Limitowana kolekcja nart Andrzeja Bargiela
Trzykrotny mistrz Polski w skialpiniźmie, rekordzista świata w biegu na Elbrus i twórca pionierskiego projektu Hic Sunt Leones stworzył ręcznie wykonaną linię 30 par drewnianych nart. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na finansowanie kolejnej wyprawy Bargiela.
O Andrzeju Bargielu zrobiło się głośno w 2018 roku, kiedy jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z K2, ośmiotysięcznika uznawanego za jedną z najtrudniejszych gór świata. Wyprawa została zorganizowana w ramach pionierskiego projektu Hic Sunt Leones stworzonego przez Bargiela. Nazwa (dosł. „tu są lwy”) odnosi się do łacińskiej sentencji służącej do oznaczania obszarów nieznanych.
W ramach projektu skialpinista realizuje pionierskie projekty, takie jak szybkie ataki szczytowe i zjazdy z wierzchołków gór, aż do podstawy bez użycia dodatkowego tlenu, które zapiszą się w historii światowego himalaizmu i skialpinizmu. Jednym z celów inicjatywy jest zjazd z najwyższych szczytów ziemi.
Przy okazji każdej z wypraw skialpinisty powstaje dedykowana seria unikatowych przedmiotów, tworzonych we współpracy ze znanymi artystami, projektantami mody i dizajnerami. W pierwszej odsłonie projektu Bargiel przygotował limitowaną kolekcję nart Sunt Leones. Linia jest hołdem dla klasycznego rzemiosła, dlatego każda z 30 par została wykonana przez trzykrotnego mistrza Polski w skialpinizmie ręcznie z drewna jabłoni, świerka i jesionu. Zatopiony w narcie lew z logo Sunt Leones został wykonany z brązu i jest on nawiązaniem do pierwotnych emblematów, którymi sygnowane były kiedyś narty.
– Początkowo narty nie służyły rozrywce, lecz były wykorzystywane przede wszystkim przez górali w celu przemieszczania się̨ zimą. Dzięki swojej powierzchni zapobiegały one zapadaniu się̨ w głębokim śniegu. Ówcześnie narty wyrabiano ręcznie z ciętego drewna, dlatego każda para była osobną, niepowtarzalną historią, owocem doświadczeń i wiedzy zdobywanej przez rzemieślnika latami. Dopiero wiek XIX rozpoczął nową erę w dziejach narciarstwa, przedstawiając je jako dyscyplinę sportu. To właśnie historia ewolucji narciarstwa była główną inspiracją przy powstawaniu nart Sunt Leones – mówi Andrzej Bargiel.
Limitowana seria nart Sunt Leones trafi do sprzedaży 11 marca. Każda z 30 par nart posiada swój unikatowy numer. Dochód ze sprzedaży kolekcji zostanie przeznaczony na organizację kolejnych wypraw Andrzeja Bargiela oraz realizację dalszych projektów Sunt Leones. Cena nart wynosi 7999 zł.
W marcu 2019 roku Bargiel pojawił się na łamach „Vogue Polska”.