Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie przywołuje rozmowę z psycholożką Igi Świątek, Darią Abramowicz, która radzi, by nie pielęgnować w sobie perfekcjonizmu, cieszyć się z sukcesów, pielęgnować optymizm.
– Zróbmy miejsce na pozytywne emocje, na poczucie dumy, na satysfakcję. Róbmy w życiu miejsce na celebrację – mówi mi psycholożka sportowa, członkini zespołu Igi Światek, Daria Abramowicz.
Jedna z najsłynniejszych tenisistek naszych czasów powiedziała, że choć przeszła ostatnio trudny okres, nie przestała odczuwać radości z czasu na korcie. Psycholożka Daria Abramowicz wie, jak przejść przez mroczny czas z jasnym umysłem. W podcaście „O milimetr do przodu” radzi, by celebrować osiągnięcia.
Perfekcjonizm robi nam krzywdę. Jak nauczyć się odpuszczać?
– Zbyt często, gdy kupimy mieszkanie lub awansujemy, skupiamy się na trudach nowego zadania. Zatrzymajmy się i pomyślmy, ile wysiłku włożyliśmy, by znaleźć się w sytuacji wyzwania. Poczujmy dumę – mówi Abramowicz. Namawia także do tego, by nie karmić perfekcjonizmu. – To robi nam krzywdę na wszystkie możliwe sposoby – wywołuje silny lęk, prokrastynację, wycofanie, wstyd – dodaje psycholożka. Pokazuje także, że dobrze unikać porównywania się do innych i pielęgnować nadzieję i optymizm.
Anna Lembke mówiła mi, że każdy z nas ma w mózgu wagę systemu dopaminowego. Na jednym jej krańcu jest „przyjemność”, na drugim „ból”.
„Nadmierny nacisk na przyjemność” powoduje ból
W rozmowie z dr. hab. neurobiologii, Markiem Wypychem, tłumaczyliśmy, co się dzieje z naszym mózgiem, gdy przed przygotowaniem kluczowego raportu w pracy obsesyjnie naciskamy wagę przyjemności. Rano czujemy wstyd, poczucie winy. Towarzyszą nam nieuświadomiony lęk i wewnętrzne cierpienie.
Teorię tę rozwijam z seksuologiem Andrzejem Gryżewskim, który mówi o zwiększającej się liczbie ludzi regulujących emocje przez seks z wieloma partnerami. Seksuolog mówi o osobach masturbujących się w korporacjach w czasie pracy i korzystających z aplikacji randkowych, by umawiać się na seks każdego wieczoru. Gryżewski podkreśla, że pacjenci trafiają do niego w stanie chronicznego bólu, spowodowanego „nadmiernym naciskiem na przyjemność”.
Abramowicz zauważa, że wielu z nas przechodzi na drugą stronę wagi. Bojąc się przyjemności, zatracamy się w perfekcjonizmie. Wówczas nie potrafimy cieszyć się osiągnięciami, a skupiamy na kolejnych stresujących sytuacjach.
Zachowujmy równowagę między presją sukcesu a przyjemnością z jego osiągnięcia. Nasza wewnętrzna waga wymaga tylko jednego – balansu.
Rozmowy o dobrostanie w erze obfitości w podcaście „O milimetr do przodu”:
https://open.spotify.com/episode/1YAYDr662o92X233HdoLd2
*
Justyna Kopińska to nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.
Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.
Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii reformator.
Otrzymała ustanowione przez prezydenta odznaczenie Infantis Dignitatis Defensori za zasługi dla ochrony dzieci w instytucjach zamkniętych.
Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.