Znaleziono 0 artykułów
28.07.2020

Lektury na lato

28.07.2020
(Fot. Spencer Platt/Getty Images)

W upalne dni na plaży, w ogrodzie albo na balkonie sięgamy po wciągające kryminały, powieści o miłości i wnikliwe reportaże. 

Katarzyna Boni, „Auroville. Miasto z marzeń”, wydawnictwo Agora

Katarzyna Boni, „Auroville. Miasto z marzeń” (Fot. Materiał prasowe)

Marzysz o krainie wiecznej szczęśliwości? Pięćdziesiąt lat temu podobni marzyciele założyli Auro-
ville, utopijne miasteczko w południowych Indiach. Czy ich eksperyment się powiódł? Czy może narodziła się kolejna niebezpieczna dla ich członków sekta? Autorka wybrała się tam, by to sprawdzić. 

André Aciman „Pięć zauroczeń”, przekład z angielskiego Aga Zano, Grupa Wydawnicza Foksal

André Aciman „Pięć zauroczeń” (Fot. Materiał prasowe)

Powieść to nietypowa, bo nielinearna, składa się z pięciu części, które mogłyby funkcjonować jako osobne opowiadania. Łączy je bohater, Paul, który niezależnie od tego, czy ma 12 lat, 22 czy 40, zawsze kocha z siłą szczenięcego zauroczenia, szalenie, bezwzględnie, całym sobą i na zabój. Kocha mężczyzn i kobiety – autor z płci nie robi tu żadnego zagadnienia, które trzeba byłoby poddać pod dyskusję. Liczy się uczucie i pożądanie.

Patti Smith „Rok Małpy”, przekład z angielskiego Krzysztof Majer, wydawnictwo Czarne

Patti Smith „Rok Małpy” (Fot. Materiał prasowe)

W 2016 roku Patti Smith skończyła 70 lat; wtedy też zmarł jej przyjaciel Sandy Pearlman. To stało się pretekstem do zadumy nad śmiertelnością. Autorka przywołuje duchy z przeszłości, a sen miesza się z jawą.

Przez jakiś czas snuliśmy plany wystawienia opery na podstawie „Medei”. Nie opery w tradycyjnym sensie, bo ta wymagałaby doborowych śpiewaków, ale jednak opery. Chciał, żebym to ja grała Medeę. Powiedziałam, że jestem na to za stara, ale Sandy stwierdził, że Medea musi tylko budzić grozę, a ja mogłabym z powodzeniem sprostać blaskowi jej strzaskanego zwierciadła”.

Harlan Coben "W głębi lasu", przekład z angielskiego Zbigniew A. Królicki, wydawnictwo Albatros

Harlan Coben W głębi lasu, (Fot. Materiał prasowe)

Na platformie streamingowej Netflix możemy oglądać serial będący polską adaptacją kryminału Harlana Cobena. Dobrze jest więc, relaksując się na leżaku, porównać film z oryginałem i przekonać się, co bardziej trzyma w napięciu.

 

Cały tekst przeczytasz w letnim wydaniu „Vogue Polska”.  Do kupienia w salonach prasowych i na Vogue.pl: www.vogue.pl/u/2X2VWV.

"Vogue Polska" lipiec-sierpień 2020 (Fot. Chris Cholls)

 

Maria Fredro-Boniecka
  1. Kultura
  2. Książki
  3. Lektury na lato
Proszę czekać..
Zamknij