Michał Korkosz, znany szerokiej publiczności jako Rozkoszny, jest jednym z ambasadorów Raportu Food Trendów Pyszne.pl. Opowiedział nam o tym jak tegoroczne trendy wpłynęły na nasze śniadania. Przy okazji porozmawialiśmy o kulinarnych inspiracjach i pracy nad nową książką.
Jaki jest sekretny składnik wiralu, czyli co czyni przepis tak pożądanym?
Istnieje sprawdzona formuła na wiralowy przepis – dania, które cieszą się szczególną popularnością, są zwykle proste, szybkie i innowacyjne. Znalezienie właściwej proporcji między tymi trzema wskaźnikami to jednak prawdziwa sztuka, która wymaga wielu testów. Nic więc dziwnego, że internetowi twórcy bezustannie poszukują następnego it-przepisu. Według danych Pyszne.pl aż 56% osób w wieku 18-24 lat poszukuje inspiracji kulinarnych na TikToku i YouTube.
Kilka twoich przepisów podbiło internet. Czemu twoim zdaniem zawdzięczają swoją popularność?
Moim najpopularniejszym dotychczas przepisem pozostaje sernik baskijski. Jego fenomen tkwi w stojącej za nim opowieści i bajecznej kremowości. To antysernik, który zawsze się udaje. W przeciwieństwie do klasycznego, krakowskiego sernika nie wymaga on ucierania twarogu, wystarczy połączyć wszystkie składniki i wstawić go do piekarnika. Nawet przypalone brzegi mu niestraszne – tylko dodadzą sernikowi karmelowych rumieńców, godnych wypieków z najlepszych baskijskich cukierni.
Jednym z moich ostatnich faworytów jest ciasto z całą, gotowaną pomarańczą. Gdy pierwszy raz go spróbowałem, odebrało mi mowę. Wtedy wiedziałem, że to jest to, czego szukałem. Zmiksowana w skórce pomarańcza dodaje ciastu apetycznej sprężystości, a słoneczny kolor sprawdził się doskonale na tle styczniowej szarugi.
Wiele moich wiralowych przepisów powraca sezonowo. Wrzesień to czas pieczonej fety z figami, której popularność wyprzedza szaleństwo wokół mocno pomidorowej feta pasty zaledwie o kilka tygodni. W moim wydaniu feta ląduje w piekarniku z soczystymi figami, miodem i sezamem. Po wyjęciu staje się kremowa, delikatna i obłędnie pyszna. W sam raz na jesienne śniadanie. Raz jeszcze zadziałała tu prosta formuła, krótka lista składników i zaskakujący twist.
W jakim stopniu inspirujesz się wiralowymi trendami z mediów społecznościowych? Czy zawsze starasz się stworzyć własną wariację na ich temat?
Na tym etapie kariery staram się nie zdawać na to, co robią inni, i szukać własnych innowacji i rozwiązań. Co nie znaczy, że nie zdarza mi się zainspirować kulinarnymi wiralami, zwłaszcza gdy są interesujące i inspirujące zarazem. Ostatnimi czasy zakochałem się w patencie na mrożenie i ścieranie składników, który podbił sieć w ubiegłym roku. Spopularyzował go mój ulubiony amerykański twórca przepisów, Little Fat Boy Frankie, który wykorzystał to rozwiązanie do stworzenia przepysznych lodów orange shaved ice. Chciałem się przekonać, jak podobna metoda sprawdzi się w wytrawnym wydaniu. Tak powstał przepis na kurkowy makaron z mocną umamiczną posypką z mrożonych oliwek zmiksowanych z pistacjami. Cenię sobie tego typu trendy, bo można je łatwo wprowadzić do kuchni na własnych warunkach.
Gdzie jeszcze szukasz pomysłów na nowe przepisy?
Oprócz regularnych wizyt na halach targowych moją największą inspiracją są podróże kulinarne. To właśnie dzięki nim odkryłem przepis na wspomniany już sernik baskijski. Z ostatniej wizyty z Japonii wróciłem z 15 nowymi pomysłami na dania. Wakacje spędziłem w Lizbonie, Wilnie, a następnie w Rzymie, z którego wyruszyłem na objazdówkę po północnej Ligurii, ojczyźnie focaccii, ravioli i pesto. W najbliższym czasie wybieram się do Tajlandii.
Ostatnie śniadaniowe wirale, które wpadły ci w oko – te smaczne i te zaskakujące.
Ten rok należy do japońskich fluffy pancakes, lekkich jak chmurka placuszków, które nie przypominają niczego, co do tej pory jadłem. Podczas pobytu w Japonii wybrałem się z przyjaciółką do jednego z najpopularniejszych miejsc, w których są serwowane. Dziś jada tam całe Tokio. Jeszcze przed otwarciem do lokalu ustawiła się kolejka. Na szczęście udało nam się dostać stolik. Teraz fenomen fluffy pancakes dotarł do Polski. To świetna alternatywa dla klasycznej owsianki czy zwyczajnej jajecznicy.
Na miano wiralu zasłużył również chleb proteinowy przygotowywany z samych białek i serka wiejskiego. Dla tak zaprawionych cukierników jak ja to świetne rozwiązanie na wykorzystanie nadmiarowych białek. To doskonały przepis w duchu less waste.
Ostatnio podzieliłem się również przepisem na bajgle z jajecznicą deluxe, której sekretnym składnikiem jest serek kozi. Dzięki niemu całe danie zyskuje na kremowości i rześkości. Do tego wystarczy dodać podsmażone kurki, a otrzymamy prawdziwie królewskie śniadanie.
Te najbardziej wiralowe potrawy błyskawicznie przenikają dziś z ekranów do restauracyjnych menu. Jeśli więc nie mamy czasu albo ochoty przygotować samodzielnie śniadaniowej uczty, możemy ją zamówić do domu.
Nad jakimi przepisami pracujesz teraz?
Pracuję nad kolejną książką, w której obrałem nowy, słodki kierunek. Nic jeszcze nie zdradzę, bo przede mną dużo pracy, ale nie mogę się już doczekać, kiedy będę mógł się nią podzielić ze światem.
Pracuję też nad serią jesiennych makaronów, które zajmują szczególne miejsce w moim sercu i sercach moich odbiorców. Część ze stworzonych przeze mnie sosów nawiązuje do mojej ostatniej wizyty we Włoszech. Będzie naprawdę rozkosznie.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.