Minimalizm kontra eklektyczny maksymalizm, lata 90. kontra odważne Y2K, monochromatyczne kolory kontra feeria barw… Oprócz tego, że fashion week w Kopenhadze stanowi doskonałą lekcję wdrażania zasad zrównoważonej mody, dostarcza wielu estetycznych wrażeń. W kolekcjach marek ze Skandynawii jest miejsce na przemyślany design i zabawę, na pragmatyczność i nutkę szaleństwa, spontaniczność i przymrużenie oka. Od dzianinowych wariacji z kolekcji A. Roege Hove po wyrafinowaną prostotę By Malene Birger – wybieramy nasze ulubione projekty zaprezentowane w tym tygodniu w duńskiej stolicy.
A. Roege Hove: Y2K na miękko
Pokazy kolekcji Amalie Roege Hove nie są już wyłącznie prezentacjami utalentowanej debiutantki, a najbardziej wyczekiwanymi wydarzeniami podczas tygodnia mody w Kopenhadze. Duńska królowa dzianiny, jak przyjęło się nazywać projektantkę, co sezon udowadnia, jak ogromny twórczy potencjał tkwi w tej tkaninie i jak wiele kreatywnych wariacji na jej temat można zmieścić w jednej kolekcji. Dzianina według A. Roege Hove nie jest praktyczna i grzeczna, ale staje się nośnikiem ciałopozytywnego seksapilu. Założycielka marki szyje z niej transparentne topy i niewiele zakrywające sukienki, wyposaża w misterne i podkreślające kształty wiązania, przetyka ją, przeszywa i dekonstruuje. Sylwetka złożona z dzianinowych spodni o fasonie rybaczek i krótkiego topu na jedno ramię stanowi wyważony miks minimalizmu i interpretacji trendu Y2K. Zachwyci pamiętających lata 2000. milenialsów, ale też młodsze i żądne nowości pokolenie.
The Garment: Niedosłownie
Kolekcje The Garment są doskonałym odzwierciedleniem tego, jak na co dzień ubiera się jego współzałożycielka – influencerka i stylistka Sophia Roe: to miks luźnych uniseksowych konstrukcji i ultrakobiecych sylwetek balansujących między modą damską i męską, są rezultatem inspiracji konkretnymi momentami w historii mody i jej największymi ikonami. W sezonie wiosna-lato 2023 na moodboardzie Roe i jej biznesowej partnerki Charlotte Eskildsen wylądowali m.in. Bianca i Mick Jaggerowie, a także jego późniejsza wieloletnia partnerka, Jerry Hall. Nie była to jednak rockandrollowa kolekcja. Zamiast tego stanowiła przyjemną i urzekającą detalami interpretację mody z gatunku resortwear – wakacyjnej, odpowiedniej na lato w nadmorskim kurorcie lub zatłoczonej metropolii miejskiej. Nasz faworyt? Wełniana sukienka mini na cienkich ramiączkach. Prosta, efektowna i bardzo w stylu lat 90.
Saks Potts: Siostrzeństwo
Cathrine Saks i Barbara Potts tym razem nie tylko zaprosiły swoje znajome do obejrzenia pokazu z pierwszego rzędu – namówiły je, by wspólnie z profesjonalnymi modelkami zaprezentowały ich najnowszą kolekcję. Na kopenhaskim wybiegu, oprócz takich gwiazd, jak Erin Wasson czy Caroline Brasch, można było więc wypatrzyć influencerkę Mathilde Goehler, fotografkę i stylistkę Dianę Bartlett i Pernille Teisbaek.
Projektantki Saks Potts to specjalistki od niewymuszonej i łatwej w noszeniu mody – jest w niej nonszalancja i seksapil, jest skandynawska prostota i inspiracja stylem retro, luz i optymizm. Nieskomplikowane sylwetki robią w ich kolekcjach największe wrażenie. Dżinsowe bojówki z niskim stanem oraz biały top z odkrytymi plecami są tego najlepszym przykładem.
Rotate: Dusza towarzystwa
Jeśli zamykać tydzień mody w Kopenhadze, to tylko z przytupem. A ten, według projektantek Rotate, Jeanette Madsen i Thory Valdimars, oznacza odważne konstrukcje, wyraziste detale i wręcz oślepiające blaskiem tkaniny.
W sezonie wiosna-lato 2023 Madsen i Valdimars biorą na warsztat modę ery disco i elementy estetyki lat 90. W kolekcji znalazło się więc miejsce na sznurowane topy i spodnie biodrówki, kuse miniówki, dopasowane garnitury i rozmaite wariacje na temat slip dress. Idealne do tego, by bawić się w nich do białego rana.
Remain: Środki łagodzące
Po mocnych, nawiązujących do męskiej mody sylwetkach, w sezonie wiosna-lato 2023 marka Remain nieco spuszcza z tonu – linie stają się łagodniejsze i bardziej obłe, subtelnieje paleta barw, fasony przylegają do ciała.
Komplet braletki i szerokich spodni w kolorowe i nieregularne paski to kwintesencja wakacyjnej mody – wygodny na tyle, by spędzić w nim upalny dzień, i wystarczająco wyrazisty, by stanowić bazę wyjściowej stylizacji. Do noszenia z dużym koszykiem z rafii i okularami w stylu lat 70.
By Malene Birger: Pochwała formy
Choć eklektyczny maksymalizm odgrywa w skandynawskiej modzie kluczową rolę, minimalizm nadal jest jej fundamentem. Wyrafinowana prostota, jaką od 2020 r. realizuje w By Malene Birger Maja Dixdotter, jest polem do eksperymentów z formą, która z płynnej przechodzi w ostrą i geometryczną, tkaninami, które najczęściej oscylują wokół naturalnych lnów, rafii i bawełny, a także barwami – łagodnymi i monochromatycznymi, przetykanymi gdzieniegdzie akcentami mocniejszych odcieni.
Jak co sezon, w kolekcji na wiosnę-lato 2023, prostocie towarzyszą wysmakowane detale – plisy i wiązania, marszczenia i sztywne falbany, krótkie mięsiste frędzle, długie rzędy guzików. To one świadczą o niepowtarzalności projektów marki.
Jade Cropper: Notatki o ciele
Utalentowana Szwedka w zeszłym sezonie została nagrodzona pierwszym solowym pokazem na tygodniu mody w Kopenhadze. W tym była już jedną z jego najjaśniejszych gwiazd.
Jako jedna z młodych ambasadorek „nagiej mody” – trendu, który zawładnął postpandemiczną estetyką na początku tego roku, dopilnowała, by cielesne nawiązania stanowiły fundament jej najnowszej kolekcji. Przede wszystkim pobawiła się dekonstrukcją. Zaproponowała nieregularne wycięcia, które ozdobiła biżuteryjnymi elementami, podobnie jak robi to chociażby Christopher Esber, postawiła na podkreślające sylwetkę fasony, które raz były przykładem proporcjonalnego oversize’u, a kiedy indziej mocno przylegały do ciała. Minimalistyczne fasony, przywołujące na myśl lata 90., odszyła z seksownych i eksponujących ciało materiałów.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.