Panowie, dbajmy o zdrowie!
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego mężczyźni żyją w Polsce średnio o osiem lat krócej niż kobiety1. Jedną z przyczyn mogą być choroby wątroby, w tym niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby2, która może dotyczyć nawet ¼ Polaków3. Kampania edukacyjna „Prowadź się zdrowo” ma na celu podniesienie świadomości mężczyzn na temat roli wątroby w organizmie i konieczności jej profilaktycznego badania.
W kwietniu 2022 roku agencja IPSOS przeprowadziła badanie „Polacy a niealkoholowe stłuszczenie wątroby”, z którego wynika, że aż 54 proc. mężczyzn w wieku 40-60 lat jest świadomych konieczności odpowiedniego dbania o wątrobę. Mimo to, nie wszyscy decydują się na diagnostykę w tym kierunku. Badanie krwi przeprowadziło 47 proc. mężczyzn, a USG jamy brzusznej – jedynie 22 proc. Natomiast 44 proc. nigdy nie zdecydowało się na jakąkolwiek diagnostykę chorób wątroby.3
– Jak pokazują przywołane badania, zdrowie jest jednym z priorytetów każdego mężczyzny, ale panowie nie zawsze dbają o nie w należyty sposób. Dlaczego tak się dzieje? W większości przypadków po prostu brakuje im na to czasu i – mimo deklaracji – wizyty kontrolne oraz badania profilaktyczne spadają na koniec listy obowiązków do zrealizowania – tłumaczy dr Tomasz Sobierajski, socjolog, ekspert kampanii „Prowadź się zdrowo”.
W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni nie poświęcają zdrowiu uwagi również podczas spotkań towarzyskich, co potwierdza Kuba Przygoński, kierowca rajdowy, jeden z ambasadorów kampanii „Prowadź się zdrowo”. – Mężczyźni rzadko rozmawiają o swoim zdrowiu, a już niezwykle rzadko o jakichkolwiek badaniach. Częściej dyskutujemy o sporcie, wynikach, życiówkach i oczywiście o samochodach niż o tym, że może warto sprawdzić stan swojego zdrowia – mówi.
Przegląd techniczny
By przemówić do męskiej wyobraźni, w ramach kampanii „Prowadź się zdrowo” zasadność profilaktycznego dbania o zdrowie wątroby porównuje się do regularnych przeglądów technicznych, którym poddaje się samochody. „Zadbaj o swoją wątrobę, tak jak dbasz o swój samochód” głosi jedno z haseł. – Mężczyźni doskonale zrozumieją to porównanie – mówią zgodnie Kuba Przygoński i Mikołaj Marczyk, ambasadorzy inicjatywy „Prowadź się zdrowo”. Aby dokonać wstępnej analizy sytuacji warto wykonać test online dostępny na stronie www.prowadzsiezdrowo.pl. Jego wyniki pomogą ocenić ryzyko stłuszczenia wątroby.
Dobrej jakości paliwo
Kampania skierowana jest w szczególności do mężczyzn po 40. roku życia. Zachęca, by o jedzeniu myśleć jak o paliwie dającym energię. – Każdy wolałby wlać do baku swojego samochodu stuoktanowe paliwo niż 95 słabej jakości – przekonuje Kuba Przygoński, dla którego zdrowa dieta to codzienność. I wcale nie uważa, że konieczność ciągłego bycia w formie kosztuje go wiele wyrzeczeń. – Patrzę na to w kategoriach zysków, a nie strat. Zdrowy styl życia gwarantuje nie tylko dobre wyniki sportowe, ale przede wszystkim witalność, sprawność, redukcję stresu i dużo życiowej energii – zachwala.
By cieszyć się zdrowiem, warto zwracać uwagę na to, co ląduje na naszym talerzu. Szczególnie szkodliwe może się okazać częste sięganie po słodkie i słone przekąski, wysokoprzetworzone produkty oraz wysokokaloryczne napoje. To prosta droga zarówno do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej, a więc wzrostu ryzyka nadwagi i otyłości, jak również zwiększenia ryzyka wystąpienia niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. We wszystkim warto więc zachować umiar.
– Jednym z rozwiązań może być wdrożenie zasady 80:20, według której 80 proc. naszego żywienia stanowią produkty i posiłki zgodne z zasadami zdrowego żywienia, a 20 proc. to część rekreacyjna, skupiająca się wokół produktów lubianych i wygodnych, mimo iż często nie najlepszej wartości odżywczej czy energetycznej. Gdy na przykład decydujemy się na przekąskę z ciasta francuskiego, mając świadomość, że zawiera spore ilości tłuszczów nasyconych i cukrów prostych, zadbajmy, by połowę talerza stanowiły surowe warzywa – tłumaczy mgr Klaudia Wiśniewska, dietetyczka kliniczna, ekspertka kampanii „Prowadź się zdrowo”.
Dowiedz się więcej
– Cieszę się, że jestem ambasadorem kampanii „Prowadź się zdrowo”, bo dzięki niej głośno komunikujemy mężczyznom, że powinni sprawdzić stan swojej wątroby. Podpowiadamy też, jak prowadzić zdrowy styl życia – mówi Kuba Przygoński. Sam jako profesjonalny sportowiec ma to szczęście, że przy jego trybie pracy regularne badania są koniecznością. – Uważam to za duży plus, bo prawda jest taka, że często odkładamy badania kontrolne na bliżej nieokreślony czas, a nie powinno tak być. Zdrowie należy traktować priorytetowo – mówi.Oś kampanii stanowi platforma edukacyjna „Prowadź się zdrowo”, której kluczowym elementem jest krótki intuicyjny test pozwalający ocenić, czy należysz do grupy ryzyka stłuszczenia wątroby3. Na stronie dostępne są również porady i wskazówki, jak dbać o wątrobę, a także poradnik dietetyczny autorstwa mgr Klaudii Wiśniewskiej.
Inicjatorem kampanii edukacyjnej „Prowadź się Zdrowo” jest innowacyjna firma biofarmaceutyczna Sanofi.
1. Raport „Trwanie życia w 2021 roku”, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2022.
2. M. Wawrzynowicz-Syczewska, Marskość wątroby, „Medycyna Praktyczna”, 11.05.2021.
3. Prof. Marek Hartleb: Stłuszczenie wątroby występuje u 20-25 proc. Polaków - e-Akademia MAFLD – Termedia
4. Raport z 3. fali badania metodą CAPI realizowanego przez Ipsos Sp. z o. o: “Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby”. Realizacja 7-11.04.2022. Dane w posiadaniu firmy.
5. Test ma charakter informacyjny, nie jest testem diagnostycznym.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.