
Pierwsze ważne festiwale za nami, a Cannes i Wenecja zbliżają się wielkimi krokami. To zatem idealny moment na filmowe podsumowanie pierwszych miesięcy 2025 roku. Które tytuły docenili krytycy i widzowie? O których produkcjach usłyszymy jeszcze nieraz? Czy są wśród nich oscarowi faworyci? Oto nasz ranking najlepszych filmów roku, które warto dodać do listy „do obejrzenia”.
7. „Przyjmij/odrzuć”: Masz wiadomość
Pierwsze randki potrafią być stresujące. Zwłaszcza gdy podczas romantycznej kolacji zaczynasz otrzymywać tajemnicze wiadomości od nieznajomego, który grozi, że zabije twoje dziecko, jeśli nie zamordujesz swojego ukochanego. Tak w dużym skrócie zaczyna się pamiętny wieczór Violet (Meghann Fahy, czyli Daphne z drugiego sezonu „Białego Lotosu”). „Przyjmij/odrzuć” daleko do arcydzieła, ale film skutecznie buduje napięcie i gra z naszymi współczesnymi lękami.
6. „Małpa”: Danse macabre
Choć nowy film twórcy „Kodu zła” podzielił fanów, „Małpę” warto obejrzeć dla unikatowej mieszanki makabry i czarnego humoru. Adaptacja krótkiego opowiadania Stephena Kinga śledzi losy dwóch braci (Theo James w podwójnej roli głównej), którzy wśród rzeczy nieobecnego ojca znajdują tytułową małpkę. Niepozorna zabawka skrywa jednak mroczną tajemnicę. Gdy po latach rozłąki drogi bohaterów znów się skrzyżują, przelew krwi będzie nieunikniony.
5. „Towarzysz”: Miłość w czasach AI
Josh (Jack Quaid, syn Dennisa Quaida i Meg Ryan) spędza weekend z przyjaciółmi w eleganckiej posiadłości nad jeziorem. Towarzyszy mu dziewczyna Iris (Sophie Thatcher z „Heretic” i „Yellowjackets”), która nie odstępuje go na krok. „Towarzysz” to antyromans, który rozprawia się z mitem romantycznej miłości. Debiut Drew Hancocka pokazuje, jak w toksycznym związku ofiara manipulacji wierzy, że jest współodpowiedzialna za to, co ją spotyka. Do czasu.
4. „Te dni”: Komedia roku?
Ostatnie lata nie były łaskawe dla miłośników komedii. Oprócz perełek pokroju „My Old Ass”, „Na dnie” czy „Obóz teatralny” w repertuarach kin i platform streamingowych próżno było szukać naprawdę zabawnych produkcji. „Te dni” skutecznie wypełniają tę lukę. Film opowiada historię Dreux (Keke Palmer) i Alyssy (SZA), które odkrywają, że chłopak tej drugiej roztrwonił całe ich oszczędności, przez co nie mają pieniędzy, żeby opłacić czynsz. Bohaterki rozpoczynają wyścig z czasem, aby zdobyć potrzebne środki. Jak daleko się posuną?
3. „Szpiedzy”: Seks, kłamstwa i kasety wideo
Łatwość, z jaką Stevenowi Soderberghowi przychodzi kręcenie świetnych filmów, których zawiła fabuła zamyka się w okrągłych 90 minutach, powinna być studiowana. Reżyser „Ocean’s Eleven” postanowił zrobić przerwę od kinowych eksperymentów (ostatnio świetne „Presence”) i nakręcić jeden z najbardziej stylowych thrillerów ostatnich lat. George (Michael Fassbender) i Kathryn (Cate Blanchett) od lat dzielą życie prywatne i zawodowe. Kiedy jednak państwu zagraża niebezpieczeństwo, ich wzajemna lojalność staje pod znakiem zapytania.
2. „Mickey 17”: Powrót mistrza
„Mickey 17”, adaptacja powieści science fiction Edwarda Ashtona pod tym samym tytułem, śledzi losy klona (Robert Pattinson) stworzonego do wykonywania najbardziej niebezpiecznych prac. Po każdym śmiertelnym wypadku awatar regeneruje się, ale zachowuje szczątki wspomnień z poprzedniego wcielenia. Gdy odkrywa prawdę o swoim istnieniu, zaczyna obmyślać plan ucieczki. Choć nowy film Bonga Joon-ho, reżysera oscarowego „Parasite”, okazał się kasową porażką, już wymieniany jest wśród faworytów nadchodzącego sezonu nagród.
1. „Atropia”: Festiwalowa perełka
Pełnometrażowy debiut Hailey Gates wymieniano wśród najbardziej wyczekiwanych filmów festiwalu w Sundance. „Atropia” nie zawiodła pokładanych w niej oczekiwań, a jury doceniło ją nagrodą główną. Akcja filmu toczy się w pokazowym miasteczku wzniesionym pośrodku pustkowia, na którym amerykańscy żołnierze przygotowują się do wyjazdu na front w Iraku. W pełnej imersji pomagają im zatrudnieni przez rząd aktorzy. Do ich grona należą oddana swojej sztuce artystka (Alia Shawkat) i ambitny debiutant (Callum Turner), którzy konkurują o tytuł najlepszego. Za produkcję „Atropii” odpowiadał m.in. Luca Guadagnino, u którego Gates zagrała małą rolę w „Challengers”.
Zobacz także:
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.