Przewodnik Michelin teraz nagradza także hotele. Oto najlepsze z najlepszych
Michelin restauracjom przyznaje gwiazdki, a hotelom – klucze. Nową kategorię prestiżowy przewodnik ogłosił w 2024 roku, skupiając się tym razem na wyjątkowych przestrzeniach. Kluczami Michelin wyróżniono hotele unikatowe, w których pobyt jest jak obietnica niezwykłych doświadczeń. To lista rekomendacji, która zachwyci kolekcjonerów niezapomnianych chwil.
W przewodniku Michelin pierwsze polecenia hotelowe pojawiły się już ponad sto lat temu i nieprzerwanie zajmują w nim istotne miejsce. Nigdy jednak rekomendacje obiektów noclegowych nie były poddawane takiej ocenie, jaką Michelin wypracował dla branży restauracyjnej. Legendarne gwiazdki Michelin to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych w świecie kulinariów już od 1926 roku. W 2024 roku przewodnik został rozszerzony o nową kategorię: klucze Michelin, czyli system ocen wyróżniający najlepsze hotele.
Na wzór słynnych gwiazdek dla restauracji Michelin przyznaje teraz także klucze dla najlepszych hoteli
Do wprowadzenia nowej kategorii zespół Michelin przygotowywał się przez ostatnie cztery lata, kompleksowo aktualizując swój wybór rekomendowanych hoteli. W tym momencie przewodnik prezentuje ponad 5 tysięcy obiektów w różnych częściach świata, a wśród nich znajdują się te nagrodzone kluczami Michelin. – Po wyselekcjonowaniu tysięcy hoteli na całym świecie mamy teraz przywilej, by pokazać crème de la crème tych wyborów. Wszystkie dotyczą unikatowych obiektów, ale hotele, którym przyznaliśmy klucze Michelin, oferują absolutnie najbardziej wyjątkowe doświadczenia – podkreślają inspektorzy Michelin.
Podobnie jak restauracje oceniane są w trzygwiazdkowej skali, tak hotele wyróżnione w kategorii Michelin Key mogą zdobyć jeden, dwa lub trzy klucze. Uhonorowane jednym lub dwoma kluczami oznaczają jedne z najlepszych miejsc figurujących w wyborze przewodnika. Ale jak przekonuje zespół Michelin: „Jeśli to możliwe, po prostu zrób wszystko, by znaleźć się w hotelu z trzema kluczami. To jedno z najwybitniejszych doświadczeń na świecie”.
Do oceny obiektów inspektorzy Michelin dysponowali zestawem pięciu uniwersalnych kryteriów: doskonałość w architekturze i aranżacji wnętrz, jakość i spójność usług, klimat i charakter miejsca, stosunek jakości do ceny oraz znaczący wpływ obiektu na otoczenie. „Kluczowe” hotele nie spełniają tylko jednego z tych kryteriów, to obiekty najlepsze z najlepszych we wszystkich wyżej wymienionych aspektach.
Najlepsze hotele świata według przewodnika Michelin? Najwięcej z nich jest w Europie
Kluczami Michelin wyróżniono obiekty na trzech kontynentach, w 13 krajach. Mowa tu o prawie 1500 hotelach w Ameryce Północnej, Europie i Azji. W wyborach inspektorów znalazły się tętniące życiem hotele w centralnych punktach metropolii i te na peryferiach, wkomponowane w naturalne krajobrazy. Nie zabrakło historycznych rezydencji i dawnych pałaców. Kolekcję uzupełniają obiekty hipernowoczesne z designerskim wyposażeniem, ale też te, które na najwyższym poziomie celebrują powroty do przeszłości, z szacunkiem do tego, co dawne. Uwadze zespołu Michelin nie umknęły również nawet najmniejsze, najbardziej kameralne hotele, te butikowe i te funkcjonujące jako przytulne pensjonaty.
Najwięcej kluczy Michelin przyznano hotelom w Europie. Rekordzistą jest Londyn, gdzie mieszczą się aż 43 wyróżnione obiekty. Tuż za nim uplasował się Paryż z ofertą 39 odznaczonych hoteli. Po najdoskonalsze doświadczenia hotelowe nie musimy wcale wybrać się w daleką podróż, bo sporo hoteli w Europie uzyskało aż trzy klucze Michelin – takich obiektów jest tu aż 68. Te najbardziej wyjątkowe hotele z trzema kluczami znajdziemy kolejno we Francji (24), w Anglii (11), w Szwajcarii (9), we Włoszech (8), w Niemczech (6), w Hiszpanii (5), w Austrii (2), w Irlandii (2) i w Szkocji (1).
Michelin przekonuje, że obiekty wyróżnione trzema kluczami to zdecydowanie te miejsca, które warto uczynić pełnoprawnym celem swojej podróży. Doskonały wystrój wnętrz, inspirująca architektura, wyjątkowy klimat i gościnność, która urasta do rangi sztuki, to tylko kilka komplementów z obszernej listy doświadczeń gwarantowanych w tych miejscach.
Zaglądamy do kilku europejskich obiektów, którym inspektorzy bez wahania udzielili rekomendacji w postaci najwyższej oceny – trzech kluczy Michelin.
Autentyczny wiedeński luksus, któremu przyznano trzy klucze Michelin
W Austrii trzy klucze Michelin przyznano dwóm obiektom. Jednym z nich jest hotel Sacher w Wiedniu, historyczna perła stolicy Austrii. Sacher międzynarodową sławą cieszy się nieprzerwanie od 1876 roku. Oferuje 152 pokoje i apartamenty zaprojektowane przez współwłaścicielkę Alexandrę Winkler w duecie z francuskim projektantem Pierre’em-Yves’em Rochonem. Za tutejsze najbardziej eleganckie apartamenty uznaje się Madame Butterfly oraz Wiener Philharmoniker Suite na piętrze Bel Étage. Hotel, usytuowany naprzeciwko Opery Wiedeńskiej, to idealny punkt wyjścia do zwiedzania miasta. W jego pobliżu znajdują się: muzeum Albertina, pałac Hofburg czy katedra św. Szczepana. Od ponad wieku Sacher to synonim autentycznego austriackiego luksusu, znakomitej lokalnej kuchni oraz doskonałej gościnności.
Paryskie hotele pałacowe godne trzech kluczy Michelin
We Francji, spośród 24 obiektów wyróżnionych trzema kluczami, warto zwrócić uwagę na paryski hotel La Réserve mieszczący się w okazałej XIX-wiecznej rezydencji w stylu haussmannowskim. Wnętrza hotelu zaprojektował francuski architekt i projektant Jacques Garcia, który w swoim portfolio zgromadził prestiżowe projekty wnętrz hoteli, rezydencji i pałaców na całym świecie. Garcia tworzy przestrzenie luksusowe, teatralne i wysycone detalami. Dokładnie takie zaprojektował też w La Réserve.
W wyborze przewodnika Michelin trzy klucze figurują także przy paryskim hotelu Le Meurice. W rekomendacji możemy przeczytać, że w przypadku tego obiektu określenie „hotel królów” nie jest aspiracją, lecz prostym stwierdzeniem faktu. Od swojego otwarcia w 1835 roku gościł wiele wybitnych osobistości, w tym głowy państw, a także artystów i kreatorów mody, takich jak Picasso, Dalí czy Coco Chanel. Dziś hotel cieszy się nie mniejszym prestiżem jako członek Dorchester Collection, a po niedawnej renowacji wnętrz, przeprowadzonej przez Charles’a Jouffre’a oraz studio Lally & Berger z Lyonu, ponownie zajmuje miejsce w czołówce najbardziej stylowych paryskich hoteli pałacowych.
Szwajcarskie ikony zimowych podróży, które zapewniają doświadczenie na miarę trzech kluczy Michelin
Przenieśmy się do listy szwajcarskich zachwytów. Trzy klucze zdobył tu m.in. Badrutt’s Palace Hotel. Ten legendarny obiekt w Sankt Moritz już od ponad stu lat jest symbolem elegancji, tradycji i najwyższej klasy gościnności. Otwarty w 1896 roku przez rodzinę Badruttów, odegrał kluczową rolę w rozwoju Sankt Moritz jako światowego kurortu zimowego. W połowie XIX wieku alpejskie miejscowości przyciągały turystów głównie latem ze względu na piękne widoki i czyste powietrze. Zimą te tereny pozostawały niemal opuszczone – chłód i trudne warunki odstraszały przyjezdnych. Dopiero Johannes Badrutt przekonał grupę angielskich turystów, którzy zwykle odwiedzali Alpy latem, aby wrócili tu zimą. Przekonał ich nawet do… jazdy na nartach, a ponadto obiecał alpejskie słońce, krystaliczne powietrze i śnieżne pejzaże, które ich zahipnotyzują. Nie blefował. Dzięki Johannesowi Badruttowi Sankt Moritz przekształciło się w rozpoznawalny kurort zimowy, w którym śmiało mógł otworzyć się Badrutt’s Palace Hotel. Dziś obiekt łączy klasyczną alpejską architekturę z elegancją belle époque, oferując bezkresne widoki na jezioro St. Moritz i otaczające je Alpy. Z hotelowych apartamentów podziwiali je m.in. Audrey Hepburn, Charlie Chaplin, Alfred Hitchcock czy Sophia Loren.
Carlton Hotel St. Moritz to kolejny luksusowy hotel położony w tym jednym z najbardziej ekskluzywnych ośrodków narciarskich na świecie. Znajduje się na wysokości ponad 1800 m n.p.m., co gwarantuje gościom spektakularne widoki na jezioro St. Moritz i Alpy. Mieści się tu jedynie 60 apartamentów, jest zatem intymnie i niezwykle komfortowo. Każdy apartament został indywidualnie zaprojektowany przez Carla Rampazziego. Szwajcarski architekt i projektant był odpowiedzialny za kompleksową renowację wnętrz hotelu. Jego celem było stworzenie przestrzeni, która łączy historyczną atmosferę Carlton Hotel z nowoczesnym luksusem. Tu każdy pokój i apartament ma własny charakter, co nadaje obiektowi unikatowy, butikowy klimat.
Esencja Wenecji, czyli ekskluzywne hotele uhonorowane trzema kluczami Michelin
Włoska selekcja najlepszych hoteli wyróżnionych kluczami Michelin to w sumie osiem obiektów. Wśród nich jest Aman Venice, luksusowy hotel w historycznym Palazzo Papadopoli w Wenecji, jednym z ośmiu monumentalnych pałaców nad samym Canale Grande. Pałac został zbudowany w XVI wieku i przechodził przez ręce weneckich arystokratycznych rodów, w tym rodziny Papadopolich, która nadała mu obecny charakter. Wnętrza pałacu zostały w XIX wieku wzbogacone o dekoracje i freski (ich autorem jest m.in. Giovanni Battista Tiepolo – jego dzieła stanowią jeden z głównych punktów atrakcyjności hotelu). Otwarty w 2013 roku Aman Venice łączy renesansowy przepych z nowoczesnym designem, zapewniając podróżnikom niezapomniane doświadczenia. Obiekt przyciąga najbardziej wymagających gości, w tym celebrytów. W 2014 roku hotel zyskał dodatkową sławę jako miejsce ślubu George’a Clooneya i Amal Alamuddin.
Lista wszystkich hoteli wyróżnionych kluczami Michelin dostępna jest na stronie przewodnika.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.