Lekcjewsieci.pl to nowy portal, na którym nauczyciele udostępniają lekcje z różnych przedmiotów. W bazie jest już ponad 200 lekcji, które są świetnym uzupełnieniem zajęć szkolnych. Wszystkie są zgodne z podstawą programową.
Założenie jest proste: nauczyciele dzielą się prezentacjami i materiałami, które zgodne są z podstawą programową. Uczniowie mogą dzięki temu uzupełnić wiedzę w oparciu o zweryfikowane treści. Oprócz zajęć z biologii czy geografii, portal oferuje zajęcia ze Szkoły pasji, czyli lekcje muzyki, plastyki, a nawet mindfulness – chodzi o pobudzenie wyobraźni i kreatywności dzieci. Na stronie lekcjewsieci.pl jest już ponad 200 lekcji z różnych przedmiotów dla szkół podstawowych i średnich.
Projekt Oktawii Gorzeńskiej i Dawida Łasińskiego, nauczyciela chemii znanego z YouTube’a jako „pan Belfer”, to wyjątkowa okazja, aby w obliczu zamknięcia szkół podtrzymać nauczanie na wysokim poziomie. Strona internetowa w przejrzysty sposób dzieli lekcje na kategorie tematyczne oraz wszystkie poziomy nauczania.
– Skrzyknęliśmy grupę inicjatywną razem z Oktawią i innymi nauczycielami. Znamy się, działamy wspólnie, mamy też grupę na Facebooku. Ustaliliśmy zasady pracy, wyłonili się koordynatorzy danych przedmiotów, którzy są odpowiedzialni za wrzucanie wpisów na bloga. Każdy robi tak jak potrafi: czasem to są prezentacje multimedialne, czasem wideolekcje czy animacje – opowiadał Dawid Łasiński w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”.
Twórcy projektu wykorzystują technologię do uzupełnienia wiedzy przekazywanej obecnie przez szkoły online. Uczniowie mogą w każdej chwili skorzystać z materiałów – nie ma obowiązku rejestrowania się ani płacenia za naukę. Wystarczy kliknąć w odpowiednią kategorię, aby móc uzyskać dostęp do prezentacji, filmów wideo czy ręcznie odrysowanych wykresów. Na koniec każdego tematu uczniowie mogą zrobić test lub quiz. Nauczyciele zwracają także uwagę na fragmenty, które warto poddać refleksji.
To co odróżnia lekcjewsieci.pl od innych stron edukacyjnych to pewność, że lekcje odpowiadają konkretnej podstawie programowej. Dzięki temu rodzice nie muszą martwić się o weryfikację podanych treści. Co więcej, nauczyciele starają się zminimalizować spędzany przed ekranem czas poprzez zadawanie prac domowych do wykonania ręcznie.
Dawid Łasiński finansuje inicjatywę prywatnie z pomocą marki Microsoft, która udostępniła nauczycielom platformę Office 365 oraz Livewebinar do nagOrywania wideolekcji.
Projekt jest nadal w procesie budowy, ale już można korzystać z bogatych zasobów edukacyjnych online pod linkiem. Zainteresowanych chemią odsyłamy także do kanału na YouTubie Dawida Łasińskiego.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.