Znaleziono 0 artykułów
06.01.2023

Najmocniejsze trendy wnętrzarskie na 2023 rok

06.01.2023
Fot. Gubi

Jeśli mijający rok był czasem maksymalizmu, 2023 upłynie pod hasłem „mniej znaczy więcej”. Nowy minimalizm podyktowany jest nie tylko sytuacją ekonomiczną na świecie, lecz także rozwijaniem się świadomości konsumenckiej. W nadchodzącym roku wnętrza mają być nie tylko piękne, lecz także zindywidualizowane, świadome i mądre.

Focal point: Ściana 

Fot. Gubi

Jeśli jeszcze do niedawna wydawało ci się, że szczytem elegancji jest klasyczna biel czy taupe, a wyżyny ekstrawagancji osiąga się dzięki kolorowej bordiurze lub lamperii, w 2023 r. nastąpi prawdziwe ścienne szaleństwo. Wnętrza zbudowane zostaną wokół centralnej ściany, wyrazistej i z charakterem. Renesans przeżywać będą tapety, kamień, ale także… freski.

Fot. Pavillon Southway, kurator Emmanuelle Luciani, with Southway Studio, 2022 © Florian Touzet.

Przykładem inspirującej aranżacji w tym duchu jest Southway Studio, które mieści się w eleganckim XIX-wiecznym pawilonie w Marsylii. Ucieleśnia dzieło totalne – cała przestrzeń jest urządzona i umeblowana przez artystów reprezentowanych przez galerię.

Stranger Things

Fot. Nilufar Gallery. Audrey Large, niski stolik Cosmic strings (with no prearranged limit or end), ed. 3

Estetyka, choć mocno określona, nie doczekała się jeszcze osobnej nazwy. Ma w sobie elementy gotyku, ale też wizualnego i materiałowego futuryzmu spod znaku gier komputerowych i drukarek 3D. Spopularyzowana przede wszystkim przez wytrwałych graczy skupionych wokół collectible design, coraz wyraźniej przenika do świadomości zbiorowej. Być może dlatego, że świetnie rezonuje z pytaniami o to, jak będzie wyglądała przyszłość projektowania i nasza codzienność. Jedną z jej reprezentantek jest Audrey Large, współpracująca z Nilufar z Mediolanu.

Fot. Object of Common Interests. Lustro Blurry Thoughts.

Seria Afterglow prezentowana na Design Miami w pełni wykorzystuje potencjał technologii cyfrowej jako czułego narzędzia do tworzenia niejednoznacznych artefaktów. „Kreskówki i barokowa tradycja lub nieziemska starożytna ceramika wyrzeźbiona przez kosmitów”, tak można scharakteryzować obiekty, które w 2023 r. wprowadzą nasze otoczenie na poziom meta.

Krzesła na trójnogu

Fot. Tacchini

Chcąc, nie chcąc, wykonamy ćwiczenie z balansu. Krzesło na trzech nogach wydaje się wybrykiem, wnętrzarskim ekscesem, na pewno intrygującą rzeczą, nie tylko do siedzenia, lecz także kontemplacji.

Fot. Weirdness Boudoir, kurator Emmanuelle Luciani, Etienne Marc, Bella Hunt & Ddc, Jenna Kaës, 2022 © Southway Studio. 

Krzesło Pigreco zaprojektowane przez Tobię Scarpę w 1959 r. powstało jako projekt dyplomowy pod koniec jego studiów architektonicznych. Siedzisko jest wynikiem młodzieńczych intuicji projektanta, które dziś okazują się tym, co najbardziej współczesne.

Ciosane meble

Dzięki uprzejmości Friedman Benda i Faye Toogood. Fot. Angus Mill. Faye Toogood, z serii Assemblage 7, ręcznie rzeźbione biurko, ed. 8

Flashback z dziecięcej kreskówki? Ten trend może wzbudzać mieszane uczucia wśród zwolenników klasycznych form, ale nie sposób go zakwestionować. Masywne, sprawiające wrażenie ledwo ociosanych, meble w stylu rodziny Flinstone’ów ma w swoim portfolio i gwiazda kalibru Faye Toogood, i niszowa galeria z obiektami kolekcjonerskimi. Kolekcja tej pierwszej zatytułowana Assemblage 7 i zaprezentowana premierowo w listopadzie w galerii Friedman Benda to praca archeologiczna nad materiałami, ale i brytyjską tożsamością.

 Fot. FUMI gallery. Max Lamb, Cleft Chair (Platinum), unikat.

Krzesło z portfolio drugiej – galerii FUMI – wykonał w jaworze Max Lamb, a następnie pokrył je płatkami platyny.

Więcej światła 

Fot. Etage Projects. FOS, Diamond table

Pierwsze zajawki tego trendu widzimy od paru miesięcy, jednak w 2023 r. propozycji mebli i dodatków z takim wykończeniem będzie jeszcze więcej. Może to kwestia przeciągającej się zimy i potrzeby doświetlenia naszych wnętrz, ale powierzchnie odbijające słoneczne refleksy będą wszechobecne.

 Fot. The Good Living. Fot. Paulina Haak.

W tej roli lustra, jak u duńskiego artysty Thomasa Poulsena, znanego jako FOS, czy stal w wydaniu polskiej manufaktury The Good Living, która wyrosła na fundamentach rodzinnego warsztatu ślusarskiego i w nadchodzącym roku planuje wprowadzić do swoich kolekcji metaliczny sideboard.

Kolory 

Fot. & Tradition

Trendy kolorystyczne zmieniają się jak w kalejdoskopie, ale 2023 r. będzie rozwijał tendencje zapoczątkowane w roku poprzednim.

Fot. B&B Italia/Mesmetric.

Wciąż mocno obecny będzie kobalt i fiolet, nie tylko w wersji lawendowej, lecz także mocnej, veri oraz oczywiście, wszelkie odcienie bordo, od burgundu do pantonowskiej magenty. Do głosu dojdzie także turkus i terakota, a także pastelowe odcienie błękitu i cytryny.

Nowe materiały 

Fot. Studio Apparatus/Kooku Design

Marmur i drewno to niekwestionowani królowie wnętrz. Marmur pojawi się w nowych, odważnych kolorach – bordo, zieleni, pomarańczu, a drewno w odkurzonych odsłonach – nie tylko w zabudowach, podłogach, lecz także w formie kasetonów i paneli naściennych. Niespodzianką są nowe materiały, po które coraz chętniej sięgają designerzy: przepięknie pracujący ze światłem alabaster i chropowaty, sensualny trawertyn.

Fot. Forever Bungalow / Fran Holden. Fot. @franholden.design. Materiał: Kaleido / Smile Plastic.

Hitem 2023 r. będzie Smile Plastic – przybierający absolutnie fenomenalne kolory i wzory, złożony w 100 proc. z materiałów pochodzących i nadających się do recyklingu.

Sustainability 

Fot. MONO Editions

Zakładka „sustainability” jest już właściwie must have na stronie każdej wnętrzarskiej marki. Długie listy certyfikatów, dowodów na używanie ekologicznych surowców i materiałów, począwszy od lakieru czy farby, kleju do produkcji opakowań, a skończywszy na rodzaju drewna, to już za mało. W 2023 r. jeszcze bardziej zintensyfikują się starania o ograniczanie śladu węglowego, racjonalizowanie i gospodarowanie naturalnymi zasobami.

Fot. Home Union.

W modzie będzie kupowanie rzeczy na lata, nie sezony, a także poszukiwanie mebli i dodatków z drugiej ręki na znanych platformach typu Home Union. Uaktywnią się projektanci eksperymentujący z nowymi materiałami, a także proponujący nowe strategie na aranżowanie przestrzeni. Przykładem może być francuskie MONO editions z wizją modułowych i hybrydowych kolekcji wykonanych wyłącznie z jednego materiału: korka czy papieru.

Łuki

Fot. TAMO design

Element ze świata architektury, który powraca jak bumerang. W nadchodzącym roku pokochamy łuki w różnej skali i w różnych wcieleniach.

Fot. GARNIER & LINKER/Kooku Design.

We wnętrzach zadomowią się łukowate okna i nadproża, a także łuki strukturalne, czyli żłobienia. Te ostatnie będą dostrzegalne jako elementy dynamizujące ściany, fronty zabudów, rzemieślnicze detale.

Półokrągłe sofy

Fot. Eichholtz

W 2021 i 2022 r. to one dyktowały wnętrzarskie warunki: sofy jak materace, gąsienice, dmuchane, lewitujące, z karabińczykami łączącymi moduły i zagłówkami wywiniętymi jak mankiety. W 2023 r. nastąpi uspokojenie, a jedyna ekstrawagancja skazuje maniaków trendów na formy półokrągłe, które nawiązują do archetypowej sytuacji siedzenia w kręgu, pielęgnowania domowego ogniska.

Aleksandra Krasny
  1. Kultura
  2. Design
  3. Najmocniejsze trendy wnętrzarskie na 2023 rok
Proszę czekać..
Zamknij