Znaleziono 0 artykułów
01.09.2024

Design ubrany w falbany. Obiekty do wnętrza zdobione plisowanymi „spódniczkami”

01.09.2024
Fot. Future Perfect

Kojarzone do tej pory przede wszystkim z klimatem rustykalnym, falbanki zdobią dziś modne salony. Designerzy reinterpretują rzeźbiarską formę drapowanej tkaniny. Chętnie sięgają też po belę materiału, dodając motyw „spódniczki” do brył.

Błękitna sofa i fotel Enveloppé z kolekcji Colina Kinga stworzonej dla marki The Future Perfect

Modułowa sofa została przez stylistę i designera (a także byłego tancerza) nazwana „Variations” na cześć legendarnego choreografa Merce’a Cunninghama. Dzięki uniwersalnej estetyce staje się pretekstem do improwizacji w wystroju wnętrza. Sylwetki Enveloppé flirtują z tradycyjną formą kanapy – delikatnie wygięte na zewnątrz podłokietniki i oparcie utrzymują osobę siedzącą w pozycji kołyski grawitacyjnej. Wykończenie charakterystycznymi plisami dodają kompozycji bezpretensjonalności tak charakterystycznej dla estetyki Kinga.

Evergreen z portfolio włoskiej luksusowej marki Maxalto – sofa Simpliciter projektu Antonio Citterio

Fot. Maxalto/Mesmetric

Choć dostępna w dwóch wariantach – skórzanej i materiałowej – zwłaszcza ta opcja z ramą przykrywającą stopy wraca do wnętrzarskiej gry. W tym wydaniu pokrowiec Simpliciter sięga aż do ziemi, nadając całości romantyczny i artystowski look. Linię uzupełniają fotel i otomana.

Plisowana tkanina w kuchni według projektu studia POBO

(Fot. materiały prasowe)

Pomysł hiszpańskiego studia projektowego POBO założonego przez Irię Fernández twórczo przetwarza temat plisowanej tkaniny w kuchni. Wykorzystywana często, szczególnie w wiejskich chatach, jako bardziej budżetowe rozwiązanie dla tradycyjnych meblarskich frontów, stała się w wizji POBO (zrealizowanej przy udziale AI) wykończeniem zaoblonej wyspy kuchennej. Wyszło nostalgicznie i współcześnie zarazem.

Krzesła Antoinette marki The Good Living

Fot. Zuzanna Odalanowska/The Good Living

The Good Living świetnie osadziło się nie tylko na polskim, lecz także na międzynarodowym rynku. Charyzmatyczna właścicielka marki, Monika Szyca-Thomas, twórczo potraktowała dziedzictwo taty i dziadka, warsztat ślusarski, i ukształtowała portfolio marki z ogromną świadomością trendów. Umiejętność trzymania ręki na wnętrzarskim pulsie udowadnia nową kolekcją Antoinette. Lubiane przez wszystkich stalowe krzesła i taborety zostaną zaopatrzone w romantyczne poduszki z falbaną.

Kolekcja lamp Nuvola zaprojektowana przez duet Draga & Aurel dla włoskiej marki Baxter

Fot. Baxter/Mesmetric

Te lampy to jedna wielka falbana wymodelowana z kremowego włókna szklanego na ramie z mosiądzu. Materiał o wyrazistej strukturze osłania ledowe źródło światła, które można dowolnie regulować, by zgodnie z intencjami autorów osiągnąć efekt światła słonecznego przezierającego przez chmury. Lekkie i kręte formy z kolekcji są dostępne w dwóch wysokościach lamp stojących i wiszących.

Kolekcja Lucid Dreams niemieckiej spawaczki i projektantki Hannah Kuhlmann

Tą kolekcją artystka składa hołd chwilowej ucieczce w krainę nieświadomości. Znana ze swoich minimalistycznych opraw oświetleniowych Hannah Kuhlmann puszcza tym razem wodze wyobraźni. Kolekcja odważnie łączy industrialny urok metalu z delikatnością tkaniny. Będący jej elementem fotel, w którym wiązana na kokardy tkanina zakrywa metalową konstrukcję, ma być metaforą iluzji przesłaniającej rzeczywistość.

Żyrandol Cascata od brytyjskiej marki CTO Lightining

Fot. CTO Lightining/Mesmetric.

Szkło osadzone na graficznej ramie z satynowanego mosiądzu, brązu lub polerowanego niklu jest odlewane przez angielskich rzemieślników w ręcznie wykonywanych formach, dzięki czemu każdy panel ma organiczne, falujące, miękkie linie przypominające zwiewną tkaninę. Cascata świetnie zadziała w wysokiej klatce schodowej lub nad jadalnianym stołem.

Projekty architekta Fabrizio Casiraghiego zdobione plisami

Sofy, fotele, otomany, ławy z charakterystycznym wykończeniem pojawiają się w praktycznie każdym wnętrzu jego autorstwa, wnosząc do niego klimat ancien régime, powidoki historycznych włoskich willi. Marszczenia Casiraghi odmienia przez przypadki – czasem to swobodnie spływająca tkanina, innym razem materiał przycięty w mocne, geometryczne zęby przypominające wykończenie murów średniowiecznych zamków. W hotelu Pontes udowodnił, że nadaje się także do sypialni.

Konsola Ripple od brytyjskiej marki Soane Britain

Fot. Soane Britain. Cena na życzenie

Mebel z ramą z trzciny i pięknie tkanymi rattanowymi konturami, które przybierają formę stylizowanej drapowanej tkaniny, to wariacja na temat „spódniczek”. Konsola została w całości wykonana ręcznie przez naszych wykwalifikowanych tkaczy w warsztacie rattanowym Soane w Leicestershire.

Stołek z falbaną i stolik pomocnik autorstwa Georgii Merritt

Fot. Georgia Merritt. Cena na życzenie

Londyńska artystka i projektantka zaprezentowała swoje prace na debiutanckiej wystawie w galerii M. Kardana specjalizującej się w designie XX wieku. – Nie ma tak naprawdę różnicy między rzeźbą a jakimkolwiek meblem. Dla mnie wszystkie prace mają tę samą funkcję poetycką – powiedziała o kolekcji autorka. Obiekty mają być metaforyczną opowieścią o tym, co namacalne i nienamacalne. Ich blaty zostały wykonane ze stali nierdzewnej, a otaczająca je zasłonka – z bawełny.

Aleksandra Krasny
  1. Kultura
  2. Design
  3. Design ubrany w falbany. Obiekty do wnętrza zdobione plisowanymi „spódniczkami”
Proszę czekać..
Zamknij