Lista powodów, dla których warto stosować go w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, jest długa – począwszy od łagodzenia zmian trądzikowych i stanów zapalnych, przez bardzo silne działanie przeciwutleniające, aż po regenerację komórek skóry. Podobnie jak kwasy AHA i BHA delikatnie złuszcza, ale w przeciwieństwie do nich nie podrażnia i nadaje się nawet dla cery bardzo wrażliwej cery.
Co potrafi kwas bursztynowy?
Jego źródłem jest dobrze znany nam znad morza bursztyn, który jako jedyny kamień szlachetny wytwarza ujemne ładunki elektryczne podczas pocierania o skórę. Tym samym jonizuje ją i przywraca jej równowagę elektrostatyczną, niwelując jony dodatnie, które powodują stres oksydacyjny. A to właśnie on odpowiada za przedwczesne starzenie. – Zawarty w bursztynie kwas delikatnie złuszcza martwy naskórek. Jest też silnym biostymulatorem pobudzającym skórę do naturalnej odnowy. Ponadto uczestniczy w cyklu przemian biochemicznych prowadzących do powstawania ATP – energii niezbędnej do funkcjonowania komórek, aktywując ich metabolizm. Jest też bardzo silnym antyoksydantem – chroni skórę przed zbyt szybkim starzeniem. Spłyca zmarszczki i dodaje blasku zmęczonej skórze. A do tego może być stosowany przez cały rok – wylicza właściwości kwasu bursztynowego Weronika Ławniczak, terapeutka medycyny zintegrowanej, mentorka i promotorka zdrowego stylu życia oraz miłośniczka bursztynu.
Zabiegi z użyciem kwasu bursztynowego
W warszawskim Instytucie Zdrowia i Urody Holispace, który stworzyła, opracowała nawet zabieg z wykorzystaniem kwasu bursztynowego – Dotyk Bałtyku. Zaczyna się od peelingu, którego głównym składnikiem jest naturalny bursztyn w formie pudru. – Bursztyn bałtycki posiada wiele substancji prozdrowotnych, w tym pochodzące z żywic drzew owocowych bursztyniany (sole kwasu bursztynowego) o wysokich parametrach biochemicznych. Silnie i skutecznie aktywują one procesy metaboliczne, działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo i wirusobójczo. Stanowią dla skóry barierę przed patogenami. Pył bursztynowy zawiera również wiele pierwiastków śladowych pomocnych przy prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu, takich jak: żelazo, jod, krzem, wanad, potas, magnez, mangan, wapń, cynk, które wnikają w skórę i działają na poziomie komórkowym – tłumaczy ekspertka.
Prozdrowotne właściwości bursztynu
Regularny masaż twarzy, szyi i głowy pudrem bursztynowym ma też właściwości prozdrowotne: przeciwdziała bólom głowy i migrenom, wzmacnia odporność, wspiera właściwe funkcjonowanie tarczycy i chroni przed szkodliwym działaniem fal elektromagnetycznych. Działa również przeciwtrądzikowo, przeciwłojotokowo i zmniejsza plamy pigmentacyjne, idealnie nadaje się więc dla cery z niedoskonałościami i przebarwieniami. Jego skuteczność potwierdzają liczne badania, a w Japonii pył bursztynowy jest nawet składnikiem leków.
Kwas bursztynowy, występujący na liście składników INCI jako Succinic acid, dobrze sprawdzi się też w pielęgnacji cery dojrzałej i przesuszonej, która wymaga intensywnej rewitalizacji, zarówno w gabinecie, jak i w domu. W zależności od potrzeb i kondycji skóry można stosować go solo lub w połączeniu z innymi kwasami: azelainowym, mlekowym czy traneksamowym.
Polecamy kosmetyki z bursztynem i kwasem bursztynowym.
Dzięki zawartości 2% kwasu bursztynowego zmniejsza widoczność rozszerzonych porów, pozostawiając jaśniejszą cerę.
Stymuluje komórrki skóry do samoodnowy. Pomaga im regenerować się w nocy, likwidując oznaki zmęczenia, ujędrniając i wzmacniając skórę.
Polecany dla skóry z pierwszymi zmarszczkami i widocznymi porami, która potrzebuje nawilżenia i rozjaśnienia.
Zawiera też kwas salicylowy. Regularnie stosowany łagodzi niedoskonałości, redukuje przebarwienia i normalizuje wydzielanie sebum.
Biioaktywna woda micelarna bazie wody z liści labdanum, gliceryny, ekstraktu z bursztynów i soli mineralnych. Usuwa makijaż, zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Stanowi bogate źródło przeciwutleniaczy, łagodzi stany zapalne, zwęża pory i wyrównuje koloryt cery.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.
Wczytaj więcej