdan de Barbaro: Mamy wewnętrzne zadanie iść drogą, do której mamy przekonanie

W moim podcaście „O milimetr do przodu” nawiązuję do tych teorii, by pokazać, co pozwala nam odzyskać witalność i energię. – Nazwa podcastu ogromnie mi się podoba, bo nie zakłada, że dojdziemy do mety i wszystko będzie świetnie – mówi mi w trzecim odcinku profesor Bogdan De Barbaro. – Mamy wewnętrzne zadanie iść drogą, do której mamy przekonanie. Zadajcie sobie pytanie, czy jesteście gotowi rozważać, przyglądać się, zastanawiać się nad złożonością tego świata. Czy nie rezygnujecie z odróżniania dobra od zła, kłamstwa od prawdy, piękna od brzydoty? Jeśli podążacie tą drogą i sprawdzacie, czy jesteście w porządku wobec siebie, to przy okazji się światu przydacie. O nic innego nie chodzi.

Link do podcastu Justyny Kopińskiej.

Justyna Kopińska: dziennikarka, socjolożka, zajmuje się tematyką kryminalną związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International, Pióro Nadziei.

Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka pięciu książek, m.in. „Z nienawiści do kobiet” i „Polska odwraca oczy”.

Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. 

Justyna Kopińska
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. Justyna Kopińska: Sposób na wolę życia
Proszę czekać..
Zamknij