Znaleziono 0 artykułów
15.08.2020

List otwarty w obronie Margot

15.08.2020
(Fot. Beata Zawrzel/Reporter/East News)

Przedstawiciele świata kultury: Wojciech Puś, Ewa Majewska i Paul B. Preciado opublikowali list otwarty, w którym domagają się uwolnienia z aresztu Margot, aktywistki z kolektywu Stop Bzdurom. Akcję poparły m.in. Olga Tokarczuk i Anda Rottenberg.

Aktywistka Margot z kolektywu Stop Bzdurom została aresztowana 7 sierpnia tego roku za napaść na ciężarówkę, szerzącą nienawiść wobec osób LGBTQ+. W całej Polsce i poza granicami kraju odbyły się protesty, domagającę się respektowania praw osób nieheteronormatywnych. 48 osób zostało brutalnie zatrzymanych przez policję.

Przedstawiciele kultury wyrazili wsparcie wobec Margot. Wojciech Puś, Ewa Majewska i Paul B. Preciado napisali otwarty list, który podpisało ponad 900 artystów, kuratorów i akademików. Wśród nich znaleźli się noblistka Olga Tokarczuk, Anda Rottenberg, Judith Butler, Antonio Negri i Natalia Sielewicz. Autorzy listu zwrócili uwagę na szkodliwe i niedemokratyczne działania rządu, m.in. utożsamienie homoseksualizmu z pedofilią. Sprzeciw wobec retoryki rządu wyraziły m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Rzecznik Praw Obywatelskich.

„Aresztowanie Margot jest częścią większej operacji rządowo-policyjnej mającej na celu ograniczenie i stłamszenie praw mniejszości seksualnych i płciowych oraz zduszenie wszelkich form krytycznego antagonizmu. Po aresztowaniu Margot przed komisariatem na ulicy Wilczej i w innych miejscach stolicy zawiązały się spontaniczne pokojowe blokady pod tęczową flagą. Demonstranci byli brutalnie traktowani przez policję, dziesiątki osób zostało poturbowanych, aresztowanych i przewiezionych na komisariaty. Policja odmawiała podania personaliów zatrzymanych i miejsca ich pobytu. Immunitet posłów opozycji, którzy towarzyszyli aktywistom od samego początku, by chronić ich własnymi ciałami, został zignorowany” - piszą w liście.

Autorzy petycji wzywają społeczność międzynarodową do zaangażowania się w akcję i poparcia natychmiastowego uwolnienia Margot z aresztu. „To międzynarodowe wezwanie jest jednocześnie oskarżeniem autorytarnego kursu obranego przez polskie władze, a także mizoginistycznej, homofobicznej, transfobicznej i rasistowskiej przemocy wpisanej w schemat działania polskiej policji i instytucji wymiaru sprawiedliwości” - dodają.

Petycję, którą podpisało już ponad 900 osób, można znaleźć pod linkiem.

Kamila Wojtkiewicz
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. List otwarty w obronie Margot
Proszę czekać..
Zamknij