![Fot. Materiały prasowe](/uploads/repository/0000000_hope/pion-df2024-must-have-vivido-projekt-supergirls-do-design-produkcja-noti-53647945759-o.jpg)
Od tkanin taktylnych przez stoły modułowe aż po fotele o formie walca. Spośród 81 projektów, wyróżnionych nagrodami Must Have 2024, wybraliśmy 10, na które warto w tym roku zwrócić szczególną uwagę.
Błysk światła: Ogi, Maja Ganszyniec Studio
![Fot. Materiały prasowe](/uploads/repository/0000000_hope/3df2024-must-have-ogi-projekt-maja-ganszyniec-studio-produkcja-ilum-fot-grzegorz-welnicki-53648064410-o.jpg)
Ogi to tradycyjny japoński wachlarz, a studio Mai Ganszyniec nadaje mu przestrzenną formę i zmienia w źródło światła. Wyprodukowane przez firmę Ilum kinkiety, lampki nablatowe, wiszące lampy z założenia są niewielkie i subtelne. Łatwo wkomponowują się w wąską przestrzeń, na przykład korytarz. Złamaną kolorystyką i matową powierzchnią harmonizują z otoczeniem.
Rzemiosło i neuropsychologia: Blur, REST studio
![Fot. Materiały prasowe](/uploads/repository/0000000_hope/df2024-must-have-kolekcja-rcznie-tkanych-pledw-blur-projekt-rest-studio-dominika-gacka-i-julia-piekarska-produkcja-rest-studio-fot-karolina-saajczyk-53647815863-o.jpg)
Z jednej strony tradycyjne techniki tkackie i naturalne materiały, z drugiej nowoczesne myślenie o funkcji – o tym, gdzie obiekt we wnętrzu działa wizualnie i taktylnie, gdzie ma swój zapach, temperaturę, a przez to jest źródłem bodźców. REST studio przedstawia się jako „projektowo-badawcze studio tkackie z Polski” i przyjmuje właśnie metody pracy opisane w tym określeniu. Kolekcja pledów Blur to flagowy produkt kolektywu założonego przez Dominikę Gacką i Julię Piekarską. Ich projekty warto podziwiać nie tylko w przestrzeni galeryjnej.
Wokół walca: Bofii, Grynasz Studio
![Fot. Materiały prasowe](/uploads/repository/0000000_hope/fotel-df2024-must-have-bofii-projekt-grynasz-studio-marta-niemywska-grynasz-dawid-grynasz-produkcja-bizzarto-53693543131-o.jpg)
Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz, pracując nad swoimi projektami, wychodzą od fascynacji twórczością katalońskiego architekta Ricarda Bofilla. Lustrzany żagiel z Barcelony czy znajdujący się pod miastem industrialny kompleks La Fábrica, zaaranżowany w dawnej fabryce cementu z wysokimi silosami, to tylko niektóre przykłady jego niezwykłego wyczucia geometrii, którym inspirowało się Grynasz Studio. Formy foteli i podnóżków Bofii, wyprodukowane przez markę Bizzarto, w postmodernistycznym duchu przetwarzają formę walca. Efekt jest zaskakująco lekki, zabawny i wygodny.
Utarty szlak: „Z Parku do Parku”, M. Słodowy, S. Bartoszewska, M. Hajduk
![Fot. Materiały prasowe](/uploads/repository/0000000_hope/park.jpg)
Michał Słodowy, muzyk zespołu KAMP!, ale też popularyzator przyrody, odpowiada za tekst, a Sylwia Bartoszewska i Malwina Hajduk za stronę graficzną przewodnika. Książka zaprasza do podróży po polskich parkach narodowych. Zawiera opisy, wymienia gatunki chronione i zachęca do zbierania pieczątek. Bo tradycja sprzed dekad okazuje się żywa i wciąż atrakcyjna, zwłaszcza jeśli książka jest tak dokładnie zaprojektowana – kolorystyka została zaczerpnięta ze strojów ludowych, a logotypy nawiązują do tradycyjnych wycinanek. Książka została wydrukowana na papierze uzyskanym w stu procentach z recyklingu, a tradycyjnej papierowej formule towarzyszą publikacje w sieci (strona WWW i konto na Instagramie).
Koraliki: Far From Form, Brola & Bukowska
![Fot. Materiały prasowe](/uploads/repository/0000000_hope/df2024-must-have-far-from-form-stoy-moduowe-projekt-izabela-brola-cieluk-brola-bukowska-katarzyna-bukowska-wciso-brola-bukowska-produkcja-far-from-form-53646716562-o.jpg)
7 modułów, do tego 5 kolorów i 4 wysokości – twórczynie projektu Far From Form, Izabela Brola-Cieśluk i Katarzyna Bukowska-Wcisło, przekonują, że wyposażenie wnętrz powinno być elastyczne, powinno odpowiadać na zmieniające się potrzeby i upodobania. Technika tak prosta, jak „nawlekanie koralików”, pozwala komponować stoliki, stoły, konsole, pomocniki. Mocne formy i kolory zmieniają meble w abstrakcyjne rzeźby.
Pochwała prostoty: Glandes, Karolina Kulis
![Fot. Materiały prasowe](/uploads/repository/0000000_hope/lodz-des-app.jpg)
Rośliny we wnętrzach stają się coraz ważniejsze, podobnie jak projekty z nimi związane. Karolina Kulis stworzyła mały, prosty obiekt, który na pierwszy rzut oka przypomina główkę czosnku – to wyprodukowany przez Bloom Ceramic nawadniacz, pozwalający utrzymać w dobrej formie rośliny i nawilżający przestrzeń. Instrukcja obsługi jest prosta: umieść w ziemi w doniczce i wypełnij wodą. Glina o niskiej zawartości szamotu po wypale w niskiej temperaturze w naturalny sposób przepuszcza wodę, dawkując ją roślinie. Naczynko opróżnia się po kilku dniach – po ilu dokładnie, zależy od wielkości doniczki i temperatury otoczenia.
Focus na szkło: W moim lesie, Aleksandra Kujawska
![Fot. Materiały prasowe](/uploads/repository/0000000_hope/df2024-must-have-w-moim-lesie-projekt-aleksandra-kujawska-produkcja-aleksanda-kujawska-fot-marcin-koniak-53692685962-o.jpg)
Aleksandra Kujawska sięgnęła po odpady hutnicze, nieprzydatne, porzucone w formierni. Przekształciła je w formy, które nazywa lasem. „To hołd dla wspaniałych lasów, drzew, z których powstają drewniane formy w hutach” – pisze i zaznacza, że bazowa forma jest tylko punktem wyjścia dla projektu, który potem żyje własnym życiem. Nie ma dwóch identycznych wazonów, każdy jest unikatem.
Dla przyjemności: Vivido, Supergirls Do Design
![Fot. Materiały prasowe](/uploads/repository/0000000_hope/df2024-must-have-vivido-projekt-supergirls-do-design-produkcja-noti-53646729892-o.jpg)
Niektóre przedmioty nie potrzebują określonej funkcji, żebyśmy chcieli się nimi otaczać, czasami wystarczy forma. Tak jest z totemami, wertykalnymi obiektami w pięciu rozmiarach, w których łączą się kolor, drewno, geometria i które stają się osią wnętrza. Projekt studia Supergirls Do Design został wprowadzony do produkcji przez markę Noti.
W ogrodzie: Solife, E. Nowak, H. Wierzbowska, O. Wysocki
![Fot. Materiały prasowe](/uploads/repository/0000000_hope/df2024-must-have-solife-kolekcja-mebli-outdoorowych-smart-projektewa-nowak-helena-wierzbowska-olaf-wysocki-produkcja-solife-sp-z-oo-53693923054-o.jpg)
Ogród to przedłużenie domu, dodatkowe wnętrze, które możesz wykorzystać – przekonują coraz częściej architekci. A dostosowanie go do codziennego życia staje się wyzwaniem dla projektantów. Dobre meble ogrodowe są ładne, trwałe, wygodne i wielofunkcyjne, na przykład dzięki wbudowanemu oświetleniu, stacjom do ładowania telefonu czy komputera i mikropanelom fotowoltaicznym, takim jak w projektach Solife. Marka dba o zrównoważony rozwój, przygotowując swoje produkty tak, by w stu procentach mogły zostać poddane recyklingowi.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.