Znaleziono 0 artykułów
28.12.2020
Artykuł partnerski

Kolekcja YES Botanica: Formy z natury

28.12.2020
(Fot. materiały prasowe)

Francuski postimpresjonista Henri Rousseau, który zasłynął obrazami egzotycznej roślinności, zainspirował projektantkę YES Magdę Dąbrowską do stworzenia kolekcji Botanica. W kampanii wystąpiła przepiękna Olga Nowotarska.

Roślinność tak bujna, że niemal czuć jej słodki zapach. Prosta kreska budująca baśniowy świat. Nasycona paleta barw pozwalająca ukazać wszystkie odcienie natury. Malarstwo francuskiego postimpresjonisty Henriego Rousseau do dziś stanowi jeden z najpiękniejszych wyrazów podziwu dla potęgi przyrody. Pełnej ekspresyjnych form, zniewalających kolorów i zaskakujących faktur. U Rousseau motywy jak ze snu mieszają się z drobiazgowym studium natury.

(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)

Rousseau pracował jako urzędnik, zaczął malować dopiero w wieku 40 lat. Choć za życia nie był w stanie utrzymać się ze sztuki, dziś jego obrazy na aukcjach osiągają cenę bliską 3 mln dolarów. Większość z nich znalazła się w kolekcjach najbardziej prestiżowych galerii świata. „Dżungla równikowa” (z 1909 r., obecnie w zbiorach National Gallery of Art, Waszyngton) pokazuje bujną, nasyconą, uginającą się roślinność, podobnie jak „Egzotyczny pejzaż” (1908, kolekcja prywatna) czy „Sen” wpisujący leżącą postać w otulającą ją naturę (1910, Museum of Modern Art, Nowy Jork).

(Fot. materiały prasowe)

Malarstwo Rousseau jest dla mnie szczególną inspiracją i punktem wyjścia do tworzenia. Botanica jest współczesną wersją tej energii, którą znajduję w jego obrazach. Roślinne motywy, pełne namiętnej energii żywiołów, zatrzymałam w szlachetnych kruszcach, dzięki czemu biżuteria symbolicznie oddaje ciepło i bogactwo natury. Światło padające na te wzory mieni się tysiącem subtelnych refleksów – mówi projektantka YES Magda Dąbrowska.

(Fot. materiały prasowe)

Na potrzeby kolekcji Botanica stworzyła nowoczesne formy, które wyglądają jak nasycone słońcem. Kolekcję łączy motyw z natury – owalny kształt z charakterystycznymi wygięciami – może przypominać nasionko, łupinę albo pączek kwiatu. Pojawia się na bransoletkach i naszyjnikach, jego wariacje budują kolczyki oraz pierścionki. W kulistej formie stanowi zawieszkę naszyjnika, w którym pojawia się też subtelny topaz. Z topazem złoty pąk łączy się też na pierścionku. Linię szyi mogą pięknie podkreślić kolczyki koła z tym detalem, które można też nosić w komplecie z wkładanymi kolczykami. Złote kolczyki, naszyjniki i pierścionki inspirują do różnych połączeń – można je nosić oddzielnie albo w komplecie, by powtórzyć motyw przewodni.

Botanica łączy dwie najmocniejsze inspiracje dla jubilerów. Już od zarania tej sztuki wprawieni rzemieślnicy czerpali kształty z natury, jednocześnie podglądając dzieła sztuki. Atmosferę obrazów mistrzów starali się zakląć w złotniczej formie. Tylko w tym roku nieprzebrane bogactwo florystycznych form znalazło się na biżuterii na licznych pokazach mody, w tym Gucci. Na tym nawiązania do natury się nie kończą. Wiosną, gdy tylko natura budzi się do życia, nosimy sukienki w kwiaty, czasem w subtelnym wydaniu łączki, czasem jak z akwareli, a w tym sezonie wyrazisty był kwiatowy deseń jak z lat 60.

(Fot. materiały prasowe)

To nie znaczy, że Botanica pasuje tylko do ubrań z motywami florystycznymi. Świetnie sprawdzi się także na sylwestra. Choć tym razem ostatnią noc roku spędzimy w domach, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyglądać jak królowa balu. W małej czarnej, cekinowej mini albo zmysłowym garniturze zadamy szyku także na Zoomie. A biżuteria z kolekcji Botanica będzie błyszczała w blasku świec, świątecznych lampek i w kamerze.

Kolekcja Botanica jest dostępna w sprzedaży w Salonach YES i na YES.pl.

Anna Konieczyńska
  1. Moda
  2. Premiery
  3. Kolekcja YES Botanica: Formy z natury
Proszę czekać..
Zamknij