Znaleziono 0 artykułów
04.10.2024
Artykuł partnerski

Kulinarny przewodnik po Rydze

04.10.2024
Fot. Alexander Spatari / Getty Images

Spacerując uliczkami Rygi, warto zatrzymać się w jednej z lokalnych restauracji, o porankuodwiedzić targ miejski i posłuchać opowieści mieszkańców o tym, co i gdzie lubią jeść. Wpływy sąsiadujących krajów stworzyły tu bogatą, zaskakującą, ciekawą kuchnię.

Planując podróże, coraz częściej kierujemy się chęcią poznawania smaków w ich naturalnym kontekście – tam, gdzie powstały i gdzie konkretne potrawy przyrządzane są od pokoleń. Odwiedzając lokalne restauracje, mamy okazję poznawać stałych bywalców, podsłuchiwać inspirujące rozmowy, opowieści kelnerów czy właścicieli. Jedzenie zbliża ludzi, przełamuje bariery, dlatego jest tak wartościowym elementem poznawania nowych miejsc. 

Ryga zaskakuje bogactwem kulinarnych doznań. To nowe, modne miejsce na kulinarnej mapie Europy, położone nad Bałtykiem, od wieków rozwijało się na skrzyżowaniu kultur i szlaków handlowych, co wyraźnie wypłynęło na jego kuchnię. Ryga jest tyglem smaków. Dziś, wędrując uliczkami starówki, można poczuć aromatyczne przyprawy, skosztować świeżych ryb i owoców morza, a także lokalnie uprawianych warzyw. Kultura kulinarna Łotwy, nawiązująca do dawnych tradycji, może zaoferować atrakcyjną podróż w czasie.

Fot. Materiały prasowe

Łotewskie potrawy, które powinny znaleźć się na listach foodies

Tradycyjna kuchnia łotewska czerpie z prostych, lokalnych składników. Na ich bazie powstają treściwe dania, które mają duży związek z surowym klimatem tego regionu. To comfort food w łotewskim wydaniu. Podstawą łotewskiej kuchni są ziemniaki. W Rydze pojawiają się w daniach w zaskakujących formach – na przykład w zupie skābputra, jednym z najbardziej klasycznych tradycyjnych dań. Dosłowne tłumaczenie tego określenia to „kwaśna owsianka” – podstawą zupy są ziemniaki oraz kefir lub maślanka. Z kategorii dań głównych warto spróbować placków ziemniaczanych, czyli kartupeļu pankūkas. Te w wersji łotewskiej serwuje się z dodatkiem mięsa mielonego oraz z sosem śmietanowym. 

Ważnym składnikiem łotewskiej kuchni jest też szary groch. Odmiana rosnąca w tym regionie ma wyjątkowy, lekko orzechowy smak. Na święta i szczególne okazje serwuje się go w formie pelēkie zirņi ar speķi, czyli w towarzystwie wędzonego boczku. 

W Rydze popularne są też pierogi – łotewskie pīrāgi nadziewane są boczkiem i cebulą. 

Jednym z symboli lokalnej kuchni jest rupjmaize, czyli ciemny chleb żytni, sycący, aromatyczny, a w wersji z miodem i masłem zaskakujący słodkością. Podobno pierwsze wzmianki o tym chlebie pojawiły się w książce kucharskiej z 1901 roku. Mieszkańcy Rygi mawiają, że prawdziwego rupjmaize nie da się znaleźć nigdzie indziej na świecie, to smak, który trzeba odkryć w lokalnych piekarniach w Łotwie, gdzie chleb pieczony jest według przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur.

Fot. Materiały prasowe

Kawiarnie warto odwiedzić dla najsmaczniejszych łotewskich deserów 

Ryga oferuje szeroki wybór słodkości, dostępnych w piekarniach, cukierniach, kawiarniach. Na szczególną uwagę zasługuje sklandrausis – tradycyjne kruche ciastko na bazie ciasta żytniego, wypełnione mieszanką purée z ziemniaków i marchwi. Po wypieczeniu polewa się je miodem i przyprawami. To deser, który perfekcyjnie balansuje słodycz ze smakiem wytrawnym.

Tort urodzinowy w wersji łotewskiej nie ma niezliczonej liczby pięter, lukru ani przesadnych ozdób. Kliņģeris, bo tak nazywa się wypiek serwowany z okazji urodzin lub imienin, wyglądem przypomina spleciony węzeł. To drożdżowe ciasto, podobne do brioszki, które ma delikatny, lekko słodki smak, zawiera skórkę z cytryny i rodzynki. Bywa posypane płatkami migdałowymi albo cukrem pudrem, a podaje się do niego nie masło, lecz śmietanę.

W Rydze tradycyjne smaki mieszają się z nowoczesną kuchnią

Szefowie i szefowe kuchni w Rydze, mimo silnego przywiązania do tradycji, cenią także nowoczesność. Inspirują się światowymi trendami, a wykorzystując lokalne składniki i tradycyjne receptury, tworzą nowoczesne dania. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach miasto stale przyciąga inspektorów Michelin. Gwiazdkę przewodnika otrzymała restauracja Max Cekot Kitchen, znajdująca się w industrialnej części miasta, zachwycająca nie tylko jedzeniem, lecz także wystrojem wnętrz. Szef kuchni Max Cekot zaprojektował tu wszystko od podstaw, od mebli po zastawę stołową. W menu degustacyjnym we współczesne dania wplatane są tradycyjne składniki. Niektóre z potraw szef kuchni kończy przygotowywać przy stołach gości.

Fot. Max Cekot (Materiały prasowe)

Atmosferę kreatywności poczujecie także w restauracji 3 Chefs, wyróżnionej w przewodniku Michelin. Tradycyjne kombinacje smakowe, które mają też cechy nowoczesne, tworzone są przez trzech szefów kuchni. 

Miłośnicy ryb i owoców morza powinni udać się do Fermy, gdzie widok z okien rozpościera się na najstarszy park w mieście – Viestura dārzs. 

Jeśli spróbujesz już wszystkich smaków lokalnej kuchni, a niedosyt nadal pozostanie, warto odwiedzić restauracje inspirowane innymi stronami świata. W Shōyu serwują klasyczny ramen z domowym makaronem, a w Snatch odkryjesz autentyczną włoską kuchnię. Jedno jest pewne, nie wyjedziesz z Rygi głodny kulinarnych wrażeń. 

Fot. Materiały prasowe

W poszukiwaniu lokalnych doświadczeń odwiedź w Rydze targi 

W historycznym centrum Rygi, wpisanym na listę UNESCO, znajdziesz najsłynniejszy targ miejski Rīgas Centrāltirgus. Spacerując po halach, otwartych po raz pierwszy w 1930 roku, zbudowanych z wykorzystaniem dawnych hangarów dla niemieckich sterowców, trudno oprzeć się wrażeniu, że to miasto pachnie ziołami. Zioła są bowiem stałym elementem tutejszej kuchni – koper, tymianek, jałowiec oraz uwielbiany przez mieszkańców Rygi kminek nadają potrawom głębi. Z kolei najstarszym i najbardziej tętniącym życiem targiem jest Āgenskalna tirgus – tu, na piętrze, działa food hall. W hali targowej odbywają się koncerty, zajęcia edukacyjne, organizowane są kulinarne i kulturalne dni tematyczne. 

Wiktoria Melaniuk
  1. Styl życia
  2. Miejsca
  3. Kulinarny przewodnik po Rydze
Proszę czekać..
Zamknij