Znaleziono 0 artykułów
29.03.2023

Justyna Kopińska: Siła kobiet w każdym wieku

Fot. Getty Images

Drogie panie, nie pozwólcie sobie wmówić, że wasz czas świetności już minął – mówi laureatka Oscara Michelle Yeoh. Najwyższy czas zwalczyć ageizm i seksizm wobec kobiet w życiu publicznym. Stygmatyzacja dotyczy nie tylko gwiazd Hollywood, lecz także polityczek czy dziennikarek.  

– Uważa się, że kobieta jest w kwiecie wieku, mając 20, 30, może 40 lat – stwierdził popularny dziennikarz CNN Don Lemon. Poproszony o wyjaśnienie, dodał, że tak mówi wyszukiwarka Google. 

Wypowiedź padła w odniesieniu do 51-letniej Nikki Haley, byłej gubernatorki Karoliny Południowej (objęła to stanowisko jako pierwsza kobieta w historii), która właśnie zapowiedziała start w wyborach prezydenckich w 2024 roku.

Niektórzy usprawiedliwiali dziennikarza, tłumacząc, że gubernatorka popiera obowiązkowe testy umysłowe dla polityków po 75. roku życia. Lecz stacja nie podzielała tego argumentu. Lemon został zawieszony, a dyrektor generalny Chris Licht oznajmił, że dziennikarz musi przejść formalne szkolenie na temat seksizmu. 

W ostatnich latach wiele mówiło się o seksizmie polityków islandzkich. Według jednej z gazet politycy podczas kolacji w restauracji w centrum Reykjavíku nazwali działaczkę z niepełnosprawnością „małpą, która nic nie potrafi”. Komentowali wygląd koleżanek, twierdzili, że jedna z nich przestała być gorąca, więc spadnie na dół listy partyjnej. Jeden z uczestników był oficjalnie twarzą kampanii równościowej ONZ HeForShe.

– 90 proc. hejtu, z którym się spotykamy, a ja na pewno, to hejt na tle seksualnym. Nie mówią mi: jak pani może mówić, że niższe podatki byłyby dobre albo żeby nie zadłużać tak państwa. Nie ma takich argumentów. Tylko że nadaję się do wyruch... – mówiła posłanka Klaudia Jachira podczas Campusu Polska Przyszłości.

Nie ma znaczenia, czy takie komentarze dotyczą osób z partii prawicowych, czy lewicowych. Seksizm nie ma opcji politycznej. Świadczy o ogromnej hipokryzji, gdy prezentuje go osoba publicznie nawołująca do równości.

„Rasiści łamią zasadę równości, nadając w sytuacji konfliktu większe znaczenie interesom własnej rasy. Seksiści naruszają zasadę równości, faworyzując przedstawicieli własnej płci. Szowiniści gatunkowi przyznają interesom członków własnego gatunku pierwszeństwo przed ważniejszymi interesami istot innych gatunków. Schemat zawsze jest ten sam”, pisał Peter Singer.

Schemat to chronienie własnego przywileju. Często nieświadomie. Wiele osób uważa, że kobieta powinna działać w sferze publicznej do określonego wieku. Nie wiążą tych wypowiedzi z seksizmem. Najwyższy czas, by wprost mówić o szkodliwości takich przekonań. Michelle Yeoh, tegoroczna laureatka Oscara dla najlepszej aktorki, podkreśliła: – Drogie panie, nie pozwólcie sobie wmówić, że wasz czas świetności już minął. 

Madeleine Albright została pierwszą kobietą sekretarzem stanu w wieku 59 lat. „Żelazna Dama” Margaret Thatcher – pierwszą premierką Wielkiej Brytanii w wieku 53 lat. Pierwsza premierka Izraela Golda Meir objęła funkcję, mając 70 lat. 

Odejdźmy od retoryki zajmowania przeznaczonych miejsc w szeregu. Kobiety w każdym wieku mogą robić to, na co mają ochotę. 

*

Justyna Kopińska: dziennikarka, socjolożka, zajmuje się tematyką kryminalną związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International, Pióro Nadziei.

Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka pięciu książek, m.in. „Z nienawiści do kobiet” i „Polska odwraca oczy”.

Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”.

 

Justyna Kopińska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Justyna Kopińska: Siła kobiet w każdym wieku
Proszę czekać..
Zamknij