Bank Pekao S.A. nieustannie się zmienia, odpowiadając tym samym na potrzeby swoich klientów. Tym razem zmiany objęły placówki bankowości prywatnej, które zyskały zupełnie nową odsłonę. O tym, jaka idea stała za nowym podejściem do przestrzeni instytucji z niemal stuletnią tradycją, dowiedzieliśmy się podczas wizyty we flagowej siedzibie banku w warszawskim Pekao Tower przy ul. Żubra 1.
Nowoczesna bankowość znalazła odzwierciedlenie w nowym designie placówek Banku Pekao
Warszawska siedziba Banku Pekao robi wrażenie już po samym wyszukaniu adresu. Mało kto może pochwalić się własną ulicą. Przy ul. Żubra 1 w wieżowcu Forest Bank Pekao wjeżdżamy na 27. piętro, by odwiedzić jedną z najnowocześniejszych siedzib bankowych w Polsce, której design odbiega od naszego wyobrażenia o klasycznej placówce bankowej. Na wejściu wita nas sztuka. Wielkie srebrne logo żubra dumnie zajmuje reprezentacyjne miejsce na surowej ścianie hallu. Jest to rzeźba Oskara Zięty wykonana metodą dmuchanej stali. To nie tylko symbol Banku Pekao, lecz także jego nowej drogi. Unikatowe sygnety ozdobią każdą placówkę przearanżowaną w myśl wdrażanej idei.
– To dla nas wyjątkowy projekt. Łączy ze sobą świat biznesu, sztuki, ponadczasowego designu oraz inteligentnych technologii. W nowych przestrzeniach odchodzimy od czerni i złota, które od lat kojarzą się z bankowością prywatną. Postawiliśmy na czystość i jasność przekazu, proste formy oraz wzornictwo charakterystyczne dla nurtu modernistycznego i idei „less is more”. We wnętrzach dominują naturalne materiały: drewno, metal, szkło i kamień. Nowe placówki są już dostępne w Warszawie, Łodzi, Gdańsku i Lublinie, a za chwilę będziemy je otwierać również w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu – mówi Rafał Kowalczyk, kierownik Zespołu ds. Modelu Biznesowego i Projektów Strategicznych Bankowości Prywatnej, odpowiedzialny za koordynację projektu modernizacji.
Design przyjazny klientowi
Za projekt nowych placówek odpowiadają pracownie architektoniczne Sixfingers, reprezentowane przez Damiana Kasprzyckiego i Julię Demkowicz-Dobrzańską, oraz pracownia Mut Magdy Maciąg i Agaty Repczyńskiej. Ich zadaniem było odzwierciedlenie nowoczesnego podejścia do bankowości z jednoczesnym podkreśleniem niemal stuletniej tradycji banku. Celem nowego formatu placówek Banku Pekao jest tworzenie jeszcze bliższych więzi między bankiem a klientem. Na komfortowe samopoczucie podczas podejmowania ważnych decyzji zdecydowanie ma wpływ także przestrzeń. Dlatego nie może być ona przytłaczająca czy rozpraszająca. Ten zamysł świetnie zrozumieli i oddali architekci. Przede wszystkim postanowili nawiązać do modernizmu lat 20. XX w., a więc czasów założycielskich Banku Pekao. Ów styl cechowała lekkość formy i funkcjonalność przedmiotów, które są pozbawione nieużytkowych ozdobników.
Przestrzenie wypełniają naturalne materiały, z kolei w płaszczyznach skupiono się na wydobyciu rzeczywistych faktur drewna, tkanin, szkła i metali, by podkreślić ich oryginalność, która jest synonimem wysokiego standardu oraz prestiżu. Koneserzy nie przejdą obojętnie po podłodze wykonanej z czernionego parkietu, uzupełnionego naturalną okładziną z orzecha amerykańskiego. Uwagę zwracają także grubo tkane zasłony i wyjątkowe dywany sprowadzane z różnych stron świata. Każdy z nich dopasowany jest do klimatu poszczególnych pomieszczeń. Ciepły układ z miękkimi tkaninami i drewnem został skontrastowany ze stalowymi profilami ślusarki korytarzy i nowoczesnymi przeszkleniami.
W wyposażeniu wnętrz placówek Banku Pekao znalazły się ikony światowego wzornictwa
Dla znawców designu wizyta w nowych placówkach Banku Pekao stanie się jeszcze bardziej ekscytująca dzięki klasykom designu w wyposażenie wnętrz. Postawiono w nich bowiem na perły światowego wzornictwa. Kolekcjonerzy docenią kultowy fotel z giętych metalowych rurek Wassily Chair, zaprojektowany przez studenta Bauhausu Marcela Breuera w 1925 r., czy też Barcelona Chair projektu Ludwiga Mies van der Rohe z przełomu lat 20. i 30. Z kolei w salach spotkań znalazły się stoły i krzesła projektu Charlesa i Ray Eamsów. W ten spójny sposób połączono ideę z praktycznym przełożeniem jej na projektowaną przestrzeń.
Nowoczesne wnętrza wypełnione sztuką współczesną
Żubr nie jest jedyną ikoną sztuki we wnętrzach nowych placówek Banku Pekao. Jako instytucja odpowiedzialna, bank od lat wspiera i promuje sztukę na wiele różnych sposobów. Jednym z filarów jego filozofii jest inwestowanie w nią, dzięki czemu może dziś pochwalić się kolekcją około tysiąca dzieł. Wśród nich wystarczy wymienić prace wielkich artystów, jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski, ale instytucja wspiera również współczesnych twórców. Dzieła sztuki nie są przy tym przechowywane wyłącznie w sejfach. Część prac z XX w. została wyeksponowana w odnowionych placówkach bankowości prywatnej. Znajdziemy w nich m.in. dzieła Tadeusza Dominika, Jerzego Nowosielskiego, Bożenny Biskupskiej, Teresy Pągowskiej, Jana Młodożeńca czy Józefa Oraczewskiego. Zawieszone na surowych ścianach pomieszczeń, w towarzystwie ciepłego drewna, sprawiają, że przestrzenie Banku Pekao stają się bardziej otwarte na odwiedzających je klientów.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.