Niezbyt seksowna. Brunatna i lekko mętna. Trochę kwaśna i gazowana. A jednak robi oszałamiającą karierę w przemyśle spożywczym, a ostatnio także kosmetycznym. Warto poznać ją bliżej.
Kombucha, kombuchka (kombucza, kombuczka), Medusomyces gisevi lub grzybek herbaciany jest dziś prawie wszędzie. Wystarczy zajrzeć do nowojorskich sklepów sieci Whole Foods, które są wyznacznikiem trendów w żywieniu. Bezbłędnie wskazują, w którą stronę rozwija się rynek i jaka moda żywieniowa ogarnie wkrótce także Europę. Butelki i kartony z najróżniejszymi odmianami kombuchy wyparły tam wodę kokosową, yerbamatę i wszelkie soki. Podobnie jest już także u nas: kombucha (butelkowana lub rozlewana jak domowy kompot) jest dziś serwowana w większości warszawskich restauracji i barów, a także sprzedawana w miejscach ze zdrową żywnością i sklepach, których właściciele śledzą trendy. Delikatnie słodzony, lecz jednocześnie kwaskowy, musujący napój, nie jest tylko sposobem na orzeźwienie i dostarczenie sobie energii (kombucha działa pobudzająco). Ta kombinacja adaptogenna przywraca równowagę w organizmie i chroni przed stresem środowiskowym. Smakuje, naprawia i chroni. Najlepiej!
Na początku była herbata
Kombucha to sfermentowany napój wyprodukowany ze słodzonej herbaty i symbiotycznych kultur bakterii i drożdży, czyli SCOBY (Symbiotic Cultures of Bacteria and Yeasts).
Bakterie i drożdże przekształcają cukier w etanol i kwas octowy. Kwas octowy nadaje kombuchy charakterystyczny kwaskowy smak. Napój zawiera kwasy organiczne, takie jak kwas octowy, mlekowy i glukonowy, witaminę C, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne: cynk, magnez, miedź, wapń i żelazo. Pamiętajmy jednak, że poza tym są tu także kofeina, alkohol i cukier. Kombuchę można produkować z herbaty czarnej lub zielonej, mieszać z sokami i aromatyzować, by lepiej (lub ciekawiej) smakowała.
Do dna!
Medycyna naturalna od wieków zachwala dobroczynne działanie kombuchy. Istnieją zapiski potwierdzające, że chińscy władcy raczyli się nią regularnie. Dla przyjemności i dla zdrowia. Sama nazwa pochodzi jednak prawdopodobnie z języka japońskiego. W krajach Zachodu jej popularność wzrosła wraz z modą na sfermentowaną żywność. Kombucha została gwiazdą, od kiedy naukowo dowiedziono, że kiszonki wpływają na zdrowie jelit. Na chwilę obecną nie przeprowadzono jeszcze wystarczającej ilości badań klinicznych, aby jednoznacznie potwierdzić właściwości lecznicze samej kombuchy. Testy prowadzone na zwierzętach dowodzą, że ma ona wpływ na oczyszczanie krwi, na kwasowość organizmu oraz podniesienie poziomu energii. Działa też wspomagająco na procesy detoksykacyjne i trawienne organizmu. W Polsce świadomość kombuchy rozbudziła także publikacja słynnego profesora Iwana Nieumywakina (nazwisko doskonale znane zapewne wszystkim zwolennikom terapii alternatywnych i holistycznych). W książce Naturalny Uzdrowiciel Grzyb herbaciany szeroko rozpisał się on o prozdrowotnych właściwościach kombuchy. „Tak naprawdę nie jest to pojedynczy organizm, lecz unikalny zestaw żyjących w symbiozie grzybów drożdżowych i bakterii kwasu octowego. Stanowi on źródło wielu cennych enzymów i witamin, będących produktami przemiany materii mikroskopijnych mieszkańców kolonii. Co więcej, w wyciągu obecne są substancje antybiotyczne, jakie działają zabójczo chociażby na gronkowca złocistego, dur brzuszny, pneumokoki, czerwonkę i krztusiec, co potwierdzono we wschodnich instytutach naukowych”, przekonuje autor.
Kombuchę można przygotować w domowych warunkach. Jeśli jednak nie jesteście pewni swoich umiejętności w kuchni, bezpieczniej jest kupić gotowy produkt. Zanieczyszczona lub nadmiernie sfermentowana kombucha może powodować poważne problemy zdrowotne i zawierać o wiele za dużo alkoholu.
Jak to działa?
Detoks
Kwas glukonowy, który znajduje się w kombuchy, może wiązać się z toksynami i przyspieszać ich wydalanie z organizmu, pomagając oczyścić wątrobę.
Szczęśliwsze jelita
Istnieje coraz więcej dowodów na to, że połączenie kwasów organicznych, enzymów i probiotyków w kombuchy poprawia trawienie i uspokaja rozstroje żołądka. Probiotyki, czyli zdrowe bakterie znajdujące się na przykład w sfermentowanym jedzeniu i napojach, takich jak kombucha czy kefir, są kluczową częścią zdrowia trawiennego. Regularne spożywanie tych żywych aktywnych kultur działa przeciwbakteryjnie, szczególnie przeciwko bakteriom wywołującym infekcje oraz drożdżakom.
Mocniejsze stawy
Innym potężnym związkiem znajdującym się w kombuchy jest glukozamina, która pomaga hamować zapalenia stawów. Glukozaminy zwiększają wytwarzanie kwasu hialuronowego, co pomaga chronić chrząstki i zmniejsza ból stawów. Picie kombuchy po treningu zapobiega także powstawaniu zakwasów.
Lepszy humor
Witaminy z grupy B w kombuchy, szczególnie B1, B6 i B12, są pomocne w walce z depresją, poprawiają nastrój i zwiększają koncentrację. Witamina C z kolei hamuje uwalnianie hormonu stresu kortyzolu.
Piękna skóra
Nowe badania American Academy of Dermatology dowodzą, że stosowane miejscowo probiotyki mają pozytywny wpływ na zdrowie skóry. A ich właściwości przeciwdrobnoustrojowe są skuteczne w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, trądzik różowaty i podrażnienia. Za to ajnowszy koreański trend w pielęgnacji skóry to produkty ze sfermentowanymi składnikami. „Fermentacja to proces, w którym węglowodany i cukry są przekształcane w enzymy i aminokwasy, które kochają skórę, poprzez metaboliczną aktywność dobrych mikroorganizmów, takich jak Lactobacillus”, mówią założyciele koreańskiego serwisu kosmetyków naturalnych Glow Recipe.
Moc produktów zwiększa się, gdy są fermentowane, ponieważ składniki są „rozkładane” na mniejsze, łatwiej wchłaniane cząsteczki (proces fermentacji rozkłada strukturę molekularną składników). A im mniejsze są cząsteczki w produktach, tym łatwiej wnikają i nawilżają, naprawiają i koją. I jeszcze wisienka na fermentowanym torcie: ze względu na naturalny proces fermentacji, „złe” mikroorganizmy są likwidowane. To zaś oznacza mniej konserwantów, które zazwyczaj powodują podrażnienia.
Kosmetyki z kombuchą
Jeśli twoja cera ma skłonności do wyprysków i zaskórników, łatwo się podrażnia, miejscami jest przesuszona, a miejscami tłusta, albo ma ziemisty, niejednolity odcień i łatwo pojawiają się na niej przebarwienia, spróbuj kombuchy. W czystym naparze można myć twarz, używając jej po prostu jako toniku lub płukać w nim włosy, a będą bardziej lśniące i elastyczne. Warto jednak sięgnąć po kosmetyki zawierające ten aktywny składnik w formułach przygotowanych tak, aby maksymalnie wykorzystać upiększające skórę właściwości.
Elemental Herbology, Facial Glow Radiance Peel, Peeling do twarzy
Kombinacja kwasów zawartych w kombuchy delikatnie złuszcza i dezynfekuje skórę. Kombucha z czarnej herbaty zawiera głównie kwas octowy, kwas glukuronowy i kwas glukonowy, które mają delikatne działanie antybakteryjne ze względu na niskie ph i działają jako łagodny środek złuszczający. Wyrównuje koloryt cery i redukuje przebarwienia. Do tego dochodzą na przykład: enzymy jabłkowe, papaja, skórka z pomarańczy i tangerynki, które pomagają usunąć martwe komórki naskórka, stymulują produkcję kolagenu i przyspieszają odnowę komórek, witaminy: A, C, E, zielona herbata i owoc granatu – chronią przed wolnymi rodnikami oraz sól morska i algi – oczyszczają skórę i odblokowują pory. Widocznie rozjaśnia cerę i wyrównuje jej koloryt. Likwiduje zaskórniki i inne niedoskonałości.
Medical Beauty Research, City&Sky, Krem do twarzy
Unikalny koktajl substancji czynnych najnowszej generacji i witamin, który intensywnie nawilża, zapewnia skórze witalność i energię, niezbędne do tego, by stawić czoło wszelkim negatywnym wpływom dzisiejszego świata. Efekt: cera jest z dnia na dzień lepiej nawilżona i bardziej świetlista.
Fresh, Black Tea Kombucha Facial Treatment Essence, Esencja naprawcza
Koncentrat o działaniu silnie rozjaśniającym jednocześnie opóźnia procesy starzenia. Pomimo aktywnej formuły nie podrażnia nawet bardzo wrażliwej skóry. Wygładza i zmiękcza naskórek, sprawia, że zmarszczki i drobne linie są mniej widoczne. Kombucha w tym produkcie pomaga wygładzić, rozjaśnić i chroni przed zanieczyszczeniem oraz wolnymi rodnikami, a ekstrakt z mandarynki delikatnie złuszcza naskórek i usuwa zanieczyszczenia. Można go stosować na dzień i na noc. Poprawia poziom nawilżenia skóry.
Origins, Ginger Kombucha Mask, Maska rozświetlająco-kojąca
Ultrakremowa maska z glinką wykorzystuje bogatą w przeciwutleniacze kombuchę z czarnej fermentowanej herbaty. Cera jest jaśniejsza i bardziej jednolita, gładsza i wygląda młodziej. Imbir dodatkowo rozjaśnia i głęboko oczyszcza pory, usuwając martwy naskórek i pozostawiając skórę bardzo gładką. Idealny detoks miejski nawet dla bardzo wrażliwej cery.
Emerginc, Kombucha Cleanser, Głęboko oczyszczająca emulsja do każdego typu cery
Skutecznie i dokładnie usuwa makijaż oraz wszelkie zanieczyszczenia zbierające się na skórze w ciągu dnia. Emulsja zawiera kompozycję odpowiednio dobranych substancji czynnych, które poprawiają kondycję cery. Preparat wspomaga naturalną odnowę komórek skóry oraz powstrzymuje procesy starzenia. Ekstrakt z kombuchy ma tu działanie wzmacniające, odtruwające, oczyszczające, odmładzające i odżywcze. Roślinne komórki macierzyste działają ochronnie, przeciwstarzeniowo, jak naturalny filtr UV. Zielona herbata – oczyszczająco, wspomaga eliminację toksyn, chroni komórki przed wolnymi rodnikami. Skóra jest gładsza, jaśniejsza, bardziej miękka i odświeżona. Pory są mniej widoczne, a zaskórniki znikają.
Sesderma, Fillderma Lips, Wygładzająca emulsja do ust
Coś, czego potrzeba każdemu o tej porze roku. Emulsja zwiększa objętość ust, regeneruje, nawilża i wygładza. Wypełnia także drobne zmarszczki wokół ust. Już po pierwszym zastosowaniu usta stają się elastyczniejsze, bardziej miękkie i nie pierzchną. Najważniejsze składniki to ekstrakt z kombuchy, olej z nasion rącznika pospolitego, lanolina, uwodorniona lecytyna, naturalny wosk, witamina E, hialuronian sodu.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.