Sukienki jak samochody, torebki jak worki na śmieci, buty z balonikami, dżinsy, które tylko udają denim… W sezonie jesień-zima 2022 nic nie jest takie, jakie się wydaje. Projektanci igrają z iluzją, czerpią z surrealistycznych motywów, prowokują. Ich dziwaczne ubrania i dodatki nadają się jednak do noszenia. Umiejętnie wystylizowane, stają się elementem wyrazistych zestawień.
Buty Loewe: Hip, hip, hurra!
Jesienna kolekcja Jonathana Andersona dla Loewe to oda do surrealistycznych motywów – pojawiają się w niej sukienki „dmuchane” (a w rzeczywistości drukowane w 3D) w kształt samochodów, modele z ustami nawiązującymi do słynnej sofy na cześć Mae West Salvadora Dalego czy fasony, w których na wysokości biustu wszywa się baloniki. Te ostatnie pojawiają się zresztą także na butach. Choć sprawiają wrażenie, jakby zaraz miały pęknąć, stworzone zostały z najlepszej jakości lakierowanej skóry.
Spódnica Diesel: Te biodra nie kłamią
Iluzji ciąg dalszy. Bo czy projekt Glenna Martensa dla Diesla zasługuje, by nazywać ją spódnicą? A może jest szerokim pasem, który tylko pełni funkcję mini? W kolekcjach Belga, tak dla włoskiej marki, jak i Y/Project, nic nie jest oczywiste. Model ze skóry, jaki w kolekcji Diesla pojawia się w wersji czerwonej i brązowej, od razu stał się wiralem. Jeszcze bardziej niż spódniczki Miu Miu przywoływał ducha Y2K, prowokował i zachęcał do dyskusji. A o to chyba chodzi w modzie.
Dżinsy Y/Project: Wielka harmonia
Nie opuszczamy głowy Glenna Martensa – jego kolekcja dla Y/Project także pełna jest nieoczywistych motywów. Belg pilnuje, by dziwne stało się praktyczne. Dlatego dżinsy zmarszczone w harmonijkę można łatwo zmodyfikować. Podobnie jak kardigany czy puchate kurtki, które nosi się klasycznie lub awangardowo nasunięte na głowę.
Kolczyki Balenciagi: Prezent z kokardką
Dyrektor Balenciagi Demna nie ma sobie równych w tworzeniu dziwacznych ubrań i dodatków. Używa ich jako narzędzi prowokacji – igrania z ustalonym porządkiem, podśmiewania się z modowego establishmentu, redefiniowania idei luksusu. Po celowo przybrudzonych i znoszonych trampkach, a także torbie stylizowanej na worek na śmieci w kolekcji na jesień 2022 proponuje kolczyki zrobione ze sznurówek.
Kombinezon Vetements: Maskarada
Po dziwaczne motywy sięga także brat Demny, Guram Gvasalia, który przewodzi marce Vetements. Jego projekty – oryginalne, szalone, czasami nieco niepokojące, wymykają się wszelkim schematom. Zakrywający całe ciało (i twarz) kombinezon występuje w kilku wersjach, m.in. aksamitnej w kolorze fuksji i pokrytej wzorem w kwiatki. Ciekawe, czy tak nosiłaby się Mrs. Doubtfire, gdyby film nagrywano w 2022 r.
Spódnica MM6 Maison Margiela: Dwa w jednym
W kolekcji MM6 Maison Margiela pojęcie „spódnicospodnie” nabiera nowego znaczenia. Dzięki nadrukowi klasyczna spódnica z dżinsu zyskuje awangardowe oblicze. Warto, by w stylizacji odgrywała najważniejszą rolę – najlepiej nosić ją w połączeniu z białym T-shirtem i/lub marynarką.
Okulary Acne Studios: Do góry nogami
Współzałożyciel i projektant Acne Studios Jonny Johansson to specjalista od pokręconych dodatków. Nie mogło ich też zabraknąć w kolekcji na jesień-zimę 2022. Oprócz butów z ostrym szpicem i wykładanych sztucznym włosiem, stawia na okulary, które proponuje w odwróconej wersji. Mimo awangardowej odsłony, nadal zapewniają wystarczający kamuflaż. To świetne uzupełnienie stylizacji utrzymanych w duchu surowego minimalizmu.
Więcej o inspiracjach projektantów surrealizmem przeczytacie we wrześnioweym wydaniu „Vogue Polska”, którego hasło przewodnie to „Nowa droga mody”. Do kupienia w salonach prasowych, online z wygodną dostawą do domu oraz w formie e-wydania.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.