Mariaż technologii ze sztuką
Marka Lenovo nawiązała współpracę z Anią Marciniszyn, twórczynią ceramiki użytkowej i założycielką Nodi Studio. W efekcie tej kooperacji Ania stworzy specjalny projekt – podstawkę do rysika Lenovo Slim Pen, w który wyposażono Lenovo Yoga 9i 2-in-1 – laptop klasy premium zaprojektowany z myślą̨ o twórcach o bezkompromisowych standardach. Z artystką rozmawiamy o jej zamiłowaniu do porcelany i możliwościach, jakie technologia stwarza w zakresie rozwijania artystycznych pasji.
Czy sztuka zawsze była ci bliska?
Zawsze byłam artystycznym dzieckiem. Dużo rysowałam, chodziłam na zajęcia z lepienia gliny czy malarstwa. Odkąd pamiętam, lubiłam też robić zdjęcia. Wiedziałam, że w przyszłości będę chciała zająć się czymś związanym ze sztuką.
Pamiętasz swoje pierwsze spotkanie z porcelaną? Co cię w niej zachwyciło?
Pierwszy raz zetknęłam się z porcelaną w trakcie studiów. Od razu poczułam, że to jest to. Porcelana jest delikatna, piękna i wdzięczna. Jednocześnie za każdym razem uczy mnie pokory. To trudny materiał, w pracy z nim wiele rzeczy nie wychodzi, przez co ten udany efekt końcowy sprawia znacznie większą satysfakcję. Lubię stawiać sobie wyzwania, porcelana jest jednym z nich.
Co tworzysz w ramach Nodi Studio, swojej autorskiej marki?
Zaczęło się od zastawy stołowej. Od zawsze lubiłam proste formy w połączeniu z mocnymi kolorami. Chciałam wprowadzić je do wnętrz. Lubię myśleć o tym, że coś, co stworzyłam, umila komuś małe, codzienne momenty, jak np. kubek do porannej kawy, który prostą czynność przemienia w celebrację. Niedawno poszerzyłam swój asortyment, jeszcze bardziej otwierając się na wnętrza. Wprowadziłam do oferty wiszące i stojące lampy porcelanowe. To przeskok, który wymagał ode mnie dużo pracy – od pomysłu do końcowego efektu minął rok. Jednak na pewno nie będzie to ostatni z moich wnętrzarskich projektów.
W ramach współpracy z marką Lenovo zaprojektujesz podstawkę do rysika Lenovo Slim Pen, w który wyposażony jest Lenovo Yoga 9i 2-in-1.
Marka Lenovo zgłosiła się do mnie, chcąc nawiązać współpracę przy okazji premiery nowego produktu. Od razu pomyślałam o podstawce pod rysik, ponieważ sama bardzo często chowałam je do szuflady lub pojemnika na długopisy, co sprawiało, że się niszczyły lub gubiły. Zdecydowałam się stworzyć porcelanowy obiekt, który zajmie honorowe miejsce na biurku i będzie zawsze pod ręką.
Podstawka powstanie jako akcesorium do rysika będącego na wyposażeniu laptopa Lenovo Yoga 9i 2-in-1, który marka opisuje jako propozycję dla twórców kreatywnych. Korzystasz ze wsparcia tego typu?
Tak, to nieodłączna część niemal każdego mojego projektu. Zarówno tworząc dla kogoś, jak i realizując własne projekty, pracę rozpoczynam od przygotowania wirtualnej koncepcji, którą można przeanalizować. Korzystam z programów, w których rysuję za pomocą rysika, czasem tworzę modele 3D, testuję też połączenia kolorystyczne.
Skąd czerpiesz pomysły na wygląd swoich projektów?
Najczęściej z codzienności – natury, kształtów, kolorów, architektury. Zdarza się, że pomysły pojawiają się w mojej głowie w zupełnie niespodziewanych momentach. Właśnie wtedy laptop z rysikiem i dotykowym ekranem jest nieocenionym wsparciem w rozwijaniu mojej pasji.
Czy uważasz, że postęp technologiczny i rozwój sztucznej inteligencji przyczyni się, a może już się przyczynia, do zmian w tworzeniu sztuki?
Na pewno tak. Na szczęście tworzę ręcznie. Owszem, wspomagam się programami graficznymi, które oferują udogodnienia wykorzystujące sztuczną inteligencję, ale jako artystka nie czuję się przez nią zagrożona. W moim przypadku jest ona często pomocna, szczególnie w momencie tworzenia projektów.
Co dla ciebie jako młodej artystki oznacza współpraca z marką o globalnym zasięgu, jaką jest Lenovo?
To na pewno ogromne wyróżnienie. Bardzo się cieszę, że globalna marka zdecydowała się na współpracę z małym twórcą, rzemieślnikiem. Połączenie technologii i rzemiosła to nowy kierunek, który moim zdaniem będzie zyskiwał na popularności.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.