Znaleziono 0 artykułów
18.12.2024

Justyna Kopińska: Celebrujmy swoje osiągnięcia. To sposób na osiągnięcie równowagi

(Fot. Toni Frissell/Underwood Archives/Getty Images)

Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie przywołuje rozmowę z psycholożką Igi Świątek, Darią Abramowicz, która radzi, by nie pielęgnować w sobie perfekcjonizmu, cieszyć się z sukcesów, pielęgnować optymizm.

Zróbmy miejsce na pozytywne emocje, na poczucie dumy, na satysfakcję. Róbmy w życiu miejsce na celebrację – mówi mi psycholożka sportowa, członkini zespołu Igi Światek, Daria Abramowicz.

Jedna z najsłynniejszych tenisistek naszych czasów powiedziała, że choć przeszła ostatnio trudny okres, nie przestała odczuwać radości z czasu na korcie. Psycholożka Daria Abramowicz wie, jak przejść przez mroczny czas z jasnym umysłem. W podcaście „O milimetr do przodu” radzi, by celebrować osiągnięcia.

Perfekcjonizm robi nam krzywdę. Jak nauczyć się odpuszczać?

Zbyt często, gdy kupimy mieszkanie lub awansujemy, skupiamy się na trudach nowego zadania. Zatrzymajmy się i pomyślmy, ile wysiłku włożyliśmy, by znaleźć się w sytuacji wyzwania. Poczujmy dumę – mówi Abramowicz. Namawia także do tego, by nie karmić perfekcjonizmu. – To robi nam krzywdę na wszystkie możliwe sposoby – wywołuje silny lęk, prokrastynację, wycofanie, wstyd – dodaje psycholożka. Pokazuje także, że dobrze unikać porównywania się do innych i pielęgnować nadzieję i optymizm.

Anna Lembke mówiła mi, że każdy z nas ma w mózgu wagę systemu dopaminowego. Na jednym jej krańcu jest „przyjemność”, na drugim „ból”.

„Nadmierny nacisk na przyjemność” powoduje ból

W rozmowie z dr. hab. neurobiologii, Markiem Wypychem, tłumaczyliśmy, co się dzieje z naszym mózgiem, gdy przed przygotowaniem kluczowego raportu w pracy obsesyjnie naciskamy wagę przyjemności. Rano czujemy wstyd, poczucie winy. Towarzyszą nam nieuświadomiony lęk i wewnętrzne cierpienie.

Teorię tę rozwijam z seksuologiem Andrzejem Gryżewskim, który mówi o zwiększającej się liczbie ludzi regulujących emocje przez seks z wieloma partnerami. Seksuolog mówi o osobach masturbujących się w korporacjach w czasie pracy i korzystających z aplikacji randkowych, by umawiać się na seks każdego wieczoru. Gryżewski podkreśla, że pacjenci trafiają do niego w stanie chronicznego bólu, spowodowanego „nadmiernym naciskiem na przyjemność”.

Abramowicz zauważa, że wielu z nas przechodzi na drugą stronę wagi. Bojąc się przyjemności, zatracamy się w perfekcjonizmie. Wówczas nie potrafimy cieszyć się osiągnięciami, a skupiamy na kolejnych stresujących sytuacjach.

Zachowujmy równowagę między presją sukcesu a przyjemnością z jego osiągnięcia. Nasza wewnętrzna waga wymaga tylko jednego – balansu.

  •  

Rozmowy o dobrostanie w erze obfitości w podcaście „O milimetr do przodu”:

https://open.spotify.com/episode/1YAYDr662o92X233HdoLd2

*

Justyna Kopińska to nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.

Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.

Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii reformator.

Otrzymała ustanowione przez prezydenta odznaczenie Infantis Dignitatis Defensori za zasługi dla ochrony dzieci w instytucjach zamkniętych.

Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Justyna Kopińska
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. Justyna Kopińska: Celebrujmy swoje osiągnięcia. To sposób na osiągnięcie równowagi
Proszę czekać..
Zamknij