Zwiewne jedwabie, etniczne wzory i bufiaste rękawy – boho kojarzy się ze stylem dzieci kwiatów z przełomu lat 60. i 70. Z piosenką „Aquarius” w tle przygotowaliśmy wybór 10 sukienek z kolekcji polskich marek, światowej sławy projektantów i popularnych sieciówek.
Lniane popołudnie
W latach 70. ugruntował się ruch hipisowski, uformowała grupa muzyczna ABBA, a Vivienne Westwood otworzyła butik Sex przy King’s Street. I choć dzieci kwiaty, przedstawiciele kultury disco oraz punk stworzyli odmienne subkultury, niektóre tendencje się przenikały. Członkinie ABB-y Agnetha Fältskog oraz Anni-Frid Lyngstad po zejściu ze sceny stawały się hipiskami, wyszywane cekinami kombinezony zamieniając na sukienki haftowane w tureckie wzory. Lnianą sukienkę od March 11 z bufiastymi rękawami zdobią chwosty zawieszone na złocistych troczkach oraz geometryczne aplikacje.
Era Wodnika
Wiosną projektantów inspirował podwodny świat. Na wybiegu Versace pojawiły się wysadzane kryształkami braletki przypominające rozgwiazdy, u Iris van Herpen – suknie o kształtach przywodzących na myśl stworzenia, jakie skrywa dno Atlantyku, a Simone Rocha przemyciła ukochane perły w postaci torebek. My zostajemy na plaży z kremową sukienką z Zary. Tunikę obszyto szeroką lamówką haftowaną w perskie wzory w kolorze morskiej zieleni i turkusu.
Dzieci kwiaty
„Hair”, jeden z najsłynniejszych (i najmodniejszych – bohaterowie noszą dzwony, wzorzyste koszule i włóczkowe braletki) filmów lat 70., otwiera piosenka „Aquarius” w wykonaniu zjawiskowej Renn Woods. Aktorka nosi lnianą tunikę z koronkowymi wstawkami wystającą spod kamizelki z metalowych łusek w kolorze złota. Bufiaste rękawki i ażurowe przeszycia pojawiły się również na sukience Fleur od Bizuu. Kremową tkaninę pomalowano w popularne wśród hipisów łąkowe kwiatki.
Flower power
Lata 70. były epoką wolności, co francuska edycja „Vogue’a” skwitowała słowami: „Od teraz w modzie nie istnieją już żadne zasady”. Hipisi postulowali równość, sprzeciwiali się degradacji środowiska naturalnego, szyjąc zgodnie z tradycyjnymi technikami rzemieślniczymi, i byli zafascynowani Orientem. Ostatni punkt zapoczątkował masowe podróże do Indii, które odzwierciedlał styl dzieci kwiatów – luźne kroje z jedwabiu w kolorach tamtejszych przypraw. Zrównoważona moda, powłóczysta sylwetka oraz odcień szafranu określają sukienkę z linii „Wildflower” od Hannah Artwear. Jedwabną kreację zdobią florystyczne malowidła wykonane metodą modrodruku.
Hipiska z Piątej Alei
Mieszkańcy Manhattanu, jeśli decydowali się na podróż do Indii, to samolotem zamiast busem Volkswagena i w sukience z szyfonu od Zandry Rhodes lub zestawie z perkalową koszulą YSL. My kreację ze zwiewnej tkaniny w grochy znaleźliśmy w wiosennej kolekcji marki Zimmermann. Romantyczną sylwetkę uzupełniają przeskalowane, lejące się rękawy, falbanka pod biustem oraz kołnierzyk wiązany na kokardę.
Szlakiem kadzidlanym
Paco Rabanne i Stand Studio zapowiadają powrót lamparcich cętek, a Prada pasków. Na wybiegu Jil Sander i Hugo Bossa przeważały odcienie pasteli, a u Bottegi Venety soczysta zieleń. Na kontrze Maria Grazia Chiuri wiosnę u Diora ogłosiła sezonem etnicznych wzorów, motywu paisley oraz barw Bliskiego Wschodu: kurkumy, mahoniu i palisandru. W tym tonie utrzymano sukienkę z Pull&Bear. Powłóczystą sylwetkę urozmaicają frędzle, marszczenie w okolicy dekoltu i kontrastowe desenie.
Grubymi nićmi szyte
Najsłynniejsza kreacja Jane Birkin? Szydełkowa sukienka z dekoltem sięgającym pępka, którą gwiazda założyła na Galę Związku Artystów w 1969 roku. Równie ponadczasowa i przełamująca konwenanse, co ślubny kostium Bianki Jagger oraz czarna „That Dress” Elizabeth Hurley od Versace. Idąc tropem Birkin, wybraliśmy mniej skandalizującą wersję na szydełku od Mango. Sukienkę wykonano z bawełnianych przędzy, zgodnie z zasadami zrównoważonej mody. Przeskalowany kołnierzyk dodaje nonszalancji, a rozcięcia po bokach – swobody. Model możemy nosić z ulubionym wiklinowym koszykiem Jane lub w zestawie ze skórzanymi mulami na szpilce.
Peace, love & glamour
Do zamszowej kamizelki, haftowanych kowbojek i torby z frędzlami, a także zestawu z motocyklową kurtką i traperami lub do lakierowanych szpilek. Sukienka „Viva” z butiku 303 Avenue o powłóczystej spódnicy wykończonej falbaną wpisuje się zarówno w styl boho, jak i glamour, a z odpowiednimi dodatkami może przybrać punkowe oblicze. W ofercie marki znajdziemy także modele koszulowe w stylu Dzikiego Zachodu w bieli, czerni i kolorze kurkumy.
Starożytny tie-dye
Gorset zbudowany ze skrzyżowanych pasów oraz plisowana spódnica z satynowej krepy. Na szczególną uwagę zasługuje nie sam krój, ale kalejdoskopowe wzory zdobiące sukienkę od Ulli Johnson. Jedwabistą tkaninę pokrywają patchworkowe malowidła inspirowane starożytną japońską techniką shibori przypominającą współczesny tie-dye, który po latach zapomnienia wskrzesili właśnie hipisi. Kreację można zestawić ze sznurami koralików i zamszowymi sandałkami lub minimalistycznymi mulami na kaczuszce.
Barwy ochronne
U wzgórz Tybetu mieszkańcy rozwieszają długie sznury z flagami modlitewnymi, które rytualnie oczyszczają okolicę. Biel symbolizuje wodę i wiatr, żółć ziemię, a czerwień ogień. Feerię barw przelano na zwiewną sukienkę od polskiej marki NAOKO. Model malowany w pasy w odcieniach Orientu wieńczą spódnica z marszczeniami oraz zdobne sznureczki w okolicy dekoltu.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.