Geometryczne formy, asymetryczne cięcia, oscylująca wokół czerni i srebra kolorystyka – futuryzm niezmiennie inspiruje projektantów. Niektórzy sięgają do dziedzictwa Paco Rabanne’a, Pierre’a Cardina i André Courrègesa, by eksplorować nurt space age sprzed 50 lat, pozostali – Rick Owens, Matthew Williams czy Ye West – w kolekcjach dla Yeezy stawiają na skrajną awangardę. Ich wizja mody przyszłości zasadza się na nieposkromionej wyobraźni.
Buty Givenchy: Na wysokościach
Oryginalna wersja chodaków projektu Matthew M. Williamsa dla Givenchy to kontynuacja modelu z poprzedniego sezonu. W kolekcji na wiosnę-lato 2022 pojawia się inna wariacja na ich temat – wykonana z błyszczącej, plecionej skóry i pokryta subtelnym logo w kolorze srebra. Chodaki będą jednymi z najmodniejszych butów nadchodzących miesięcy – uniwersalny model od Givenchy sprawdzi się w awangardowych i klasycznych stylizacjach.
Sukienka Paco Rabanne: Bling bling
Choć dyrektor kreatywny Paco Rabanne Julien Dossena realizuje we francuskim domu mody autorską wizję, nie zapomina o dziedzictwie założyciela. W jego kolekcjach pojawiają się więc mniej lub bardziej subtelne nawiązania do futuryzmu – rozmaite wersje torebek 1969 czy spódnic i sukienek szytych z mieniących się blaszek. Nie tylko dla fanek „Barbarelli”.
Okulary Balenciaga: Wizja przyszłości
Kto jak kto, ale Demna Gvasalia doskonale wie, jak balansować na granicy zachwytu i szoku. Niesłychanie kreatywny i bezczelny we wdrażaniu oderwanych od rzeczywistości pomysłów, stał się czołowym przedstawicielem nowego pokolenia projektantów indywidualistów, którzy dyktują nowe zasady. Okulary z futurystycznymi oprawkami nosi już jego nowa muza i przyjaciółka, Kim Kardashian. Gwiazda łączy je z obcisłymi kombinezonami typu catsuit, równie dobrze pasować też będą do klasycznych dżinsów i płaszcza albo oversize’owego garnituru.
Buty Yeezy: Inna planeta
Co się dzieje w głowie Ye Westa? To pytanie, na które tylko raper zna odpowiedź. Choć wyśmiewa się go równie mocno co podziwia, nie można odmówić mu konsekwencji. Kontynuuje ją w marce Yeezy i we wspólnym projekcie z marką GAP (niedługo trzy grosze dorzuci też do niego Demna Gvasalia). Zaprezentowane po raz pierwszy w listopadzie 2021 roku botki o nazwie NSLTD BOOT wyglądają, jakby mogli je nosić bohaterowie „Diuny”. Mają solidną gumową podeszwę i miękką cholewkę uszytą z pikowanej tkaniny.
Top NUÉ: Bogini z przyszłości
Ukraińska marka z imprezowymi ubraniami powstała zaledwie dwa lata temu. Charakterystycznym motywem projektów Victorii Udiny stały się biustonosze z miseczkami w kształcie spirali. W kolekcji na wiosnę-lato 2022 projektantka proponuje kolejne wariacje na ich temat – zawiązywane są na szyi, mają też długie sznurki, którymi można opleść talię. Do noszenia solo lub pod marynarkę.
Kurtka Ricka Owensa: Pełna objętość
Wykonana z mieszanki skóry i miękkiego ortalionu bomberka to odzwierciedlenie awangardowej wizji Ricka Owensa. Rękawy wyglądają, jakby stworzono je z dwóch różnych części, ma krótki, sięgający talii fason i zakończona została szerokim ściągaczem w kontrastowym kolorze. Jeśli podbijać wszechświat, to tylko w takich strojach.
Sukienka Christophera Esbera: Futurominimalizm
Futuryzm w modzie nie musi być awangardowy. Jego elementy można z łatwością wplatać także do klasycznych, a nawet minimalistycznych projektów. Dowód? Przepiękna sukienka z wiosenno-letniej kolekcji Christophera Esbera. Ma dopasowany fason, a jej przód pokryto misternymi elementami z łańcuszków.
Więcej inspiracji znajdziecie w nowym numerze "Vogue Polska".
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.