Nie spoglądam w przeszłość, nie wspominam, często w ogóle nie pamiętam tego, co się zdarzyło. Obejrzanych filmów, przeczytanych książek – zostawiają we mnie ślad, ale nie pamiętam szczegółów. Cieszę się, że jestem tu, gdzie jestem – mówi reżyserka Małgorzata Szumowska, która została bohaterką sesji okładkowej najnowszego numeru „Vogue Polska”. Sprawdźcie, co jeszcze dla was przygotowaliśmy.
Małgorzata Szumowska bohaterką sesji okładkowej listopadowego „Vogue Polska”
– Nie mogę być tylko trybikiem w maszynie, chcę robić swoje projekty – mówi Małgorzata Szumowska w wywiadzie okładkowym z Wojciechem Engelkingiem. Dlatego zrezygnowała z reżyserowania produkcji dla jednej z popularnych platform streamingowych: – To był, wiesz, moment olbrzymiej ulgi, jak się okazało dla tej drugiej strony również, wyczuli, że jestem zbyt niezależna. Wróciłam do Polski i postanowiłam zrobić ten film. Mowa o „Kobiecie z…”, która miała premierę podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Produkcja Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta opowiada o transpłciowej Anieli Wesoły. – To jest poetycko opowiedziana historia jednej osoby i poetycko opowiedziana historia Polski. Oczywiście „Kobieta z…” nie jest zrobiona z potrzeby rozpoetyzowania, zrobiliśmy ją też w jakimś celu: pokazania sytuacji polskiej społeczności trans, która jest fatalna – dodaje reżyserka.
Jak odzyskać utraconą przyjemność?
„Przyjemność opiera się na receptywności, a kluczem do jej odczuwania jest świadomość. Niezwracanie uwagi na istotę dostrzegania i doceniania zwykłych, małych rzeczy, zatracenie umiejętności rozluźniania się, zagłuszanie sygnałów ciała, odkładanie celebrowania i cieszenia się z tego, co mamy, na później, kiedy już uda się zrealizować określony cel, to tylko kilka z wielu czynników, które mogą wpływać na zatracanie zdolności odczuwania przyjemności” – wylicza Karolina Tuchalska-Siermińska, psycholożka, psychotraumatolożka, trenerka umiejętności społecznych i fizjoterapeutka. Agnieszka Zygmunt zastawia się, czy w czasach mediów społecznościowych przyjemność musi być ekstremalna, żebyśmy mogli ją poczuć. A może wystarczy, jeżeli zwolnimy tempo i staniemy się bardziej uważni na to, co dzieje się dookoła?
Michał Korkosz opowiada o miłości do gotowania
W jego kuchni nie liczy się kalorii, a gotowanie ma być wstępem do największej przyjemności, jaką jest wspólny posiłek z rodziną i przyjaciółmi. O jego drugiej książce, „Nowe Rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują”, z młodym kucharzem rozmawia Julia Właszczuk: – Kuchnia polska jest terminem sformalizowanym, o którego kształcie decydują historycy, kulturoznawcy i socjologowie. To z definicji kuchnia minionych dekad. W “Nowych Rozkosznych” piszę o polskim gotowaniu, bo interesuje mnie to, co współczesne, żywe i plastyczne. To opowieść o codziennych przyjemnościach – mówi Michał Korkosz, który miłości do dobrej kuchni nauczył się od mamy i babci. W książce na smakoszy czeka ponad 100 przepisów, w których dobrze znane dania (np. kopytka) kucharz prezentuje w autorskim wydaniu.
Young Emperors, czyli jeden z najbardziej stylowych duetów artystycznych
Isabelle Chaput i Nelsona Tiberghiena, czyli duet Young Emperors, śledzi na Instagramie ponad 360 tys. osób. Parę fotografów z Paryża, którzy zachwycili internautów bliźniaczymi stylizacjami, redaktorka mody Kamila Wagner odwiedziła w Nowym Jorku. – Gdy przeprowadziliśmy się do Nowego Jorku i zaczęliśmy robić performance’y artystyczne, zainteresowaliśmy się pracą ciałem. Układaliśmy je w kształty odwzorowujące elementy przestrzeni miejskiej. Wyginaliśmy się jak sygnalizacja świetlna, składaliśmy jak detale architektury – mówi Isabelle. Wszystko robią sami – od konceptu po postprodukcję, w której wirtuozerię osiągnął Nelson. W nowojorskim mieszkaniu kompaktowym meblom towarzyszą obrazy oraz pamiątki, które Chaput i Tiberghien przywożą z każdego odwiedzanego miejsca. Ich styl ubierania też trudno zdefiniować, bo w szafach mają praktycznie wszystko – od Bimby y Loli po Hermèsa.
Wszystkie życia Proenzy Schouler
Co mają ze sobą wspólnego pisarka Ottessa Moshfegh, aktorka Chloë Sevigny, bliźniaczki Mary-Kate i Ashley Olsen oraz Anna Wintour? Wszystkie od lat kibicują Jackowi McCullough i Lazaro Hernandezowi, którzy stoją za marką Proenza Schouler. W 2018 r. duet odzyskał większościowe udziały w firmie. Kluczowe w procesie zmian okazało się zatrudnienie prezeski Kay Hong. „Szybko się zorientowała, że bałagan w finansach między innymi bierze się z lekkiego chaosu, który panuje w strukturze biznesu. Przyjrzała się firmie świeżym okiem i poleciła projektantom na nowo zdefiniować wszystkie linie, które mieli w ofercie”, pisze Kamila Wagner.
Listopadowe wydanie „Vogue Polska” w sprzedaży od 26 października. Zamów numer już dziś z dostawą do domu: Kup teraz.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.