YES pomaga pszczołom
Część dochodu ze sprzedaży kolekcji Queen B YES, inspirowanej plastrami miodu, zostanie przekazana na program #TAKdlaPszczół, dzięki któremu powstaje pierwszy na świecie Bank Pszczeli.
Formy z natury są doskonałe. Projektanci mody, biżuterii czy wnętrz na każdym kroku inspirują się wszystkimi odcieniami płatków kwiatów, fakturą liści czy – tak jak w przypadku Kasi Bukowskiej projektującej dla YES – plastrami miodu i pszczołami, które je tworzą.
W kolekcji Queen B znalazły się pozłacane kolczyki – długie, zwieńczone zawieszką w kształcie pszczoły, wkładane w kształcie pszczoły i wkładane w kształcie plastra miodu albo przypominające koła, ale o kanciastej formie bliskiej plastrowi miodu, oraz naszyjniki – z zawieszką w kształcie dużego albo małego plastra miodu. Latem subtelna biżuteria pasuje do letnich sukienek, pięknie podkreślając opaleniznę, a w chłodniejszych miesiącach przypomni o wakacyjnej beztrosce.
Część dochodu ze sprzedaży biżuterii z kolekcji YES Queen B wspomoże program #TAKdlaPszczół. To kolejny krok w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości, w której marki i ich klienci troszczą się o środowisko. Świadome zagrożeń kryzysu klimatycznego firmy szukają coraz to nowych sposobów na ratowanie planety. W wyniku zanieczyszczeń, nadmiernej eksploatacji i globalnego ocieplenia giną tysiące gatunków zwierząt. Każda taka zmiana powoduje brak równowagi w ekosystemie.
Pszczoły są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania przyrody i człowieka – uważane są za czwarty najważniejszy ekonomicznie gatunek zwierząt na świecie. Aż 90 proc. produktów żywnościowych powstaje dzięki pracy pszczół. Każdego dnia owady zamieszkujące jeden ul zapylają ponad 14 mln kwiatów (obszar odpowiadający 4 tys. boisk piłkarskich!). Owady zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których wytwarzane są produkty spożywcze. Z danych ONZ wynika, że 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, a wyłącznie te ostatnie zapylają 90 proc. tych roślin. W efekcie proces zapylania daje przemysłowi spożywczemu zysk bliski 200 mld euro.
Co roku z powodu wysokich temperatur, szkodliwych działań człowieka i wirusów giną miliardy pszczół. Wykorzystywane w rolnictwie pestycydy obniżają odporność owadów. Zaatakowane potem przez pasożyty, umierają. Coraz częściej dochodzi też do przypadków podtrucia pszczół na uprawach, celowych wytruć całych pasiek lub przypadków zniszczeń i dewastacji. Eksperci obliczają, że pszczoły mogą całkowicie zniknąć do 2035 r.
Co roku w Polsce może ginąć nawet 200 tys. pszczelich rodzin. Pod koniec 2018 r. zniszczono prywatną pasiekę Rafała Szeli w Chmielniku niedaleko Rzeszowa. Nieznany sprawca wytruł 2,5 mln pszczół z 66 rodzin. Rafał i jego brat Maciej postanowili stworzyć program edukacyjny #TAKdlaPszczół oraz Bank Pszczeli, który pomaga pszczelarzom, którzy znaleźli się w podobnym położeniu. Bank Pszczeli dysponuje 500 rodzinami pszczół, które pomagają w odbudowie zniszczonych uli. Jako pierwszy wsparcie otrzymał pszczelarz z Kaszub, którego ule zalano ropą.
YES postanowiło wspomóc ten szczytny cel. Kupując biżuterię z kolekcji Queen B, można przysłużyć się pszczołom, bez których prawidłowe funkcjonowanie człowieka jest niemożliwe. Naukowcy szacują, że gdy wyginą pszczoły, już cztery lata później nasze życie będzie zagrożone.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.