Bez osób LGBT+ nie byłoby świata mody, który znamy. Moda daje im poczucie przynależności, kreatywną wolność i przestrzeń do wyrażania siebie. Osoby LGBT+ są też naszymi przyjaciółmi, członkami naszych rodzin. Z bólem obserwujemy, jak codziennie łamane są ich podstawowe prawa – pisze we wstępniaku do nowego numeru redaktorka naczelna „Vogue Polska” Ina Lekiewicz. Z okazji Miesiąca Dumy czerwcowe wydanie magazynu poświęcamy osobom LGBT+. Sprawdźcie, co znajdziecie w środku.
Według międzynarodowego rankingu mierzącego poziom równouprawnienia osób LGBT+ Polska trzeci raz z rzędu zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej. Gorsze noty w raporcie ILGA-Europe zajęły tylko Białoruś, Rosja, Turcja, Armenia i Azerbejdżan. „Nasz kraj nie zapewnia równych praw i ochrony parom jednopłciowym, dzieciom z tęczowych rodzin, nie ściga z urzędu przestępstw czy mowy nienawiści motywowanej homo- czy transfobią” – pisze we wstępniaku Ina Lekiewicz, redaktorka naczelna „Vogue Polska”, i podkreśla, że bez osób LGBT+ nie byłoby świata mody, który znamy.
Czerwiec to wyjątkowy miesiąc w historii walki o prawa osób LGBT+. W nocy z 27 na 28 czerwca 1969 r. policja dokonała nalotu na Stonewall Inn, słynny gejowski bar przy Christopher Street w Greenwich Village, dzielnicy Nowego Jorku. Trwające dwa dni zamieszki rozpoczęły lawinę przemian i doprowadziły do powstania zorganizowanego ruchu na rzecz osób LGBT+. Mimo upływu lat i kolejnych wprowadzanych zmian walka o równouprawnienie i godne traktowanie osób LGBT+ wciąż trwa.
„Vogue Polska” przyłącza się do obchodów Miesiąca Dumy i do udziału w materiale okładkowym zaprasza osoby LGBT+: artystów, aktywistów, pary i singli. Anna Konieczyńska, redaktorka „Vogue’a” i autorka książki „Polacy pod tęczową flagą”, rozmawia z nimi o życiu w Polsce, wyzwaniach i marzeniach.
Julia Sobczyńska i Judyta Mliczek, bohaterki jednej z dwóch okładek czerwcowego wydania, poznały się na Facebooku, gdzie należały do tej samej grupy nieheteronormatywnych dzieciaków, choć dzieliły je setki kilometrów. Dziewczyny nie boją się pokazywać światu, że się kochają – w mediach społecznościowych mnóstwo jest fotografii, na których padają sobie w objęcia. Na równie intymnym zdjęciu Judytę i Julię oraz Kacpra Godlewskiego i Dominika Rosińskiego sfotografował Stefan Heinrichs: – Może te zdjęcia ośmielą inne osoby LGBT+? Zawsze można się bać opinii innych, ale jak się jest pewnym swego, to ludzie też się otwierają – mówi o sesji okładkowej Kacper.
Z kim jeszcze rozmawia redaktorka „Vogue Polska”? Arlo Wat tłumaczy, że z dyskryminacją spotykała się od najmłodszych lat: – Jako osoba ciemnoskóra byłam wytykana palcami. Dzieci dziwiły się, że mam kręcone włosy, mówiły, że lepiej mi w prostych – mówi. Alicja Danowska i Iwona Łęczycka opowiadają z kolei, że spotkały się w idealnym momencie, gdy obie były gotowe na poważny związek. Modelka i aktywistka Zosia Derejska opowiada o pracy twórczej, w której odsłania nagość i miesza techniki. O tym, dlaczego ma dość zaściankowości, opowiada Anna Strzałkowska, feministka, lesbijka i katoliczka. Filip Rutkowski tłumaczy Ani Konieczyńskiej, że płeć jest poezją, Karolina Kędziora i Anton Ambroziak opowiadają o swojej queerowej rodzinie, a Sebastian Kulis o pasji do roślin i tolerancyjnej Danii.
– To moda musi się zmienić, nie ja. A ja mogę w tym pomóc – mówi w rozmowie z Julią Właszczuk Aaron Rose Philip. Pierwsza ciemnoskóra, transpłciowa modelka na wózku wystąpiła w pokazie kolekcji Ladies Who Lunch Moschino na sezon wiosna-lato 2022. Widownia nagrodziła modelkę gromkimi brawami. Mimo dyskryminacji, której doświadczyła jako dziecko, nie załamała się. Wszystko dzięki wsparciu rodziców: – Mam to szczęście, że moja potrzeba bycia sobą i widzenia w świecie dobra jest silniejsza niż najdotkliwsze obelgi – dodaje i przy okazji zdradza, że marzy o debiucie na wielkim ekranie.
Tancerka i performerka, prekursorka polskiego ballroomu. Bożna Wydrowska, bo o niej mowa, organizuje jedno z ciekawszych wydarzeń na warszawskiej scenie artystycznej, a cóż to są za bale! Pierwszy odbył się w 2016 r. w warszawskim klubie Chmury. Trzy lata później powstał Kiki House of Sarmata, w którym Bożna pełni funkcję matki, mentorki i opiekunki. W rozmowie z Michaliną Murawską wyjaśnia, że ballroom i jej performatywna oraz choreograficzna praktyka to dwie różne rzeczy.
Co jeszcze znajdziecie w nowym „Vogue Polska”? Kamila Wagner rozmawia z Przemkiem Falarzem i Pauliną Szczepańską, którzy stoją za marką FAL-ASH. Poznali się na warszawskiej ASP. Projektowanie na boku było dla nich ważną odskocznią od akademickiej codzienności. Marka miała być niezależna, ale klienci błyskawicznie zaczęli zgłaszać się przez Instagram. Wkrótce pojawił się inwestor, a zamówienia spływały z całego świata. Projekty FAL-ASH służą do tego, by świetnie w nich wyglądać na zdjęciach. – W końcu żyjemy w kulturze obrazkowej, a ubrania trochę są po to, żeby się w nich pokazać na Instagramie – mówi Przemek.
Redaktorka mody „Vogue Polska” rozmawia także z Belén Hostalet. Hiszpańska influencerka i instagramerka w swoim studiu w Barcelonie postawiła na minimalizm. Meble i dodatki mają być przede wszystkim funkcjonalne i nie ingerować w zabytkowe wnętrze. Z kolei Wojciech Engelking tłumaczy, jak pisarz Jakub Żulczyk, autor „Informacji zwrotnej”, do ekranizacji której prawa wykupił Netflix, stara się uchwycić ducha swojej epoki. W dziale urody Iza Cieplińska poleca nowości w sam raz na upalne dni, analizuje inkluzywność w branży beauty oraz bada trend łączenia składników kosmetyków w pary. W dziale kultury Anda Rottenberg pisze o urodzaju sztuki w tym sezonie. Basia Czyżewska prześledziła życie na krawędzi Davida Wojnarowicza, a sylwetkę idolki młodego pokolenia, wokalistkę Girl in Red, przybliża Julia Właszczuk. Na koniec wspominamy otwarcie polskiego pawilonu z wystawą Małgorzaty Mirgi-Tas na tegorocznym Biennale w Wenecji.
Czerwcowe wydanie „Vogue Polska” w sprzedaży od 26 maja. Już dziś możecie zamówić magazyn z dostawą do domu i jedną z dwóch okładek do wyboru na Vogue.pl: ZAMÓW.
Stylizacja: Ali & Anikó @aliandaniko
Makijaż: Aga Wilk @agawilmakeup via @van_dorsen_artists
Włosy: Emil Zed @emilzedhair via @van_dorsen_artists
Scenografia: Ania Witko @aniawitko
Asystenci fotografa: Victor Paré, Mateusz Skraba, Zbyszek Szych / @studiopinup
Asystent stylistów: Kacper Kujawa @kujawakacper
Asystentka fryzjera i makijażystki: Darya Talashka @by_dunya
Asystentka scenografki: Dagmara Stępień @dagmara_stepien_
Produkcja: Vladyslav Mykhnyuk @vladmykhnyuk
Asystentka produkcji: Kasia Krychowska @kasiakrychowska
Podziękowania dla Design by Davies
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.