Doskonała obsada i jeden z najlepszych scenariuszy seriali prawniczych pokazujący pragnienia i wartości, na których oparto społeczeństwa XXI wieku. Platforma SkyShowtime przypomina serial „Żona idealna” produkcji Ridleya Scotta.
Alicia Florrick, czyli tytułowa żona idealna, to jedna z najbardziej złożonych postaci kobiecych w historii telewizji
Szanowany prokurator stanowy (Chris Noth, czyli Mr Big z „Seksu w wielkim mieście”) zostaje oskarżony o korupcję. Prasa ujawnia też jego liczne zdrady. Mężczyzna trafia do więzienia. Żona Alicia (Julianna Margulies) po kilkunastu latach wraca do zawodu prawniczki. Mierzy się z litością oraz krytyką dawnych znajomych ze studiów.
Śledzimy rozwój głównej bohaterki pozbawionej filarów, na których oparła swoje dotychczasowe życie. Alicię i jej męża łączyły miłość, przywiązanie, wspólne obowiązki, ale także zdrady i gorycz. We wszystkich powrotach i rozstaniach zachowują niezwykłą wprost wiarygodność.
Bohaterkę widzimy w stanach bezradności i kryzysów, ale też odwagi, rodzącej się ambicji i prawdziwej bliskości. Jej relacja z detektywką pracującą dla kancelarii, Kalindą, owocuje jednymi z najbardziej oryginalnych scen przyjaźni w historii kina.
Kultowe stały się już momenty powracania charakterystycznych postaci znanych z wcześniejszych odcinków. W tych rolach wystąpili wybitni aktorzy kina i teatru. Michael J. Fox jako Louis, bezwzględny adwokat wykorzystujący swoją chorobę do wzbudzania współczucia u sędziów, w każdej scenie powraca z mistrzowską mową. Intelekt i emocje to najważniejsze podstawy tego obrazu.
Scenariusz „Żony idealnej” komentuje prawdziwe wydarzenia i przedstawia współczesne dylematy
Życie prywatne oraz reakcje żon wobec nielojalności mężów były szeroko komentowane w przypadku prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona, gubernatora Nowego Jorku Eliota Spitzera (złożył rezygnację po ujawnieniu jego relacji z pracownicami seksualnymi), kandydata na prezydenta Johna Edwardsa.
„Żona idealna” inspiruje się tymi wydarzeniami oraz ówczesną reakcją społeczną, ale dzięki rytmowi wydarzeń – każdy odcinek to inna sprawa sądowa – przedstawia także wachlarz współczesnych dylematów. Nieoczywiste dyskusje toczą się wokół prawa do eutanazji, inwigilacji, bitcoinów, aborcji, medialnych manipulacji, elitaryzmu, wykluczenia.
W czasie świąt z nostalgią powracamy do kultowych produkcji
W czasie świątecznym wracam do filmów z lat 90. – „Raportu Pelikana”, „Lęku pierwotnego”, „Czasu zabijania”. Ten obraz uruchomił we mnie podobną nostalgię. Nie ma w nim fałszywych nut. Po kilku odcinkach mamy już świadomość, że otrzymamy wybitnie reżyserko i scenariuszowo skrojoną historię wciągającą nas w świat najważniejszych życiowych wartości.
Te uczucia świetnie opisał recenzent brytyjskiego „Guardiana”:
„Jest coś nieuchwytnego w oglądaniu każdego odcinka »Żony idealnej«, co sprawia mi ogromną radość. Jak zjedzenie pysznego włoskiego obiadu, wciągająca rozmowa ze starymi przyjaciółmi lub uczucie po niesamowitej pierwszej randce”.
Alicia Florrick to jedna z najbardziej złożonych i wnikliwie przedstawionych postaci w historii telewizji. Dzięki filmom, serialom i książkom możemy przejrzeć się w lustrze doświadczeń. W świątecznym czasie polecam budzącą nostalgię „Żonę idealną”.
*
Więcej felietonów w książce „Współczesna wojna”.
Justyna Kopińska: dziennikarka, socjolożka, zajmuje się tematyką kryminalną związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International, Pióro Nadziei.
Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka pięciu książek, m.in. „Z nienawiści do kobiet” i „Polska odwraca oczy”.
Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.