Dla jednych symbol niewinności, dla innych – wolności. Choć niebieski kolor nie jest najłatwiejszą barwą do wystylizowania, na oscarowy czerwony dywan wybierały ją największe gwiazdy Hollywood – od Elizabeth Taylor po Nicole Kidman – udowadniając, że ryzyko się opłaciło.
Niebieska barwa od wieków inspiruje artystów. Stała się dla nich symbolem wyrażającym więcej niż słowa. U Norwida błękit oznaczał czystość i niewinność, a dla Mickiewicza stał się synonimem niebiańskości. Mieczysław Fogg śpiewał, że to właśnie błękitne oczy go oczarowały, a Lana Del Rey zakochała się w mężczyźnie w niebieskich dżinsach. Nie można zapomnieć o melancholijnym okresie błękitnym Pablo Picassa.
Kolor ten znalazł swoje miejsce także w światowej kinematografii. Filmowcy i kostiumografowie wykorzystywali niebieskie kreacje, żeby opowiedzieć o cnotliwości, budzącej się namiętności czy pragnieniu wolności. A jak barwa inspirowała poza ekranem? Donatella Versace mówiła, że niebieski jest jej ulubionym kolorem, ponieważ symbolizuje wolność. Yves Saint Laurent przekonywał natomiast, że granat, obok bieli i czerni, jest ponadczasowy. I chociaż niebieski nie jest najłatwiejszą barwą do wystylizowania, sięganie po nią na czerwonym dywanie się opłaca. Przypominamy najsłynniejsze niebieskie sukienki w historii Oscarów.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.