Znaleziono 0 artykułów
29.02.2020

Miejska dżungla

Rośliny, Wrocław (Fot. materiały prasowe)

Zanim zazieleni się za oknami, zaprośmy rośliny do naszych wnętrz. Najpiękniejsze okazy w Polsce znajdziemy w prowadzonych przez pasjonatów miejscach w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Krakowie i Łodzi.

Rośliny, ul. Świętokrzyska 40b, Wrocław

Rośliny, Wrocław (Fot. materiały prasowe)

Roślinny punkt na mapie Wrocławia. Na Rośliny natrafić można, spacerując w okolicach Ogrodu Botanicznego. W pełnym światła lokalu z wysokimi oknami i meblami rodem z lat 50. dobrze czują się zarówno rośliny, jak i goście. W ofercie sklepu znajdziemy starannie wybrane przez właścicielki gatunki roślin – klasyczne monstery, kolorowe begonie czy przepiękne ceropegie z drobnymi listkami. W Roślinach kupimy też ceramikę, biżuterię i plakaty wrocławskich artystek. Ola i Weronika, właścicielki sklepu, mają na swoim koncie również roślinną książkę pt. „Projekt Rośliny”, w której dzielą się swoją zieloną wiedzą.

Plantarium, ul. Mokotowska 71, Warszawa

Plantarium, Warszawa (Fot. materiały prasowe)

Początkowo mieściło się w niewielkim lokalu na Starym Mokotowie. Popularność sklepu przerosła jednak oczekiwania właścicielki, więc później rośliniarnia przeprowadziła się na ul. Mokotowską, gdzie w końcu zmieściły się wszystkie niezwykłe gatunki sprowadzane przez Kamilę i jej męża. A tych w Plantarium nie brakuje – przestrzeń zapełniają dobrze znane palmy, piękne orchidee, begonie i najróżniejsze sukulenty (np. piękna Euphorbia White Ghost w kolorze zabielonej zieleni i bladoróżowa Echeveria Rainbow). Wszystkie te niezwykłe rośliny zebrano w minimalistycznym wnętrzu, w którym dominują ciepła biel, złoto i bielone drewno.

Lola Flora, Katowice (Fot. Bartosz Pawlik)

Lola Flora, ul. Beera Meiselsa 3, Kraków/ul. św. Stanisława 6 Katowice

Lola Flora, Kraków (Fot. Bartosz Pawlik)

Pierwsza Lola Flora powstała dwa lata temu na krakowskim Kazimierzu, a już rok później otwarto kolejną, tym razem w samym centrum Katowic. W obu lokalach znajdziemy zarówno rzadkie gatunki roślin dla kolekcjonerów (np. alokazje o imponujących liściach, pięknie barwione calathee i niezwykłe dzbaneczniki), jak i tzw. roślinnych twardzieli, czyli bardziej wytrzymałe odmiany dla początkujących i podróżujących (a wśród nich zielistki green orange, kaktusy fishbone i drobne sukulenty). W Lolach dostępne są również specjalne gatunki roślin, które poprawiają jakość powietrza w domu. Właściciele lokali chętnie podpowiedzą w wyborze odpowiednich gatunków, a także pomogą uratować nasze domowe roślinki. 

Dom Roślin, ul. Krasińskiego 18, Warszawa

Dom Roślin, Warszawa (Fot. materiały prasowe)

Nazwa Domu Roślin nie jest przypadkowa. Roślinny sklep naprawdę mieści się w domu na warszawskim Żoliborzu. Lokal założyła trójka przyjaciół – Rafał, Gosia i Damian, z zawodu architekci krajobrazu i wnętrz, a z zamiłowania – ogrodnicy. W Domu Roślin znajdziemy wiele nietypowych okazów z najdalszych zakątków świata. Od progu witają nas tu imponujące bananowce, strelicje z niezwykłymi kwiatami, obdarzona nietypowymi liśćmi alokazja amazońska oraz sukulenty z wydłużonymi, mięsistymi, rurkowato skręconymi liśćmi, które właściciele żartobliwie nazywają „uszami Shreka”. W Domu Roślin odnajdą się zarówno laicy, którzy mogą liczyć na cenne wskazówki, jak zacząć przygodę z domową dżunglą, jak i doświadczeni pasjonaci. 

MÁK, Warszawa (Fot. materiały prasowe)

MÁK 1904, ul. Mokotowska 26, Warszawa

MÁK, Warszawa (Fot. materiały prasowe)

Warszawski MÁK może pochwalić się niezwykłą historią. Na tyłach placu Zbawiciela znajdowała się kiedyś kwiaciarnia należąca do babci właścicieli, która całe życie zajmowała się rodzinną hodowlą kwiatów, sprzedawanych potem we własnym sklepie. Wiele lat później, zaledwie kilka budynków dalej, jej wnuki otworzyły własny roślinny lokal o tej samej nazwie, która na dodatek nawiązuje do węgierskich korzeni babci (węgierskie „mák” to nazwa tego samego kwiatu, co w języku polskim). Oferta lokalu zmienia się w zależności od sezonu. Znajdziemy tu zarówno najróżniejsze odmiany peperomii, wracające do łask araukarie i delikatnie corokie. MÁK to również dizajnerskie akcesoria do naszych roślin, np. konewki, doniczki i wazony vintage. 

Roślinnik, ul. Gdańska 64, Łódź

Roślinnik, Łódź (Fot. materiały prasowe)

Na początku był blog, potem roślinne projekty (np. łódzkie wymiany roślin i Łódzki Targ Roślinny), aż w końcu, w połowie stycznia, Roślinnik doczekał się stałego miejsca na mapie Łodzi. Zielony sklep otworzył swoje drzwi w zabytkowej kamienicy nieopodal słynnej ulicy Piotrkowskiej. W środku znajdziemy najróżniejsze gatunki roślin – od imponującej Monstera Variegata po drobniejsze filodendrony Painted Lady. W Roślinniku zaopatrzą się zarówno początkujący miłośnicy zieleni, jak i doświadczeni pasjonaci. Oprócz roślin i akcesoriów w łódzkim lokalu raz w miesiącu odbywają się warsztaty związane z tematami roślinnymi, np. tworzenie makram, roślinna kaligrafia czy roślinny haft. 

For.rest, Warszawa (Fot. PION Studio)

For.rest, ul. Nabielaka 8/10, Warszawa

For.rest, Warszawa (Fot. PION Studio)

Pięć lat temu na warszawskim Mokotowie, pomiędzy Łazienkami Królewskimi a parkiem Morskie Oko, wyrósł For.rest. Od tamtej pory w zielonym lokalu znaleźć można najróżniejsze rośliny – obdarzoną pięknymi liśćmi Calathea Orbifolia, znane wszystkim fikusy, a nawet małe drzewka pistacjowe i niezwykłe corokie prosto z Nowej Zelandii. W wyborze swoją wiedzą chętnie wesprą nas pracownicy lokalu, którzy pomogą dobrać rośliny do warunków naszego mieszkania. W For.rest znajdziemy również porcelanę w autorskie wzory, nawiązujące do świata roślin i nie tylko.

Mała Szklarnia, ul. Stysia 39, Wrocław

Mała Szklarnia, Wrocław (Fot. materiały prasowe)

W pełnym światła wrocławskim wnętrzu zebrano ponad 150 gatunków roślin – znajdziemy tu wężownice we wszystkich odcieniach zieleni, wzorzyste orbifolie, popielate starce aquarine i dobrze znane pieniążki z okrągłymi listkami. Jak mówią właściciele, ich celem jest stworzenie lokalnej społeczności roślinnych pasjonatów. Właśnie dlatego w Małej Szklarni regularnie odbywają się najróżniejsze warsztaty, spotkania i wykłady (np. tworzenia lasów w słoiku i wyplatania naściennych makram). 

Zielnik, Poznań (Fot. materiały prasowe)

Zielnik, ul. Wielka 21, Poznań 

Zielnik, Poznań (Fot. materiały prasowe)

Powstał z miłości do roślin i przedmiotów vintage. Magda, z wykształcenia architektka, i Wojtek, który zawodowo zajmuje się ogrodnictwem, postanowili otworzyć roślinny lokal w samym sercu Poznania. W Zielniku, mieszczącym się w zabytkowym pasażu na Starym Mieście, znajdziemy takie okazy jak aglaonemy o różowo-zielonych liściach, płaskla łosioroga, czyli fascynująca paproć, której liście przypominają rogi łosia, i najróżniejsze gatunki oplątw. Oprócz roślin kupimy tu suszone kwiaty, ceramikę, wyroby ze szkła i robione na miejscu świece sojowe. W roślinnym sklepie znajdziemy również prace lokalnych artystów – obrazy, makramy i kwietniki robione przez poznaniaków. 

Ro_ślinka, ul. Za Groblą 5, Poznań

Ro_ślinka, Poznań (Fot. Alicja Lipnicka)

Tworząc ro_ślinkę, właściciele marzyli o stworzeniu lokalu na wzór oranżerii. Dlatego też wewnątrz znalazły się ławki i meble ogrodowe, na których można przysiąść podczas roślinnych poszukiwań. W ro_ślince zamiast egzotycznych gatunków, które wymagają często wiedzy i specjalnych warunków, znajdziemy przede wszystkim proste w obejściu „zieloniaki”, np. drobne epipremnumy, zwisające filodendrony oraz wracające do łask fikusy i paprotki. Ro_ślinka to nie tylko sklep roślinny, ale również kawiarnia, w której oprócz kawy można napić się naparów ziołowych, a także zjeść kawałek wegańskiego ciasta. 

Flora Point, ul. Mrówcza 212, Warszawa

Flora Point, Warszawa (Fot. materiały prasowe)

Choć Flora Point jest raczej centrum ogrodniczym niż sklepem roślinnym, to zasłużyła na miejsce w zestawieniu ze względu na status branżowego weterana. Miejsce to istnieje na mapie warszawskiego Anina od ponad 30 lat. Znajdziemy tu zarówno rośliny do domu, na balkon, jak i do ogrodu. Oferta centrum dopasowana jest do roślinnego kalendarza, dlatego dostępne gatunki zmieniają się sezonowo, a wiele z nich pochodzi z przyległej szkółki. We Flora Point odbywają się również okazjonalne targi, największe wrażenie robią te świąteczne. W grudniu centrum zamienia się w winter wonderland z zimowymi ozdobami, kwiatowymi kompozycjami i, oczywiście, choinkami. 

Julia Właszczuk
  1. Styl życia
  2. Miejsca
  3. Miejska dżungla
Proszę czekać..
Zamknij