Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie apeluje o ochronę dzieciństwa. Dzieci w wielu krajach są wydawane za mąż, porywane, wykorzystywane. Jak temu skutecznie przeciwdziałać?
W mediach pojawiają się kolejne analizy terapeutów dotyczące kluczowych zmian społecznych. Mówi się o tym, jak dzieciństwo, wypełnione opieką nad mało odpowiedzialnymi rodzicami, przekłada się na niechęć do spełniania roli rodzica w przyszłości. Psychologowie apelują o to, by nie wykorzystywać dzieci do rozwiązywania spraw dorosłych oraz nie angażować ich w rodzinne rozrachunki.
Obserwując te tendencje, widzę jednocześnie, jak wiele krajów dąży do zmniejszenia wieku zawarcia związków małżeńskich. W wielu krajach dziesięcio-, jedenastoletnie dzieci zawierają związki małżeńskie. Irak rozważa obniżenie wieku gotowości do małżeństwa dziewczynek do dziewięciu lat.
Sprawa Gisèle Pelicot dowiodła, że w Europie patriarchat trzyma się mocno
Kiedy aktywiści mówią o wykorzystywaniu seksualnym, pada argument, że zgody udziela ojciec. Jeśli myślicie, że to inna kultura, zastanówmy się nad argumentami używanymi w krajach europejskich. Ostatnio opisywałam sprawę sądową Gisèle Pelicot.
Mąż Pelicot odurzał żonę, a następnie zapraszał znajomych mężczyzn, by ją gwałcili. Wśród kilkudziesięciu oskarżonych są strażak, radny, pielęgniarz student. Niektórzy to sąsiedzi Pelicot. Francuzi nie rozumieją, że dokonali gwałtu. Tłumaczą, że zgody na stosunek udzielał mąż. Uznali, że zgoda mężczyzny jest wystarczająca, w szerszym kontekście zgoda prawna lub polityczna.
Zbyt mało mówi się o setkach tysięcy ukraińskich dzieci wywożonych do Rosji. Są porywane w celu reedukacji, adopcji lub szkoleń militarnych. Wielu czytelników raportu śledczych Yale Humanitarian Research Lab zwraca uwagę, że przypomina to działania Kościoła wobec rdzennych mieszkańców Kanady.
W tej sprawie rosyjskie władze przedstawiają obywatelom wizje dobroczyńców dbających o dzieci pokonanych. Chcą wychować je „wśród ludzi honoru”.
Osoby decydujące się na ślub z dzieckiem powinno się karać
Politycy na całym świecie mówią o przestępstwach na dzieciach w przeszłości. Przepraszają i składają hołd. Nadal w niewielkim stopniu dotyka się tematu przestępstw na najmłodszych tu i teraz.
W reportażach dotyczących wykorzystywania seksualnego dzieci zawsze używałam słowa „gwałt”, bo żadne dziecko nie jest na tyle świadome, by udzielić zgody na życie seksualne. Świadoma nie była też pani Pelicot i zgoda męża nie może odgrywać najmniejszej nawet roli w kwestii ukarania sprawców. Podobnie powinno się karać wszystkich decydujących o ślubie z dziewięcioletnią dziewczynką.
Ewa Woydyłło-Osiatyńska: Jako mała dziewczynka obserwowałam doskonale zorganizowaną matkę
– Nigdy nie przyszło mi do głowy, by zajmować się moją mamą. Miała pasje, grała w brydża, pracowała. Jako mała dziewczynka obserwowałam sprawczą, zaradną, doskonale zorganizowaną matkę – mówiła mi dr Ewa Woydyłło w podcaście „O milimetr do przodu”. Wielu słuchaczy przesyła wiadomości, że z całej wypowiedzi Woydyłło w mojej audycji biją spokój i poczucie szczęścia. Może dlatego, że dano jej czas bezpiecznie dorosnąć.
*
Rozmowy o kondycji społecznej w podcaście „O milimetr do przodu”:
*
Justyna Kopińska to nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.
Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.
Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii Reformator.
Otrzymała ustanowione przez prezydenta odznaczenie Infantis Dignitatis Defensori za zasługi dla ochrony dzieci w instytucjach zamkniętych.
Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.