Od oscarowego filmu „Czego nauczyła mnie ośmiornica” po wiralowy serial „Beckham” – wybieramy najbardziej wciągające, fascynujące i pouczające dokumenty Netflixa, które powinny się znaleźć na waszej liście „do obejrzenia”.
Najlepsze filmy dokumentalne Netflix
„Will i Harper”
Poruszający film dokumentalny to zapis wyjątkowej podróży po Ameryce, w którą wyruszają wieloletni przyjaciele – Will Ferrell i Harper Steele, której coming out jako transpłciowej kobiety staje się pretekstem do wyjazdu. Wspólnie spędzony czas pozwoli im na nowo odkryć swoją przyjaźń i siebie samych.
„Czego nauczyła mnie ośmiornica”
Oscarowy dokument Netflixa przedstawia szczególną więź łączącą Craiga Fostera i ośmiornicę zamieszkującą zimne wody Atlantyku u wybrzeża południowej Afryki. „Czego nauczyła mnie ośmiornica” znosi granicę między światem ludzi i zwierząt, pokazując, jak wiele możemy się od siebie nauczyć.
„What Happened, Miss Simone?”
Pozycja obowiązkowa dla miłośników filmów dokumentalnych o ikonach popkultury. „What Happened, Miss Simone?” oferuje intymny wgląd w życie wybitnej artystki, w tym w jej zmagania z chorobą dwubiegunową. Nad projektem czuwała córka Niny Simone, Lisa.
„Dylemat społeczny”
Premiera „Dylematu społecznego” zbiegła się w czasie z pierwszym pandemicznym lockdownem. Wszechobecny niepokój na pewno pomógł popularności dokumentu, pokazującego zagrożenia wynikające z rozwoju mediów społecznościowych, które w tamtym czasie stały się naszym jedynym oknem na świat. Twórcy fascynującego filmu dokumentalnego przypominają, że za popularnymi aplikacjami również stoją ludzie, a wraz z nimi – ich przekonania, wady i uprzedzenia wpisane w binarny kod komputerów.
„Casting na JonBenét”
Jeden z najlepszych dokumentów true crime Netflixa wraca do tragicznych wydarzeń Bożego Narodzenia 1996 roku, które wstrząsnęły miastem Boulder w Kolorado. To wtedy w niewyjaśnionych okolicznościach zamordowano sześcioletnią JonBenét, dziewczynkę znaną z miejscowych konkursów piękności. Aby pokazać, jak jej śmierć zmieniła mieszkańców, reżyserka Kitty Green zaprasza ich, aby odegrali role zaangażowanych w sprawę osób, pozwalając im zaraz potem opowiedzieć o tragedii z własnej perspektywy. Granice między rzeczywistością i fikcją wydają się zacierać.
„Oszust z Tindera”
Prywatne samoloty, rolls-royce’y, pięciogwiazdkowe hotele – Simon Leviev wydawał się dziewczynom z Tindera mężczyzną marzeń. Okazał się przestępcą, który wyłudził kilkadziesiąt milionów dolarów od kobiet na całym świecie. „Oszust z Tindera” to wciąż aktualna przestroga w erze aplikacji randkowych.
„Śmierć i życie Marshy P. Johnson”
Pionierkami walki o prawa osób LGBTQ+ były czarnoskóre drag queens i transpłciowe kobiety, takie jak Marsha P. Johnson. Nazywana królową nowojorskich ulic Marsha stała się ikoną tęczowej społeczności, gdy razem z przyjaciółką Sylvią Riverą założyły STAR, organizację walczącą o prawa osób transpłciowych. Niedługo później jej ciało znaleziono w rzece Hudson. Film opowiada o śledztwie jej przyjaciół, którego celem jest oddanie sprawiedliwości zapomnianej ikonie.
„Ucieczka na Srebrny Glob”
Fenomenalny dokument Kuby Mikurdy opowiada historię najlepszego polskiego filmu, który nigdy nie powstał. „Na srebrnym globie” mogło zmienić losy kina science fiction, zanim zrobiły to „Gwiezdne wojny”. Ostatecznie ambitny projekt Andrzeja Żuławskiego nigdy nie został ukończony. „Ucieczka na srebrny glob” to fascynująca podróż w czasie, która wyjaśnia, dlaczego w historii polskiego kina mamy wyrwę.
„Zabić tygrysa”
Gdy 13-letnia dziewczynka pada ofiarą zbiorowego gwałtu, jej ojciec rozpoczyna nierówną walkę o sprawiedliwość. Przez pryzmat ich sprawy dokument pokazuje głęboko zakorzenione uprzedzenia wobec kobiet i społeczne przyzwolenie na przemoc wobec nich.
„Ciemne strony rybołówstwa”
Poruszający film dokumentalny twórców „Cowspiracy: tajemnica równowagi ekologicznej środowiska” wstrząsnął widzami na całym świecie. „Ciemne strony rybołówstwa” obnażają szkodliwe skutki połowów przemysłowych, które rujnują planetę i nasze zdrowie.
„Sekretna miłość”
Poruszająca historia uczucia, które przezwycięży wszystko. Terry Donahue i Pat Henschel przez prawie 70 lat ukrywały swój związek. „Sekretna miłość” analizuje ich relację na przestrzeni lat – od ich pierwszego spotkania, przez życie zawodowe w Chicago, trudny coming out przed konserwatywnymi rodzinami i planowanie przyszłości, aż po wspólną starość. Pozycja obowiązkowa.
„Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych”
Na letnim obozie dla nastolatków z niepełnosprawnościami rodzi się ruch rewolucyjny, który na zawsze zmienia życie młodych ludzi. Za produkcję nominowanego do Oscara dokumentu Netflixa odpowiadali Barack i Michelle Obamowie.
Najlepsze seriale dokumentalne Netflix
„Pamiętnik Andy'ego Warhola”
W 1968 roku artystka Valerie Solanas postrzeliła Andy'ego Warhola (o czym opowiada inny świetny dokument „Strzelałam do Warhola”). Od tego czasu twórca pop-artu zaczął obsesyjnie dokumentować każdy moment z życia, by pół wieku później mógł zobaczyć je cały świat. „Pamiętniki Andy'ego Warhola” to jeden z najlepszych seriali Netflix ostatnich lat.
„Beckham”
David Beckham, jeden z najsłynniejszych piłkarzy wszech czasów, poślubił Victorię Adams ze Spice Girls. Reszta jest historią. O parze, która zbudowała razem rodzinę i biznesowe imperium, opowiada czteroodcinkowy serial dokumentalny „Beckham”. Pozycja obowiązkowa dla fanów Posh i Becks.
„Making A Murderer”
Netflixowy dokument o Stevenie Averym, niewinnym mężczyźnie wrobionym przez miejscową policję w makabryczne morderstwo, zapoczątkował popularność true crime na platformie. „Making a Murder” to owoc 10 lat pracy ekipy filmowej, która postanowiła przyjrzeć się sprawie Avery’ego, przy okazji ukazując wielopoziomową korupcję amerykańskiego systemu sprawiedliwości.
„Nasza planeta”
Ośmioodcinkowy serial dokumentalny opowiada o wyjątkowych cudach natury – od arktycznego pustkowia i tajemniczych głębin oceanów, aż po rozległe równiny Afryki i tętniące życiem dżungle Ameryki Południowej. Narratorem serii jest sam David Attenborough (a w wersji polskiej oczywiście Krystyna Czubówna). Nad „Naszą planetą” pracowało ponad 600 członków ekipy, a fenomenalne zdjęcia kręcono przez cztery lata w 50 krajach na wszystkich kontynentach.
„Cały ten rap”
Najnowszy serial dokumentalny na naszej liście to antologia rodzimej sceny rapowej opowiadana słowami jej twórców. „Cały ten rap” oddaje głos im wszystkim – od pierwszego pokolenia, które walczyło ze stereotypami, jednocześnie zastępując je własnymi, aż po nową falę artystów, których popularność wyniosła rap do pozycji nowego popu.
„Filmy naszej młodości”
Ociekający nostalgią serial dokumentalny to prawdziwa gratka dla kinomaniaków. W „Filmach naszej młodości” twórcy opowiadają o kulisach powstania takich kultowych produkcji, jak „Park Jurajski”, „Dirty Dancing” czy „Kevin sam w domu”.
„Bling Ring: Prawdziwa historia skoku na Hollywood”
Niemal dekadę po premierze „Bling Ring” Sofii Coppoli Netflix postanowił wrócić do głośnych kradzieży z 2009 roku, czyli opowieści o grupie spragnionych sławy nastolatków włamujących się do domów celebrytów. Ofiarami tych włamań były takie gwiazdy, jak Paris Hilton czy Lindsay Lohan. W dokumencie o swoich motywacjach opowiedzieli niesławni włamywacze oraz ich ofiary. Fascynujący obraz pokolenia tabloidów, reality show i Google Maps.
„Fran Lebowitz: Udawaj, że to miasto”
Serial dokumentalny „Udawaj, że to miasto” Martina Scorsesego na Netflixie to nie tylko opowieść (o) Fran Lebowitz, lecz także o Nowym Jorku, z którym najdowcipniejsza kobieta Ameryki jest nierozerwalnie związana.
„Ostatni taniec”
Jesienią 1997 roku drużyna Chicago Bulls z Michaelem Jordanem na czele stanęła do walki o szósty tytuł mistrzów NBA. „Ostatni taniec”, jak nazwano później rozgrywki toczące się na boisku i poza nim, przeszedł do historii sportu i popkultury.
„Chef's Table”
Wśród październikowych nowości Netflixa znalazła się nowa odsłona serii „Chef’s Table”. Najsmaczniejszy serial dokumentalny na platformie zabiera nas w kulinarną podróż dookoła świata, a każdy odcinek to okazja do spotkania najzdolniejszych szefów i szefowych kuchni.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.