2025 rok w kinie zapowiada się bardzo obiecująco. A co oglądaliśmy dwie dekady temu? Oto 10 najlepszych filmów, które miały premierę w 2005 roku.
„Duma i uprzedzenie”: Stylowy romans
Choć trudno w to uwierzyć, jedna z najbardziej stylowych ekranizacji powieści Jane Austen trafiła do kin 20 lat temu. Kultowy dziś film opowiada o Elizabeth Bennet (Keira Knightley), która zakochuje się ze wzajemnością w panu Darcym (Matthew Macfadyen). Na ich drodze do szczęścia stają jednak społeczne konwenanse, bariery i uprzedzenia. „Duma i uprzedzenie” zasługuje na ponowny seans także ze względu na eleganckie kostiumy Jacqueline Durran.
„Tajemnica Brokeback Mountain”: Wzruszająca historia
Ennis Del Mar i Jack Twist (w rolach głównych Heath Ledger i Jake Gyllenhaal) mają żony, dzieci, domy. Mimo to zakochują się w sobie bez pamięci. Ale jako że przyszło im żyć w latach 60. XX wieku w Wyoming, ich miłość nie może się spełnić. W kontekście wciąż nierównych praw osób LGBT+ oscarowy film wciąż oglądamy z ukłuciem w sercu.
„Pan i pani Smith”: Mission Impossible
Angelina Jolie i Brad Pitt jako małżeństwo płatnych zabójców? Ten film był skazany na sukces. Popularna produkcja śledzi losy tytułowych państwa Smithów, którzy od lat prowadzą podwójne życie. Za dnia udają wzorowe małżeństwo z amerykańskich przedmieść, a nocami polują na największych przestępców. Gdy ważna misja nie idzie po ich myśli, otrzymują zlecenia… na samych siebie.
„Harry Potter i Czara Ognia”: Turniej Trójmagiczny
Choć czwarta część sagi „Harry’ego Pottera” nie należy do naszych ulubionych, to w 2005 roku nie mogło nas zabraknąć na kinowej premierze filmu. „Czara Ognia” jest naładowana akcją – mamy tu Mistrzostwa Świata w Quidditchu, Turniej Trójmagiczny z udziałem innych szkół magii i wielki powrót Voldemorta. Na potrzeby produkcji powieść została okrojona do niezbędnego minimum. Na szczęście nie zabrakło naszych ulubionych momentów, jak Yule Ball (i wielkie wejście Hermiony) czy wszystkie sceny z udziałem Cedrica Digorry’ego (w tej roli Robert Pattinson).
„Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów”: O przyjaźni
„Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów” to wciąż jeden z najlepszych filmów na seans z przyjaciółkami. Akcja filmu rozpoczyna się w momencie, gdy cztery przyjaciółki (Blake Lively, America Ferrera, Alexis Bledel i Amber Tamblyn) kupują jeansy, które idealnie pasują na każdą z nich. Tytułowe spodnie symbolizują łączącą je więź.
„Constantine”: Mroczne oblicze Keanu
Adaptacja bestsellerowego komiksu opowiada o przystojnym łowcy demonów (w roli głównej oczywiście Keanu Reeves) przemierzającym wygenerowane komputerowo Miasto Aniołów. W przeciwieństwie do „Matrixa” po efektach specjalnych widać, że powstały przed 20 laty. Samą historię, podobnie jak kreację Reevesa, nadal śledzi się zaskakująco dobrze. „Constantine” spodoba się w szczególności fanom fantasy.
„Wyznania gejszy”: Kreacje z epoki
Nagrodzony trzema Oscarami film opowiada historię legendarnej gejszy Sayuri (Ziyi Zhang), wielbionej przez najpotężniejszych mężczyzn Japonii w latach 30. XX wieku. Na potrzeby „Wyznań gejszy” kostiumografka Colleen Atwood inspirowała się tradycyjnymi strojami epoki. Do produkcji warto powrócić dla świetnej Michelle Yeoh, która wystąpiła niedawno we „Wszystko wszędzie naraz”.
„V jak Vendetta”: Bunt na sprzedaż
Adaptacja komiksu w reżyserii Jamesa McTeigue’a opowiada o dystopijnej przyszłości Wielkiej Brytanii, w której panuje reżim totalitarny. Rząd tyranów planuje obalić tajemniczy V (Hugo Weaving). Pewnego dnia uwalnia z rąk policji Evey Hammond (Natalie Portman), która postanawia pomóc mu w jego misji. To dla tej roli aktorka zdecydowała się zgolić głowę, a maska V z czasem stała się symbolem międzynarodowej społeczności hakerów z grupy Anonymous.
„Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa”: Baśnie i bajki
Zanim do kin trafią „Opowieści z Narnii” Grety Gerwig, warto przypomnieć sobie to podejście do ekranizacji sagi C.S. Lewisa. W 2005 roku do kin trafiła pierwsza część przygód czwórki rodzeństwa – Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji – które znajduje fantastyczny świat w starej szafie. W Narnii dołączają do walecznego lwa Aslana i jego stronników, którzy chcą zakończyć rządy bezwzględnej Białej Czarownicy (doskonała Tilda Swinton).
„Madagaskar”: Klasyka gatunku
Jedna z najlepszych animacji studia DreamWorks kończy w tym roku 20 lat. Przygody Alexa, Martiego, Glorii i Melmana w ogóle się nie zestarzały. Po części za sprawą polskiego dubbingu, który uczynił z bajki dla dzieci rozrywkę dla całej rodziny.
Zobacz także:
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.