Spośród wszystkich polskich produkcji, które trafią do kin i na platformy streamingowe w 2025 roku, wybieramy 11 najważniejszych premier filmowych, których nie można przegapić.
„Dziewczyna z igłą”: Mistyka kobiecości
Nowy film Magnusa von Horna zebrał w Cannes zasłużone owacje na stojąco. Niebawem dowiemy się, czy tytuł powalczy o Oscara. „Dziewczyna z igłą” to inspirowany prawdziwymi wydarzeniami czarno-biały dramat, który przenosi nas do Kopenhagi początku XX wieku. Przypadkowe spotkanie Karoline (Vic Carmen Sonne, jedna z bohaterek nowego wydania „Vogue Polska”) ze starszą Dagmar (Trine Dyrholm) wydaje się zapowiedzią nowego, jaśniejszego rozdziału w trudnym życiu bohaterki. Do czasu, aż odkrywa tajemnicę skrywaną przez jej nową przyjaciółkę.
Film trafi do polskich kin 17 stycznia.
„Światłoczuła”: Przypadkowe spotkanie
Agata (Matylda Giegżno) nie widzi od dziecka. Z życia zawsze czerpie jednak pełnymi garściami. Robert (Ignacy Liss) zdaje się mieć wszystko – karierę, popularność, uznanie. Wcale go to nie cieszy. Przypadkowe spotkanie bohaterów odmieni ich losy na zawsze. „Światłoczuła” to opowieść o potrzebie przynależności, odwadze bycia sobą i miłości. Pozycja obowiązkowa dla niepoprawnych romantyków.
Nowy film trafi do kin 24 stycznia.
„Dwie siostry”: Tam i z powrotem
Siostry Jaśmina i Gosia (Karolina Rzepa i Diana Zamojska) od lat nie utrzymują ze sobą kontaktu. Pretekstem do ponownego spotkania staje się wiadomość, że ich ojciec został ciężko ranny na ukraińskim froncie. Bohaterki ruszają pod ogarnięty wojną Charków. To doświadczenie zmusza je do rewizji dawnego konfliktu, który w obliczu cierpienia i odwagi Ukraińców okazuje się nieznośnie błahy.
Premiera filmu planowana jest na 21 lutego.
„Innego końca nie będzie”: Mały koniec świata
Wśród wyczekiwanych polskich produkcji znalazł się również dramat „Innego końca nie będzie”. Trójka rodzeństwa (Maja Pankiewicz, Sebastian Dela i Ajka) i ich mama (Agata Kulesza) próbują ułożyć sobie życie na nowo po niespodziewanej śmierci taty. Podczas przygotowań do przeprowadzki natrafiają na rodzinne kasety wideo. Rodzeństwo postanawia odtworzyć nagrane sceny i tym sposobem uporać się z żałobą, tęsknotą i samotnością.
Film trafi do polskich kin 28 lutego.
„Skrzyżowanie”: Na rozstaju dróg
Tadeusz (Jan Englert) wiedzie spokojne i dostatnie życie. Po latach pracy cieszy się emeryturą u boku ukochanej żony Heleny (Anna Romantowska). Całe dnie spędza w przydomowym ogrodzie i na planowaniu wesela ukochanej wnuczki. Sielankę burzy tragiczny wypadek, który rzuca cień na jego małżeństwo i relację z synem. W obsadzie nowego filmu Dominiki Montean-Pańków zobaczymy również Aleksandrę Popławską, Michała Czerneckiego i Martynę Byczkowską z serialu „1670”.
Nowy film zadebiutuje na wielkim ekranie 28 marca.
„Dziadku, wiejemy!”: Dla całej rodziny
Po sukcesie „Niny” i „Imago” reżyserka Olga Chajdas postanowiła nakręcić film dla całej rodziny. Gdy pewnego dnia dziadek Jeremi (legenda polskiego kina Jan Peszek) wywołuje skandal w domu spokojnej starości, grozi mu przeniesienie do szpitala psychiatrycznego. Jego córka Marta (Agnieszka Grochowska) zgadza się go zabrać do siebie, choć obawia się, jak jego szalone pomysły wpłyną na Jagodę, która uwielbia wyobraźnię dziadka. Jej obawy spełniają się, gdy Jeremi z wnuczką wybierają się w pełną przygód podróż, a ich śladem rusza szajka złoczyńców dowodzona przez ekscentrycznego bogacza.
Premiera filmu planowana jest na 16 maja.
„Wielka Warszawska”: Gra o wysoką stawkę
Młody dżokej Krzysiek (Tomasz Ziętek) marzy o wielkiej karierze. Spełnieniem jego marzeń jest udział w najważniejszej polskiej gonitwie, czyli Wielkiej Warszawskiej. Naiwny nowicjusz szybko odkrywa jednak, że talent to zaledwie połowa sukcesu w świecie wyścigów konnych i wysokich stawek, szczególnie w obliczu majaczącej na horyzoncie transformacji. W nowym filmie twórców „Wielkiej wody” zobaczymy również Tomasza Kota, Agnieszkę Żulewską i Marcina Bosaka.
Film trafi do polskich kin 17 października.
„Dom dobry sen zły”: Odbicie lustrzane
Choć niewiele na razie wiadomo o nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego, to tytuł każe przypuszczać, że polski reżyser zabierze nas z powrotem do świata rodziny Dziabasów z „Domu złego”. W tej ponurej podróży po raz kolejny towarzyszyć nam będzie Arkadiusz Jakubik, a dołączą do niego Agata Kulesza, Agata Turkot i Tomasz Schuchardt. Czym Wojciech Smarzowski zaskoczy nas tym razem?
„Pojedynek”: Siła woli
Światowej sławy pianista (Jakub Gierszał) staje się celem sadystycznego rosyjskiego agenta (znany z „Gry o tron” Aidan Gillen), który stawia sobie za punkt honoru złamanie jego oporu. Karol wraz z tysiącami rodaków jest przetrzymywany w dawnym klasztorze, gdzie Polacy poddawani są brutalnej indoktrynacji. Tłem dla tytułowego pojedynku woli staje się pogrążona w chaosie pierwszych lat II wojny światowej Europa. W pozostałych rolach zobaczymy Bogusława Lindę, Julię Pietruchę, Wojciecha Mecwaldowskiego, Mateusza Kościukiewicza i raz jeszcze Tomasza Kota.
Film trafi do kin w 2025 roku.
„Nie ma duchów w mieszkaniu na Dobrej”: Wyczekiwany debiut
Po sukcesie „Pięknej łąki kwietnej” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni reżyserka Emi Buchwald powraca z pełnometrażowym debiutem. W „Nie ma duchów w mieszkaniu na Dobrej” czwórka rodzeństwa próbuje wesprzeć pogrążonego w kryzysie brata. Z biegiem czasu odkrywają jednak, że nie można uratować kogoś, kto nie chce być uratowany. Sami też muszą skonfrontować się z własnymi duchami. Zacierający granice między snem a jawą debiut Buchwald ma szansę dołączyć do grona najlepszych filmów roku.
Nowy film trafi do kin w 2025 roku.
„Chopin, Chopin!”: Biografia mistrza
Na liście wyczekiwanych polskich produkcji nie mogło również zabraknąć nowej biografii Fryderyka Chopina, która zabierze nas XIX-wiecznego Paryża. Niespełna 25-letni kompozytor (Eryk Kulm jr.) jest stałym bywalcem salonów. Jego apetytu na życie nie osłabia nawet druzgocąca diagnoza. Wręcz przeciwnie – wiedząc, że nie zostało mu wiele czasu, rzuca się w wir wystawnych przyjęć, romansów i eskapistycznej zabawy. W obsadzie nowego filmu kostiumowego zobaczymy również Maję Ostaszewską, Karolinę Gruszkę i ponownie Martynę Byczkowską.
Polska produkcja zadebiutuje w kinach w 2025 roku.
Zobacz także:
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.