Świat designu oszalał na punkcie konchy. Twórcy ceramiki, mebli, wnętrzarskich dodatków wiernie odwzorowują organiczne kształty muszli albo proponują swobodne interpretacje natury. Oto dziesięć ciekawych projektów wpisujących się w ten trend.
Z perłą
Finezyjna interpretacja natury w wydaniu fińskiego designera Paavo Tynella. Projekt z 1941 roku łączy wpływy modernizmu z połowy wieku z genialnym wyczuciem formy i indywidualnym stylem autora. Pod charakterystycznym mosiężnym abażurem, inspirowanym muszlą, osadzone jest źródło światła – żarówka wychylająca się spod niego jak drogocenna perła.
Polska ikona
„Muszelka” jest ikoną polskiego wzornictwa. Została zaprojektowana w 1956 roku przez jedną z najwybitniejszych polskich projektantek – Teresę Kruszewską – zgodnie z filozofią artystów spółdzielni Ład, postulujących tworzenie prostych form, z poszanowaniem surowca i maksymalną dbałością o jakość wykonania. Kruszewska wykonała swój mebel na konkurs, w dwóch wersjach kolorystycznych – z siedziskiem w naturalnym kolorze drewna, na konstrukcji lakierowanej na czarno i wersji będącej rewersem tego układu. Muszelka nigdy nie była produkowana masowo, a mimo to, dzięki niespotykanej lekkiej sylwetce na stałe zagościła w zbiorowej wyobraźni. Dziś do zdobycia jedynie na rzadkich aukcjach kolekcjonerskich.
W dwóch wymiarach
Kolekcja Slinkie autorstwa Patricii Urquioli dla CC-Tapis to ćwiczenie wizualne na temat koloru i niuansów barwnych oraz organicznych kształtów. Każdy dywan to nie tylko precyzyjnie rozrysowana paleta, ale kompozycja różnych wełen (jedwabiu, himalajskiej) – czasami niespodziewanie – umieszczonych obok siebie i podbijających wizualną głębię projektu. Dwa wymiary, a patrzy się na nie jak na trójwymiarowe obiekty.
Zastawa przyszłości
Natural Material Studio to międzynarodowe studio badawcze, które we współpracy ze znaną na całym świecie restauracją Noma zbadało i opracowało nowy rodzaj gliny. Powstała ona na bazie resztek muszli z menu, bazującego na owocach morza. Mieszanka ma właściwości zbliżone do popiołu kostnego, stosowanego do produkcji ekskluzywnej Bone China. Aby nadać materiałowi odpowiednią formę, Studio połączyło siły z duńskim ceramikiem Esbenem Kaldahlem i tak zaczęła powstawać kolekcja Shellware, która jest prezentowana na ekspozycji o przyszłości designu w Design Museum Denmark. Miejmy nadzieję, że wkrótce pojawi się na stołach na całym świecie.
Z odzysku
Rasowy element, który doda charakteru każdej łazience. Wspaniała kamienna umywalka z lat 50. XIX wieku, pochodząca z Grecji. Jej zewnętrzna krawędź została wyrzeźbiona w charakterystyczny falisty brzeg, przypominający wnętrze ostrygi. Do upolowania na portalach z designem z drugiej ręki.
Fuzja form i funkcji
Wstęga Möbiusa w przestrzeni – tak można określić Eda-Mame projektu Piero Lissoniego dla B&B Italia. Zainspirowana, jak sugeruje nazwa, kształtem fasolki popularnej w kuchni orientalnej – poprzez swoją organiczną krągłość – może być odbierana na różne sposoby, także jako otwarty małż. Mebel jest fuzją trzech rodzajów siedzisk – krzesła z wysokim oparciem, fotela i podnóżka. Wykonany z formowanej pianki i obity streczem świetnie pasuje do przestrzeni prywatnych i komercyjnych.
Bohaterka stołu
Must have na modnym stole – talerzyk w kształcie muszli. Sprawdzi się jako naczynie do serwowania oliwek czy balsamico. Najlepiej wygląda jako gwiazda, w eklektycznym towarzystwie bardziej zachowawczych form. Ten został wykonany ręcznie, na południu Włoch, w małej manufakturze z tradycjami, i bardzo szybko znika ze sklepowego stocku.
Focal point
Fragment autentycznej XIX-wiecznej dekoracji ściennej z Francji. Dekor został ręcznie wyrzeźbiony i przypomina muszlę z liśćmi akantu po obu stronach. Delikatnie łukowaty kształt i rozpiętość około 160 cm sprawia, że nietypowa drewniana tablica jest idealna jako punkt centralny nad otworem drzwiowym, okiennym lub wezgłowiem łóżka.
Ulubieńcy influencerów
Kolekcja barcelońskiego studia Los Objetos Decorativos składa się z kolorowych ceramicznych wazonów i puzderek. Pastelowe muszelki w modnych odcieniach ostu czy ochry szturmem zdobyły Instagram, zyskując status przedmiotów kultowych zarówno wśród influencerów, jak i miłośników designu. Każdy z elementów kolekcji wykonywany został ręcznie, jest więc absolutnie wyjątkowy.
Żeby się ukryć
Fotel od rzemieślniczej portugalskiej marki Branca, w którym inspiracje naturą widać na pierwszy rzut oka. Konstrukcja mebla przypomina fragment muszli ślimaka, sprowadzonej do ascetycznego „kręgosłupa” z łukowato wygiętych listewek. Shell jest jak domek na poduszki i może być regulowany – wypełniony mniejszą lub większą liczbą wałków.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.