Znaleziono 0 artykułów
05.10.2020

Kate Winslet: Aktorka z powołania

„Titanic” (Fot. East News)

O tym, że zostanie aktorką, wiedziała od dziecka. Zaczynała od reklam płatków śniadaniowych, by następnie zabłysnąć na deskach teatru, a potem na wielkim ekranie. Dziś jest jedną z najbardziej cenionych aktorek w branży. Przypominamy jej najciekawsze kreacje.

„Niebiańskie istoty” (1994)

 

Po kilku epizodycznych rolach telewizyjnych Kate Winslet zadebiutowała na wielkim ekranie. „Niebiańskie istoty” to oparta na faktach historia dwóch nastolatek, nieśmiałej Pauline i przebojowej Juliet. Choć tak różne, dziewczyny szybko odnalazły wspólny język. Gdy jednak wzajemna fascynacja przerodziła się w uczucie, rodzice Pauline postanowili rozdzielić przyjaciółki. Ich decyzja zapoczątkowała ciąg tragicznych zdarzeń. Winslet była zdeterminowana, żeby wygrać casting. Wiedziała, że ten film (w reżyserii Petera Jacksona, wtedy jeszcze obiecującego debiutanta) może otworzyć jej drzwi do kariery. Ostatecznie aktorka pokonała blisko 200 innych kandydatek. Ponad 25 lat po premierze filmu aktorka ponownie wcieliła się w nieheteronormatywną postać w dramacie „Ammonite”, w którym wystąpiła u boku Saoirse Ronan.

„Rozważna i romantyczna” (1995)

 

Winslet nie myliła się – „Niebiańskie istoty” wzbudziły duże emocje na wszystkich ważniejszych festiwalach filmowych. Do aktorki zaczęły spływać kolejne propozycje. Jedną z nich była adaptacja słynnej powieści Jane Austen. Choć Winslet nie należała do fanek twórczości pisarki, przygotowując się do roli, przeczytała wszystko, co wyszło spod jej pióra. „Rozważna i romantyczna” to historia trzech sióstr Dashwood. Aktorka zagrała Marianne, niepoprawną romantyczkę. Jej kreacja zapewniła jej pierwszą nominację do Oscara, utwierdzając pozycję w świecie kina. Film jest dostępny na Netfliksie.

„Rozważna i romantyczna” (Fot. East News)

„Titanic” (1997)

 

W obsypanej Oscarami produkcji o tragicznym rejsie Kate Winslet wcieliła się w rolę Rose, kapryśnej arystokratki, która zakochuje się w poznanym na statku Jacku, chłopaku z nizin społecznych. Kiedy aktorka dowiedziała się o castingu do „Titanica”, od razu zapragnęła wystąpić w produkcji. Podobno wysłała bukiet róż do Jamesa Camerona z podpisem „Od twojej Rose”. O rolę panny DeWitt Bukater konkurowały m.in. Gwyneth Paltrow, Jennifer Aniston, Nicole Kidman, Cameron Diaz, Sharon Stone, a nawet Madonna. To jednak Winslet udało się zdobyć rolę, a występ w filmie pozostaje jednym z najważniejszych momentów w jej karierze.

„Iris” (2001)

 

We wzruszającej biografii irlandzkiej pisarki i filozofki Iris Murdoch aktorka wystąpiła u boku Judi Dench. Obie gwiazdy wcieliły się w postać autorki na różnych etapach jej życia. Film Richarda Eyrego opowiada historię Murdoch z perspektywy jej ostatniej powieści, postępującej choroby Alzheimera oraz małżeństwa z Johnem Bayleyem. Winslet wcieliła się w młodą Iris. Postać słynnej myślicielki zrobiła ogromne wrażenie na aktorce, dlatego przygotowując się do roli, spędziła kilka miesięcy na zgłębianiu jej historii. Choć film zebrał mieszane recenzje, krytycy zgodnie chwalili występy Winslet i Dench.

„Zakochany bez pamięci” (Fot. East News)

„Zakochany bez pamięci” (2004)

 

Mój osobisty faworyt w dorobku Winslet. Oscarowy film Michela Gondry’ego, na podstawie scenariusza Charliego Kaufmana (jego nowy film „Może pora z tym skończyć” można od niedawna oglądać na Netfliksie), śledzi losy Joela i Clementine, dwójki zakochanych w sobie outsiderów, których związek przeżywa kryzys. Po kolejnym rozstaniu oboje postanawiają wymazać z pamięci relację, korzystając z eksperymentalnej techniki psychiatry, dr. Mierzwiaka. Podczas zabiegu Joel, przypominając sobie wszystkie wspólne chwile, rozumie, dlaczego w ogóle zakochał się w dziewczynie. Winslet jako Clementine jest zabawna, zadziorna i spontaniczna, od początku zdobywając sympatię widzów.

„Marzyciel” (2004)

 

Ciepła opowieść o przyjaźni J.M. Barriego (Johnny Depp) z Sylvią Llewelyn Davies (Kate Winslet) i jej czterema synami, która zainspirowała go do napisania ponadczasowego „Piotrusia Pana”. W bajkowym obrazie Marca Forstera aktorka ponownie wcieliła się w postać brytyjskiej damy. Choć początkowo Sylvia miała być postacią drugoplanową, Winslet stworzyła na tyle wielowymiarową bohaterkę, że twórcy postanowili zmienić oryginalną koncepcję. Aktorka świetnie odnalazła się w epokowych kreacjach projektu Alexandry Byrne. Dopasowane suknie z gorsetami, historyczna biżuteria oraz eleganckie kapelusze – „Marzyciela” na pewno docenią fanki mody przeszłości.

„Holiday” (Fot. East News)

„Holiday” (2006)

 

Kto z nas nie marzy o takiej historii? Dwie nieznajome postanawiają zamienić się domami na czas świąt. Amanda (Cameron Diaz) przeprowadza się do malowniczego domku w zasypanej śniegiem wsi w samym sercu Anglii, a Iris (Kate Winslet) zajmuje jej willę w słonecznym Los Angeles. Opuszczając swoją strefę bezpieczeństwa, każda z nich na nowo odkrywa, że życie jest piękne. Częściowo za sprawą Grahama (Jude Law) i Milesa (Jack Black), ale przede wszystkim dlatego, że odkrywają, czego tak naprawdę chcą. Dzięki kreacjom Winslet i Diaz film na stałe wszedł do świątecznego kanonu.

„Lektor” (2008)

 

Pierwszą i jedyną dotychczas statuetką Akademii aktorka otrzymała za rolę Hanny Schmitz. Winslet początkowo odrzuciła rolę, by wystąpić w filmie „Droga do szczęścia”. Reżyserowi Stephenowi Daldry’emu tak bardzo zależało na aktorce, że był gotów wstrzymać dla niej produkcję. Ostatecznie Winslet przyjęła jego propozycję. Adaptacja bestsellerowej powieści Bernharda Schlinka opowiada o romansie dojrzałej nauczycielki i młodego studenta w nazistowskich Niemczech. Pewnego dnia Hanna niespodziewanie znika, a drogi bohaterów krzyżują się ponownie po wojnie.

„Mildred Pierce” (Fot. East News)

„Mildred Pierce” (2011)

 

USA, lata 30. Po rozstaniu z mężem Mildred Pierce musi szybko znaleźć pracę, by utrzymać siebie i córki. Kobieta zatrudnia się w miejscowej restauracji, gdzie odkrywa, że ma niezwykły talent do gotowania. Sukcesy w pracy nie idą jednak w parze ze szczęściem w życiu prywatnym – Mildred musi zmierzyć się ze społeczną oceną, dorastającymi córkami i własną samotnością. Występ w serialu zapewnił aktorce Złoty Glob i statuetkę Emmy. Po blisko dekadzie przerwy Winslet rozpoczęła pracę nad nową serią HBO, „Mare of Easttown”, w której aktorka nie tylko wcieli się w główną rolę, ale jest rwnież producentką. Data premiery na razie nie jest znana.

„Projektantka” (2015)

 

Propozycja dla fanów mody. Po latach pracy w najlepszych paryskich domach mody Tilly Dunnage powraca do rodzinnego miasteczka w Australii, gdzie chce rozliczyć się z przyszłością. Gdy dociera na miejsce, z pomocą swojej maszyny do szycia i niezwykłych projektów odmienia również życie miejscowych kobiet. Na potrzeby filmu aktorka nauczyła się szyć i kupiła maszynę do szycia używaną na planie. Tytuł okrzyknięto najbardziej stylowym australijskim filmem ostatnich lat. Wszystko za sprawą wysmakowanych kreacji projektu Marion Boyce i Margot Wilson, które po zakończeniu zdjęć trafiły na wystawę.

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Kate Winslet: Aktorka z powołania
Proszę czekać..
Zamknij