Nastolatki w ciąży, dojrzałe kobiety i supermamy – macierzyństwo to jeden ze stale powracających w kinie motywów. W Dniu Matki przypominamy najciekawsze ekranowe mamy.
Donna Sheridan, „Mamma Mia!”
Sielski krajobraz greckiej wyspy, ponadczasowe piosenki ABB-y i gwiazdorska obsada – komedia Phyllidy Lloyd była skazana na sukces. „Mamma Mia!” nie byłby jednak tym samym filmem bez fenomenalnej Meryl Streep, która wcieliła się w rolę Donny, charyzmatycznej i zwariowanej matki Sophie. To właśnie ona nadaje bieg akcji, zarażając energią wszystkich wokół. Donna jest nie tylko troskliwą matką, ale również dojrzałą kobietą, która czerpie z życia pełnymi garściami.
Pani Gump, „Forrest Gump”
Jedną z kluczowych postaci ciepłej komedii Roberta Zemeckisa jest mama tytułowego bohatera (Sally Field). To dzięki jej troskliwej opiece i wsparciu Forrest wyrasta na tak niezwykłego człowieka. To także ona podzieliła się z synem swoją życiową filozofią, która stała się mottem dla wielu widzów: – Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, na co trafisz.
Marmee March, „Małe kobietki”
Historia sióstr March to ponadczasowa opowieść o dorastaniu i sile marzeń, nic więc dziwnego, że doczekała się aż kilkunastu ekranizacji. Pod nieobecność ojca opiekę nad Jo, Beth, Meg i Amy sprawuje ich mama Marmee. To ona wspiera ich talenty i uczy je, jak ważne są niezależność, samodzielność i poszukiwanie swojego miejsca w świecie. W kolejnych adaptacjach w rolę Marmee wcieliły się, m.in. Emily Watson, Susan Sarandon, a ostatnio Laura Dern.
Juno, „Juno”
Szesnastoletnia Juno (Ellen Page) dowiedziała się, że jest w ciąży. Ojcem jest jej najlepszy przyjaciel, Bleeker (Michael Cera). Dziewczyna decyduje się urodzić i oddać dziecko do adopcji. Ciąża okazuje się dla niej podróżą w dorosłość – Juno z beztroskiej nastolatki staje się świadomą młodą kobietą. Nagrodzony Oscarem film Jasona Reitmana trafił do kin na chwilę przed startem „Teen Mom”, które ujawniły, jak powszechnym zjawiskiem pozostają nastoletnie ciąże.
Manuela, „Wszystko o mojej matce”
Nagrodzony Oscarem film Pedra Almodóvara opowiada historię samodzielnej matki, której ukochany syn ginie w tragicznym wypadku. Zdruzgotana kobieta, postanawiając spełnić jego ostatnią wolę, wyrusza na spotkanie z ojcem chłopca. Almodóvar z typową dla siebie uważnością i wrażliwością podejmuje temat samotnego wychowywania dziecka, ale również wprowadza do swojego filmu postać transseksualnego rodzica. Fenomenalne kreacje Cecilii Roth i Penélope Cruz, która 20 lat później wcieli się w rolę matki samego reżysera w filmie „Ból i blask”.
Pani George, „Wredne dziewczyny”
Choć matka Reginy nie jest przykładnym rodzicem, to charyzmatyczna antybohaterka grana przez Amy Poehler zasłużyła na miejsce w naszym zestawieniu. Pani George wiedzie beztroskie życie w luksusowej willi, gdzie, jak sama mówi, „nie obowiązują żadne zasady”. Jej zaangażowanie w świąteczny recital licealistek, różowe dresy i dziewczyńskie plotki na stałe wpisały się w popkulturę.
Rosemary Woodhouse, „Dziecko Rosemary”
Do kanonu popkultury wpisał się również występ Mii Farrow w horrorze Romana Polańskiego. Aktorka wcieliła się w rolę Rosemary, opętanej przez demona, z którym zachodzi w ciążę. Produkcja do dziś cieszy się złą sławą – na planie produkcji Farrow podobno jadła surową, ociekającą krwią wątrobę, co miało dodać scenie makabrycznego realizmu, a ciężarna Sharon Tate, która koniecznie chciała zagrać Rosemary, została niedługo potem zamordowana.
Helen Parr/Elastyna, „Iniemamocni”
W świecie animacji nie brakuje silnych, niezależnych i troskliwych matek. Jedną z niezapomnianych bohaterek jest Helen Parr z „Iniemamocnych”. Światu znana jako Elastyna, prywatnie jest mamą trójki niesfornych dzieci i żoną odrobinę nieokrzesanego Boba, Pana Iniemamocnego. Gdy ten wpada w tarapaty, kobieta wyrusza mu na ratunek. Helen to prawdziwa superbohaterka i supermama.
Panna Młoda, „Kill Bill”
Film Quentina Tarantino jest równie kultowy, co jego główna bohaterka, choć nigdy nie poznajemy jej imienia. Niegdyś członkini elitarnej grupy płatnych morderców, będąc w ciąży postanawia rozpocząć nowe życie. W dniu ślubu zostaje jednak zdradzona przez byłych współpracowników. Po wybudzeniu się ze śpiączki żądna zemsty Panna Młoda (Uma Thurman) wyrusza śladem swoich oprawców i, jak sądzi, morderców jej nienarodzonego dziecka. Zemsta matki jest odpowiednio krwawa.
Eva Khatchadourian, „Musimy porozmawiać o Kevinie”
Hipnotyzująca Tilda Swinton w roli matki demonicznego Kevina (Ezra Miller), który zamienia jej życie w koszmar. Gdy Eva dowiaduje się, że jest w ciąży, rezygnuje z pracy, by skupić się na wychowaniu dziecka. Jej syn różni się jednak od rówieśników. Egocentryczny, wyprany z emocji i socjopatyczny chłopiec staje się źródłem niekończących się zmartwień. Historia oparta na motywach kontrowersyjnej powieści Lionel Shriver.
Aurora Greenway, „Czułe słówka”
W życiu każdego rodzica nadchodzi taki moment, kiedy dorosłe dzieci opuszczają rodzinny dom, by rozpocząć własne życie. W takim momencie poznajemy Aurorę Greenway (Shirley MacLaine) – jej córka Emma wychodzi za mąż i sama zostaje matką. Aurora próbuje odnaleźć się w roli babci. Na dodatek w tym samym czasie zaczyna spotykać się z ekscentrycznym sąsiadem, Garrettem (Jack Nicholson).
Chantale, „Zabiłem moją matkę”
Inspirowany biografią samego reżysera film to historia trudnej relacji matki i dorastającego syna. Hubert (Xavier Dolan) marzy o rozpoczęciu samodzielnego życia i buntuje się przeciw władzy matki, ale jednocześnie pragnie jej bezwarunkowej miłości i akceptacji. Chantale (Anne Dorval) kocha syna, ale ma poczucie, że od pewnego czasu oddalają się do siebie. Ich codzienność wyznaczają kłótnie, zawody i wzajemny żal. Grana przez Dorval postać świetnie oddaje rozterki targające jej bohaterką.
Morticia Addams, „Rodzina Addamsów”
Czarna, dopasowana suknia do ziemi, krwiście czerwone usta i smokey eye – Morticia Addams nie jest typową matką i panią domu, a metody wychowawcze państwa Addamsów zdecydowanie dostają od normy. Mimo to bohaterka kultowej serii komiksów stała się popkulturowa ikoną. Po części za sprawą Anjeliki Huston, która zagrała bohaterkę w najbardziej znanej adaptacji z 1991 roku.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.