Córka idąca w ślady matki, syn, który dzieli pasję z ojcem, bracia wspierający się w dążeniu do sławy. Przedstawiamy najsłynniejsze rodziny gwiazd, które rządzą kinem.
Klan Hawnów, Russellów i Hudsonów: Patchworkowa rodzina
Choć Goldie Hawn i Kurt Russell od ponad 40 lat tworzą jeden z najszczęśliwszych związków Hollywood (w ostatnich latach pojawili się razem na ekranie jako Święty Mikołaj i jego żona w gwiazdkowych komediach Netflixa), gwiazda „Ze śmiercią jej do twarzy” wcześniej – w połowie lat 70. – poślubiła muzyka Billa Hudsona. Byli małżonkowie doczekali się dwójki dzieci – Kate i Olivera. Kate Hudson, która odziedziczyła talent komediowy po matce, należała do królowych komedii romantycznych lat 2000., występując m.in. w kultowym filmie „Jak stracić chłopaka w 10 dni”. Jej brat Oliver nie zrobił aż tak dużej kariery, ale stale pojawia się w serialach, chociażby w „Pani sprzątającej” (nowy hit HBO Max) czy „Nashville”. W ślady rodziców i starszego rodzeństwa poszedł także 38-letni dziś Wyatt Russell, syn Goldie i Kurta (który ma jeszcze syna Bostona ze związku z Season Hubley), który wypłynął dzięki występowi w marvelowskim „Falcon i Zimowy Żołnierz”.
– Mama była zawsze moją największą fanką. Chciałabym taka być dla mojej córki Rani – mówi Kate Hudson. Z byłym mężem Chrisem Robinsonem, muzykiem z The Black Crowes, Hudson doczekała się syna, dziś 20-letniego Rydera, z Mattem Bellamym z zespołu Muse – 12-letniego dziś Binghama, a z Dannym Fujikawą pięcioletniej Rani. Na razie żadne z dzieci nie marzy o karierze aktorskiej.
Bracia Hemsworthowie: Import z Australii
Niełatwo wybrać przystojniejszego z braci. Liam i Chris idą łeb w łeb, także jeśli chodzi o role kinowe. Obaj mają na koncie superprodukcje i franczyzy – młodszy Liam, były mąż Miley Cyrus, podbił Hollywood rolą w „Igrzyskach śmierci”, Chris stał się rozpoznawalny dzięki postaci Thora z uniwersum Marvela. Mniej znanego, najstarszego brata Luke’a uważni widzowie mogą znać z serialu „Westworld”.
Rodzina Skarsgårdów: Skandynawski klimat
Nestor rodu, Stellan, i jego synowie, Gustaf, Bill i Alexander, najlepiej odnajdują się w rolach czarnych charakterów. Stellan Skarsgård ostatnio straszył jako baron Harkonnen w „Diunie”, Gustafowi przypadła w udziale niewielka rólka w oscarowym „Oppenheimerze”, a podbił serca widzów jako Floki z „Wikingów”. Najmłodszy Bill to specjalista od horrorów – jako Pennywise z dwóch części ekranizacji powieści Stephena Kinga „To” naprawdę budzi przerażenie. Najsłynniejszy z całej trójki jest Alexander, który został uznany za bożyszcze Hollywood po serialu „Czysta krew”. Później w telewizji pokazał się w „Sukcesji” i „Wielkich kłamstewkach”, a na dużym ekranie w „Wikingu” i „Tarzanie”.
Rodzina Estevezów i Sheenów: Królowie lat 80.
Synowie hollywoodzkiej legendy, Martina Sheena, rządzili kinem w latach 80. XX wieku. Emilio Estevez został idolem nastolatków po „Klubie winowajców”, widzowie mogli go też zobaczyć w slapstickowych komediach w stylu „Ludzi pracy” (1990), gdzie wystąpił u boku brata, Charliego Sheena. Emilio powrócił na ekran w 2021 roku „Potężnymi Kaczorami: Sezonem na zmiany” – serialową wersją popularnej komedii z lat 90. Charlie z kolei borykał się z uzależnieniem, które zastopowało jego niegdyś imponującą karierę („Wall Street”, „Pluton”, „Hot Shots”). W latach 2000. pokochało go kolejne pokolenie widzów dzięki roli w sitcomie „Dwóch i pół”.
Rodzina Fondów: Dekady sławy
Choć najbardziej znaną dziś postacią wydaje się Jane Fonda – aktorka, propagatorka fitnessu i aktywistka – gwiazda pochodziła z uznanej rodziny. Jej ojciec, Henry Fonda, pracował w Hollywood i na Broadwayu przez ponad 50 lat, grając w legendarnych filmach, takich jak „Dwunastu gniewnych ludzi”, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” czy „Grona gniewu”. Nie tylko Jane, lecz także jej brat, Peter, poszedł w ślady ojca. Do historii przeszła jego rola w „Easy Riderze”. Na przełomie lat 90. i 2000. na gwiazdą zapowiadała się jego córka Bridget, która uległa w 2003 roku wypadkowi – uraz kręgosłupa nie pozwolił jej dalej pracować.
Rodzina Douglasów: Silni mężczyźni
Tak jak Henry Fonda, Kirk Douglas kręcił filmy przez ponad pół wieku – unieśmiertelniła go rola Spartakusa. Syn Michael osiągnął w Hollywood jeszcze więcej: jego kultowe role obejmują „Nagi instynkt”, „Wall Street” czy „Fatalne zauroczenie”. Z powodzeniem gra do dzisiaj, m.in. w serialu „The Kominsky Method”. Od 20 lat tworzy szczęśliwy związek z aktorką Catherine Zeta-Jones. Ich dzieci – Dylan i Carys – są już dorosłe. Syn skończył studia, córka planuje karierę w modzie. Z poprzedniego związku Michael ma jeszcze syna Camerona, który próbował swoich sił w aktorstwie. Karierę przerwało jego uzależnienie od narkotyków i powiązany z nim siedmioletni pobyt w więzieniu.
Rodzina Reynoldsów i Fisherów: Trzy pokolenia kobiet
Billie Lourd przeżyła tragedię – w tym samym roku zmarła jej matka, Carrie Fisher, oraz ukochana babcia, Debbie Reynolds. Lourd wystąpiła u boku mamy w nowych częściach „Gwiezdnych wojen”, którymi Fisher zapisała się złotymi zgłoskami w historii kina jako księżniczka Leia. Debbie Reynolds rządziła Hollywood przez niemal 70 lat od debiutu w latach 50. XX wieku.
Rodzina Coppolów: Po obu stronach kamery
Reżyser Francis Ford Coppola właściwie nie musiałby już nigdy stawać za kamerą – w końcu dał światu „Ojca chrzestnego”, zdaniem wielu najwybitniejszy film wszech czasów. Ale twórca nie przechodzi na emeryturę – najnowsze dzieło pokaże na zbliżającym się festiwalu w Cannes. Jego żona, dokumentalistka Eleanor, nakręciła film o kulisach powstania „Czasu apokalipsy”. W jego ślady poszła córka Sofia, która sił w aktorstwie próbowała jako Mary Corleone w filmie ojca, ale szybko wybrała zawód reżyserki („Między słowami”, „Maria Antonina”, „Priscilla”). Brat Sofii, Roman Coppola, tworzy teledyski, pracował też jako scenarzysta z Wesem Andersonem przy „Kochankach z Księżyca” i „Pociągu do Darjeeling”. Do trzeciego pokolenia filmowców w rodzinie Coppolów należy Gia, wnuczka Francisa Forda, która zadebiutowała jako reżyserka filmem „Palo Alto” z 2013 roku. Do klanu należy też Nicholas Cage, bratanek Francisa Forda Coppoli. Natomiast jego siostrzeńcy (dzieci Talii Shire, z domu Coppoli) to Jason i Robert Schwartzmanowie.
Bracia Baldwinowie: Szczęście i pech
Wielką sławę bracia okupili problemami z alkoholem i narkotykami. Z czwórki – karierę w latach 80. zaczynali razem Billy, Stephen, Alec i Daniel – największy sukces odniósł Alec („Glengarry Glen Ross”, „Polowanie na Czerwony Październik”, „To skomplikowane”). Do klanu należy też modelka Hailey Bieber, córka Stephena.
Rodzina Smithów: Talent w genach
Willa Smitha Hollywood pokochało po głównej roli w popularnym sitcomie „Bajera z Bel-Air” z początku lat 90. Jego syn ze związku z Jadą Pinkett Smith („Matrix”), Jaden, zadebiutował na ekranie w wieku ośmiu lat u boku taty w filmie „W pogoni za szczęściem”. Z Willem wystąpił także w „1000 lat po Ziemi” (2013). Córka Smithów, Willow, dziś 23-latka, spełnia się w muzyce – singiel „Whip My Hair” wydała w 2010 roku, w wieku zaledwie 10 lat.
Rodzina Johnsonów i Griffithów: Duma z nepo baby
Dakota Johnson, która po skandalizującej roli w „Pięćdziesięciu twarzach Greya” przekonała do siebie Hollywood, nie przejmuje się łatką nepo baby. Z przywilejów związanych z życiem w gwiazdorskiej rodzinie żartowała w skeczu „Saturday Night Live”. Córka Melanie Griffith („Pracująca dziewczyna”) i Dona Johnsona („Miami Vice”) wychowała się też u boku Antonia Banderasa, byłego partnera matki. Johnson kontynuuje dziedzictwo babci, hitchcockowskiej zimnej blondynki, Tippi Hedren.
Rodzina Barrymore’ów: Wielkie nazwisko
Gdy Drew Barrymore jako siedmiolatka debiutowała na ekranie w „E.T.” (a potem wywoływała skandal za skandalem), miała już rozpoznawalne nazwisko. Zaczęło się od Maurice’a Barrymore’a i Georgie Drew Barrymore, legend złotej ery Hollywood. Karierę robiły też dzieci pary – Lionel, John i Ethel Barrymore. Drew to wnuczka Johna.
Rodzina Redgrave’ów: Pięć pokoleń
Historia tego klanu sięga XIX wieku. Roy Redgrave występował na scenie i w niemych filmach. Jego syn Michael otrzymał nominację do Oscara za film „Żałoba przystoi Elektrze” (1947). W jego ślady poszły córki, Lynn i Vanessa. Ta ostatnia zdobyła sześć nominacji do najważniejszej nagrody filmowej. Tę drogę kontynuowały jej córki, Natasha, laureatka Tony, znana szerokiej publiczności z komedii „Nie wierzcie bliźniaczkom”, i Joely Richardson („Tudorowie”).
Więcej tekstów o przedstawicielach różnych pokoleń znajdziesz w kwietniowym wydaniu „Vogue Polska”. Teraz numer jest dostępny z wygodną dostawą do domu oraz w formie e-wydania.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.