Które z wydarzeń, prac, instalacji będą najważniejsze w najbliższym czasie w kalendarzu wydarzeń artystycznych? Wybieramy najciekawsze z nich.
Picasso w Warszawie
„Picasso”, Muzeum Narodowe w Warszawie, od 12.10.2023 do 14.01.2024
Z okazji 50. rocznicy śmierci artysty polsko-hiszpański zespół kuratorski sięga do dwóch kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze oraz darów przekazanych przez Picassa Muzeum Narodowemu w Warszawie i układa przewrotną opowieść o artyście, w której malarstwo olejne znika. Kuratorzy sięgają po ilustracje książkowe czy ceramikę, pokazując poszukiwania wszechstronnego twórcy. Przypominają też o jego wizycie w Warszawie.
Basquiat i Pipilotti Rist we Wrocławiu
„Third skin”, od 17.09.2023 do 14.01.2024
Wrocławska galeria OP ENHEIM obchodzi tej jesieni piąte urodziny i z tej okazji zaprasza na wystawę poświęconą pojęciu granic rozumianych szeroko, jako geograficzne, polityczne, kulturowe, międzyludzkie, artystyczne. Wśród prac pochodzących z kolekcji Eriki Hoffmann-Koenige zobaczymy dzieła Félixa Gonzáleza-Torresa, Moniki Bonvicini, Basquiata czy Pipilotti Rist.
Krzysztof Wodiczko w Gdańsku
„Krzysztof Wodiczko – Wolność: dialog nadziemny”, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, 13.10.2023 o 18.00 (w wypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie odbędzie się dzień później, 14.10.2023).
Sztuka Krzysztofa Wodiczki, łącząca wideoart i architekturę, przywraca głos osobom wykluczonym społecznie, marginalizowanym, prześladowanym. Tym razem we współpracy z trójmiejską Łaźnią, która świętuje 25-lecie, artysta przygotował multimedialny projekt poświęcony mieszkańcom Gdańska. W październiku zaprezentuje go na tarasie Teatru Szekspirowskiego, gdzie gigantyczne balony wypełnione helem posłużą jako ekrany do projekcji.
Edward Steichen w Krakowie
Muzeum Fotografii w Krakowie, od 13.10.2023 do 28.01.2023
To pierwsza w Polsce retrospektywna wystawa Steichena, jednego z czołowych twórców współczesnej fotografii. Zaprezentuje imponującą różnorodność – piktorialistyczne krajobrazy, ale też reklamowe i modowe portrety z początków XX wieku, które Edward Steichen realizował w Paryżu i Nowym Jorku, również na zlecenie „Vogue’a”.
Artyści wspierają osoby uchodźcze
„Refugees Welcome”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, od 29.09. do 10.12.2023, licytacja 5.11.2023.
„Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców” – brzmi podtytuł wystawy, która w tym roku jest organizowana już po raz siódmy, żeby poprzez aukcję wystawianych prac zebrać fundusze na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym. Tylko w 2022 roku dzięki zebranym w ten sposób środkom pomoc otrzymało 22,5 tysiąca osób. Duże znaczenie ma w wypadku tego wydarzenia świetna, bardzo zróżnicowana selekcja twórców. W tym roku obok zdjęć Rafała Milacha czy Karoliny Wojtas zobaczymy kolaż fotograficzny Weroniki Gęsickiej, obrazy Wilhelma Sasnala, Edwarda Dwurnika, pracę Katarzyny Kozyry, grafikę Oli Jasionowskiej.
Niepublikowane zdjęcia Kory w Łodzi
Wystawa „(EX)plozja”, Galeria AOKZ, Łódź, od 9.09. do 19.09.2023
Jacek Poremba, jeden z najważniejszych polskich fotografów lat 90., sięga do swojego archiwum, żeby opowiedzieć o Korze, z którą współpracował przez dwie dekady, robiąc zdjęcia do publikacji prasowych, promocji albumów, przy okazji do teledysków. Wybiera niepublikowane wcześniej kadry i dzieli się anegdotami, opowiada o artystce, ale też o świecie showbiznesu w czasach transformacji.
Iza Tarasewicz i Zuza Golińska w Orońsku
„One/Them”, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, od 9.09.2023 do 5.11.2023
W obliczu narastającego kryzysu klimatycznego, który – choć obserwowany od dekad – nie wywołuje zdecydowanej reakcji ani działań polityków czy międzynarodowych korporacji, rodzi się bunt. Jest rozproszony, lokalny, często ma miejsce w niewielkich społecznościach, żyjących poza głównymi ośrodkami, wyraźnie obserwujących efekty zmian klimatycznych. Iza Tarasewicz i Zuza Golińska przyglądają się temu zjawisku i dają mu wyraz, tworząc instalację eksponowaną w budynku Oranżerii Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Artystki wierzą w istotę wspólnego działania, ale unikają przy tym patosu. Tytuł wzięły od kampowego filmu Gordona Douglasa z 1954 roku o mrówkach ludojadach powstałych po eksplozji nuklearnej.
WGW 2023: Festiwal prywatnych galerii
Warsaw Gallery Weekend 2023, od 28.09. do 1.10.2023
Po raz 13. wybrane galerie łączą siły, żeby na jeden weekend zamienić Warszawę w miasto sztuki. 37 prywatnych instytucji, w tym trzy z Ukrainy, zaprasza na specjalnie przygotowane wystawy, na których miejsca te zaprezentują swoich artystów. Wydarzenie uzupełnia rozbudowany program towarzyszący – oprowadzania, warsztaty, koncerty, premiery książkowe, performansy.
Warszawa w Budowie: Miasto i jego wyzwania
„Warszawa w Budowie: Zimno już było”, Muzeum Woli, Warszawa, od 22.09.2023 do 24.03.2024
Miasta przegrzewają się, a wysokie temperatury zmieniają wszystko – od samopoczucia mieszkańców po światową gospodarkę. Twórcy wystawy, która jest ważnym wydarzeniem 15. edycji festiwalu (trwającego od 22.09.2023 do 22.10.2023), przyglądają się zjawisku z różnych perspektyw – wykorzystując badania naukowe, dokumenty historyczne oraz projekty artystyczne. Zobaczymy między innymi pracę Olafura Eliassona „Eye see you” z 2006 roku, a także filmy Karoliny Breguły i Emanuela Leviego czy fotomontaż Kobasa Laksy.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.