Poznajcie Kolektyw Wilczyce, grupę działającą na rzecz ochrony Puszczy Karpackiej.
Działamy tak, jak chcemy, żeby działał świat – bez hierarchii, dominacji ludzi nad innymi istotami, patriarchatu, queerfobii i faszyzmu – pisze kolektyw, który protestuje w obronie Puszczy Karpackiej. Wilczyce domagają się zakończenia wycinki lasu przylegającego do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, uznawanego za jedno z najdzikszych miejsc w Polsce.
„My, Wilczyce stajemy w obronie lasu i mieszkających w nim istot. Żądamy zaprzestania wycinki i polowań w ponad stuletnich drzewostanach w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Żądamy podjęcia natychmiastowych działań ochronnych oraz reformy Lasów Państwowych zgodnej z oczekiwaniami społecznymi” – brzmi manifest kolektywu. „Z radykalną empatią i troską. Ramię w ramię, łapa w łapę, bez względu na wszystko stawiamy opór i rozpoczynamy leśną rewolucję!”
Anonimowa grupa, której członkinie i członkowie noszą na głowie maski przypominające wilcze głowy, stanęła w obronie fragmentu lasu (części 219a) należącego do Obszaru Natura 2000 „Bieszczady”. Jej działania są kontynuacją apelu, który w 2019 roku pisarka i noblistka Olga Tokarczuk wystosowała do Lasów Państwowych. Niestety, bezskutecznie. „Dokładnie rok temu nasza noblistka Olga Tokarczuk poprosiła Lasy Państwowe o zostawienie w spokoju maleńkiego wydzielenia 219a. Małego kawałka cudnego i bogatego w życie lasu karpackiego, górskiej puszczy jakie kiedyś porastały całe nasze góry, a dziś zostały ich resztki, które są dorzynane. Dziś 219a pilnują Wilczyce, bo los tego kawałeczka pomimo apeli noblistki, przyrodników i naukowców wciąż jest niepewny” – napisał na Facebooku Adam Wajrak, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.
Wilczyce deklarują, że pozostaną w lesie tak długo, jak będzie to konieczne, bo „od tego zależy przyszłość klimatyczna, nasze bezpieczeństwo wodne oraz dobro pozostałych gatunków, które mają takie samo prawo do życia, wolności i realizowania swoich naturalnych potrzeb, w środowisku wolnym od presji człowieka”. Ich przekaz porusza kwestie ekologiczne, polityczne i równościowe, a na zdjęciach i filmikach udostępnianych w mediach społecznościowych aktywiści pokazują się z flagą LGBTQ+ oraz flagami zielonego i feministycznego anarchizmu.
Więcej informacji na temat bieżących działań kolektywu Wilczyce można znaleźć na Facebooku i Instagramie @kolektyw.wilczyce.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.