Znaleziono 0 artykułów
17.07.2024

Justyna Kopińska: „Morderstwo na końcu świata” przygląda się sztucznej inteligencji

(Fot. materiały prasowe)

Serial „Morderstwo na końcu świata” z platformy Disney+ przypomina klasyczne kryminały Agathy Christie. Jednocześnie podejmuje współczesny temat sztucznej inteligencji. Na ekranie zobaczymy Emmę Corrin, Harrisa Dickinsona i Clive’a Owena.

Ekscentryczny miliarder zaprasza najbardziej wpływowych ludzi świata do rozmowy o przyszłości planety. „Morderstwo na końcu świata” przenosi zagadkę w stylu Agathy Christie w przyszłość. Rolę Herkulesa Poirota odgrywa dwudziestoczteroletnia utalentowana pisarka Darby (Emma Corrin).

Serial „Morderstwo na końcu świata” opowiada o założycielu imperium technologicznego

Jako dziecko Darby obserwowała ojca koronera przy pracy. Wie, że często pochopnie zamyka się śledztwo, uznając zamordowanych za zaginionych. Gdy dorasta, na własną rękę rozwiązuje tajemnicze morderstwa. Wspólnie z poznanym w sieci Billem (Harris Dickinson), którego także pochłaniają nierozwiązane sprawy kryminalne, wpadają na trop psychopaty mordującego kobiety. Tę historię śledzimy poprzez retrospekcje. Młodzi bohaterowie pokazują nam, jak mimo wzajemnego oddania, zachłyśnięcie się możliwościami, jakie daje technologia, z każdym dniem ich od siebie oddala. Aktorzy z dużym talentem odgrywają młodzieńczą miłość w świecie adrenaliny i bodźców.

Widzowie poznają tę dwójkę kilka lat po rozstaniu. Bill jest sławnym artystą, Darby literacką debiutantką, której kryminał zachwyca wnikliwością. „Król technologii” Andy Ronson (Clive Owen) zaprasza ich na spotkanie w prywatnym hotelu, który zbudował na Islandii. Bill i Darby mogą porozmawiać z osobami projektującymi inteligentne miasta, antropologami zajmującymi się zbliżającą się migracją klimatyczną, wybitnymi umysłami świata kultury, technologii i biznesu.

Andy dysponuje zaawansowaną sztuczną inteligencją. Nadał jej imię „Ray” oraz wizerunek przystojnego, emanującego spokojem mężczyzny w czerni. Fascynujące sympozjum zostaje przerwane przez pierwsze morderstwo.

Bohaterowie „Morderstwa na końcu świata” wydają się zafascynowani możliwościami, jakie daje sztuczna inteligencja

„Morderstwo na końcu świata” nie jest pozbawione błędów scenariuszowych. Podoba mi się natomiast połączenie wątków – koncentracja współczesnego świata na technologii, powiązanie idei sztuki, nauki i biznesu, współczesna mizoginia oraz narcyzm. Czy w tym świecie jest jeszcze miejsce na humanizm, kantyzm i miłość?

Twórcy pokazali, jak Darby odtrąca Billy’ego. Zachwycająca jest jej świadomość tego, w których momentach tracimy to, co najcenniejsze. Ten wątek został znakomicie połączony z rozmowami Darby ze sztuczną inteligencją.

W tym świecie ludzie boją się otworzyć nie tylko przed najbliższymi, lecz także przed terapeutą. Ray wydaje się bohaterom jedynym bezpiecznym punktem na mapie zaskakujących wydarzeń. My widzimy, jak fałszywy jest to obraz. Zostajemy z przesłaniem o narcyzmie i alienacji współczesnego człowieka. Współpraca i więzi społeczne jawią się jako jedyna droga do rozwiązania mrocznych tajemnic.

*

Rozmowa Justyny Kopińskiej z dr psychologii Ewą Woydyłło-Osiatyńską:

Justyna Kopińska to nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.

Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.

Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii Reformator.

Otrzymała ustanowione przez prezydenta odznaczenie Infantis Dignitatis Defensori za zasługi dla ochrony dzieci w instytucjach zamkniętych.

Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Justyna Kopińska
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. Justyna Kopińska: „Morderstwo na końcu świata” przygląda się sztucznej inteligencji
Proszę czekać..
Zamknij