Znaleziono 0 artykułów
29.05.2024

Kwartał Dworcowa w Katowicach znów będzie tętnił życiem

29.05.2024
Kwartał Dworcowa w Katowicach znów będzie tętnił życiem (Fot. Materiały prasowe)

Pracownia architektoniczna Konior Studio podjęła się rewitalizacji historycznego układu urbanistycznego. Odnowa zaniedbanych zabytkowych kamienic w centrum Katowic sprawi, że przestrzeń ta ponownie będzie tętnić życiem.

Procesem, który wspiera rozwój miast i przyczynia się do rozwiązywania wielu problemów miejskich, jest rewitalizacja. Od dekad kształtuje nowoczesne podejście w myśleniu o przestrzeni miejskiej, przywracając blask historycznym budynkom, ratując zaniedbane obiekty i ożywiając centra miast. Celem rewitalizacji jest wykorzystanie starych struktur do tworzenia nowej, współczesnej architektury, która będzie odpowiadać potrzebom mieszkańców. Nadbrzeże London Docklands, berliński Kreuzberg czy HafenCity w Hamburgu to przykłady modelowych renowacji. Każdy budynek historyczny, od kamienic po fabryki, kryje unikatową historię, która ma szansę wybrzmieć także dziś. Nie trzeba jednak daleko szukać, przykładem polskich przestrzeni, które ożyły dzięki takim działaniom, są krakowskie Dolne Młyny, łódzka Manufaktura czy gdańskie Dolne Miasto.

Inwestorzy, dostrzegając potencjał kulturowy oraz ekonomiczny obiektów historycznych, adaptują je na cele kulturalne, biurowe lub usługowe. Właśnie tak stało się w przypadku przestrzeni wokół dawnego dworca w Katowicach. Grupa Epione zdecydowała się zainwestować w zespół jedenastu kamienic, które tworzą zabudowę kwartałową między ulicami Dyrekcyjną i Mielęckiego – stąd nazwa Kwartał Dworcowy. Rewitalizacji przestrzeni podjęła się pracownia Konior Studio, która w portfolio ma projekty imponujących budynków kultury, takich jak NOSPR, i która mocno angażuje się w inicjatywy miejskie związane z zabytkami i historyczną zabudową.

Rewitalizacja Kwartału Dworcowa w Katowicach przywróci mieszkańcom ważną część ich miasta. Zadania podjęła się pracownia architektoniczna Konior Studio. (Fot. Materiały prasowe)

Zabudowa kwartałowa to wydzielona, czworoboczna część miasta, której rolą jest tworzenie tkanki miejskiej. Projekt odbudowy katowickiej zabudowy kwartalnej autorstwa zespołu kierowanego przez Tomasza Koniora z pewnością jest wyjątkowy. Obejmuje nie pojedyncze obiekty, lecz cały zabytkowy układ urbanistyczny, dzięki czemu zachowana zostanie ciągłość struktur miejskich o XIX-wiecznym rodowodzie. Architekci skupili się na detalach i zadbali o to, aby zachować jak najwięcej zabytkowych elementów. W odrestaurowanych i nowych obiektach wykorzystane zostaną historyczne elementy kamienne, stalowe i drewniane. Na podstawie dokumentacji i archiwalnych fotografii architekci planuję odtworzyć akcenty dekoracyjne zdobiące elewacje zabytkowych kamienic. To motywy roślinne, ornamenty i kunsztowne detale, które niegdyś przykuwały wzrok przechodniów i nadawały fasadom wyjątkowy charakter.

Kolejnym założeniem projektu jest przekształcenie parterów wszystkich kamienic na lokale usługowo-gastronomiczne. W miejscu dotychczasowych piwnic i parteru pojawią się panoramiczne witryny i wejścia z markizami. Nada to budynkom nowoczesny charakter, a przede wszystkim pozwoli na wprowadzenie do wnętrz dużej ilości naturalnego światła. Przykładem renowacji pomieszczeń może być kamienica przy ulicy Dyrekcyjnej 3, gdzie odnowione zostaną snycerka oraz sufit kasetonowy w sali reprezentacyjnej.

Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych plac Dworcowy będzie sprzyjał wzmacnianiu więzi społecznych i stanie się katalizatorem miejskich aktywności.

Wiktoria Melaniuk
  1. Kultura
  2. Design
  3. Kwartał Dworcowa w Katowicach znów będzie tętnił życiem
Proszę czekać..
Zamknij