Znaleziono 0 artykułów
04.02.2025

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wygrywa prestiżowy światowy ranking

04.02.2025
Fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images

Siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wciąż budzi emocje. Tym razem jednak gmach projektu amerykańskiego architekta Thomasa Phifera znalazł się na szczycie zestawienia najciekawszych nowych i ponownie otwartych placówek kultury na całym świecie według prestiżowego portalu Lonely Planet.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostało powołane do życia dopiero w 2005 roku i na swoją stałą siedzibę czekało blisko dwie dekady. Koncepcja od początku miała być rewolucyjna. Znaczącą decyzją była też lokalizacja – w samym centrum miasta, obok symbolu czasów stalinowskich – Pałacu Kultury i Nauki – i galerii handlowych. Na pustych terenach, które w czasach transformacji wypełniał bazar, miała wyrosnąć nowoczesna instytucja kultury.

Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nowym symbolem miasta 

Do konkursu na projekt budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2007 roku przystąpiły międzynarodowe sławy, jak Zaha Hadid, Daniel Libeskind czy Zvi Hecker. Media sugerowały, że Warszawa zmieni się w nowe Bilbao, gdzie ruch turystyczny napędzała właśnie ekstrawagancka architektura lokalnego muzeum. I choć na realizację projektu, za który finalnie odpowiada pracownia Thomasa Phifera, musieliśmy poczekać, a oficjalnemu otwarciu siedziby MSN jesienią 2024 towarzyszyło wiele krytycznych głosów, to wiele wskazuje na to, że budynek rzeczywiście przykuwa uwagę i pozytywnie zmienia wizerunek miasta.

Fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images

Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej wygrywa ranking najciekawszych nowych i ponownie otwartych placówek kultury na całym świecie według Lonely Planet

Lonely Planet umieszcza MSN w Warszawie na szczycie rankingu nowych i odnowionych placówek kultury, pisząc z entuzjazmem: „Jedna z najmłodszych i najbardziej prężnych instytucji w Polsce ma wreszcie stałą siedzibę. Założone dopiero w 2005 roku, MSN skupia się na dziełach polskich artystów, wykonanych w XX i XXI wieku, a zwłaszcza od zakończenia zimnej wojny. I przez dwie dekady nomadycznych wystaw muzeum nie bało się odnosić do bieżących gorących tematów politycznych”.

Tuż za warszawskim MSN-em Lonely Planet w swoim rankingu wymienia Yale Center for British Art (New Haven w Connecticut, USA), The Frick Collection (Nowy Jork, USA) Naoshima New Museum of Art (Naoshima, Japonia) oraz V&A East Storehouse (Londyn, Wielka Brytania).

Lonely Planet już zachęca do odwiedzenia warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, choć jej pierwsza duża wystawa otworzy się dopiero 21 lutego 2025 roku.

Fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images

Co zobaczymy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pierwszej dużej wystawie, w lutym 2025 roku?

„Wystawa niestała. 4 x kolekcja” będzie pierwszą prezentacją kolekcji warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, która jest budowana systematycznie od 14 lat. 150 prac, które powstały od lat 50. do współczesności, posłuży jako elementy szerszych historii. Zespół kuratorski obrał cztery główne wątki tematyczne: „Sztandar. Zaangażowanie, realizm i sztuka polityczna”, „Tworzywa sztuczne. Towary, fetysze od zimnej wojny po współczesność”, „Przenicowany świat. Sztuka, duchowość i przyszłe współistnienie” oraz „Realne abstrakcje. Autonomia sztuki wobec katastrof nowoczesności”.

Marta Szwarc
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wygrywa prestiżowy światowy ranking
Proszę czekać..
Zamknij