Stany Zjednoczone otwierają granice dla zaszczepionych turystów z Europy. Planując podróż do Nowego Jorku, na listę miejsc do odwiedzenia wpisz lokalizacje z filmów i seriali – od Central Parku przez kamienicę, w której mieszkali bohaterowie „Przyjaciół”, aż po romantyczny Empire State Building.
Central Park pojawia się niemal w każdym filmie czy serialu o Nowym Jorku. Pierwszy film nakręcono tu już w 1908 roku. Tuż za nim plasuje się Times Square. Warto odwiedzić także bar Onieal’s, który w „Seksie w wielkim mieście” nazywał się Scout i należał do Aidana i Steve’a. Bez problemu odnajdziecie również hotel The Lotte New York Palace, w którym mieszkała Serena z rodziną w „Plotkarze”, oraz Riverside Park, gdzie kręcono „Masz wiadomość”.
Budynek z „Przyjaciół”, róg Bedford Street i Grove Street
Wystarczy, że w nawigację Google’a wpiszecie „Friends Apartment”. Pod adresem na Greenwich Village znajdziecie słynny sześciopiętrowy budynek z „Przyjaciół”. Tak naprawdę ta kamienica jest jednym z niewielu miejsc, które istnieją naprawdę. Na dole nie ma niestety kawiarni Central Perk (za to jest restauracja Little Owl), która podobnie jak wszystkie mieszkania bohaterów została stworzona w studiach w Los Angeles.
Mieszkanie Carrie Bradshaw, 66 Perry Street
Zaledwie sześć minut spacerem od budynku z „Przyjaciół” mieści się kamienica, w której mieszkała Carrie Bradshaw. Choć w serialu znajdowała się na Upper East Side, w rzeczywistości znajdziemy ją na Greenwich Village. Wszystkie sceny z mieszkania kręcono w studio, ale na pewno rozpoznacie elewację i schody, po których wielokrotnie wspinała się bohaterka „Seksu w wielkim mieście”. Niedawno ogłoszono, że apartament wzorowany na tym należącym do Carrie można wynająć na Airbnb.
Empire State Building, 20 W 34th Street
Ta wizytówka Nowego Jorku pojawia się niemal w każdej produkcji. Bywa widoczny w panoramie miasta, użycza przestrzeni biurowych i wind lub dwóch tarasów widokowych ulokowanych na 86. i 102. piętrze. Możecie kojarzyć go z „King Konga”, „Elfa” czy „Bezsenności w Seattle”.
FDNY Ladder 8, 14 N Moore Street
Najsłynniejszy posterunek straży pożarnej na świecie mieści się na nowojorskiej Tribece. Hook and Ladder 8 zagrał siedzibę główną pogromców duchów w „Ghostbusters” w 1984 roku i w remake’u filmu z 2016 roku. Na chodniku przed wejściem znajduje się znak jednostki połączony z symbolami tego kinowego hitu. Lego wypuściło swoją wersję budynku, składającą się z prawie 5 tysięcy klocków.
Lincoln Center, Lincoln Center Plaza
Jeśli w filmie bohaterowie wybierają się na przedstawienie baletowe, operę, do filharmonii lub na ekskluzywne przyjęcie, to zapewne do Lincoln Center for the Performing Arts. Kompleks budynków z Metropolitan Opera House w samym centrum i z fontanną na dziedzińcu posłużył za tło w takich filmach jak „Dziewczyna z Alabamy” i „Wpływ księżyca”. Najpewniej kojarzycie go z „Czarnego łabędzia” z Natalie Portman – Lincoln Center jest siedzibą New York City Ballet, prestiżowego zespołu baletowego, w którym tańczyła bohaterka filmu.
Zaraz obok Lincoln Center znajdziecie Empire Hotel, należący w „Plotkarze” do Chucka Bassa. Do dziś sprzedawany jest tam drink na jego cześć.
Katz’s Delicatessen, 205 E Houston Street
Chociaż Katz’s Deli pojawiło się w niejednym filmie, to największą sławę zyskało dzięki Meg Ryan i filmowi „Kiedy Harry poznał Sally”, a konkretnie – słynnej scenie udawanego orgazmu podczas jedzenia kultowych kanapek z pastrami. Do dziś zresztą w knajpce oznaczony jest stolik, przy którym siedzieli bohaterowie. Wisi nad nim napis nawiązujący do słów z filmu: „Where Harry met Sally… hope you have what she had! Enjoy!”.
Metropolitan Museum of Art, 1000 5th Avenue
Warto odwiedzić nie tylko ze względu na okazałą kolekcję dzieł sztuki, ale również na sam budynek i niezwykle fotogeniczną świątynię Dendur. Była tłem dla takich produkcji jak „Pokojówka na Manhattanie” i „Ocean’s 8”. Za to na schodach prowadzących do The Met widziani byli bohaterowie m.in. „Plotkary” oraz filmów „Hitch” i „W deszczowy dzień w Nowym Jorku”.
Po drugiej stronie ulicy, pod numerem 991, mieści się budynek American Irish Historical Society, którego lobby kojarzą fani serialu „Sukcesja”. Zagrało część domu, w którym mieszka Logan Roy.
Butik Tiffany & Co., 610 5th Avenue
Flagowy butik marki Tiffany & Co. przy Piątej Alei znany jest przede wszystkim z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego” z Audrey Hepburn. Kamienna elewacja, monumentalne wejście i szklane witryny z biżuterią są niestety zasłonięte ze względu na remont. Tymczasowo zamknięto również The Blue Box Cafe działającą od 2017 roku. Na zdjęcie z kawą i croissantem lub prawdziwe śniadanie u Tiffany’ego, które serwuje kawiarnia, trzeba poczekać do przyszłego roku.
Grand Central Terminal, 89 E 42nd Street
Najsłynniejszy dworzec na świecie. Jego hala główna z charakterystycznym sufitem w konstelacje i sama fasada budynku pojawiły się w prawie 100 produkcjach, m.in. w serialu „Plotkara”, animacji „Madagaskar”, filmach „Faceci w czerni”, „Droga do szczęścia”, „To tylko seks” i w scenie bitwy w „Avengers”. Pierwszym filmem, który tam nakręcono, jest „Północ, północny zachód” Alfreda Hitchcocka z 1959 roku.
Nowojorska Biblioteka Publiczna, 476 5th Avenue
Zaledwie kilka minut drogi od Grand Central Terminal znajduje się inny monumentalny budynek – Nowojorska Biblioteka Publiczna z Bryant Park na tyłach. To tutaj Carrie miała poślubić Biga w pierwszym filmie „Seks w wielkim mieście” (w 2018 roku wynajęcie biblioteki na ślub kosztowało minimum 60 tysięcy dolarów!). Kręcono tu także „Spider-Mana”, „Glee”, „Pojutrze”, „Śniadanie u Tiffany’ego” i „Pogromców duchów”.
Redakcja magazynu „Runway”, 1221 6th Avenue i West 49th Street
Z okolic biblioteki można przejść pieszo pod budynek grający siedzibę wydawnictwa Elias-Clarke w „Diabeł ubiera się u Prady”. Do niego należał fikcyjny magazyn „Runway”, którym kierowała Miranda Priestly.
Schody Jokera, na styku West 167th Street i Anderson Avenue na Bronksie
Niepozorne miejsce zasłynęło dzięki filmowi „Joker” z 2019 roku. To na nich zatańczył w kultowej scenie zdobywca Oscara Joaquin Phoenix. Schody łączą ze sobą Anderson Ave i Shakespeare Ave na wysokości zachodniej 167 ulicy.
Park rozrywki i plaża na Coney Island, 1000 Surf Avenue
Nowy Jork oprócz pięknej architektury może pochwalić się też własną plażą na Coney Island. Przy niej mieści się deptak z wesołym miasteczkiem i diabelskim młynem z filmu „Na karuzeli życia” Woody’ego Allena. Piaszczyste wybrzeże stało się także tłem dla nominowanego trzykrotnie do Oscarów „Brooklynu” z Saoirse Ronan, a także dla sceny walki w „Spider-Man: Homecoming”.
Hotel Plaza, róg 5th Avenue i 59th Street
Ten zjawiskowy budynek, położony tuż przy Central Parku, pojawił się w takich produkcjach, jak „Wielki Gatsby”, „Północ, północny zachód”, „Ślubne wojny”, „American Hustle”, „Tacy byliśmy” oraz w nowej „Plotkarze”. Najsłynniejszą produkcją zrealizowaną tutaj jest świąteczny klasyk „Kevin sam w Nowym Jorku”. Kevin McCallister zatrzymał się w hotelu i używał karty kredytowej ojca, kiedy przez pomyłkę wylądował w Wielkim Jabłku zamiast na Florydzie z resztą rodziny.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.