Znaleziono 0 artykułów
21.11.2021

Filmowy przewodnik po Nowym Jorku

21.11.2021
Hotel Plaza /(Fot. Getty Images)

Stany Zjednoczone otwierają granice dla zaszczepionych turystów z Europy. Planując podróż do Nowego Jorku, na listę miejsc do odwiedzenia wpisz lokalizacje z filmów i seriali – od Central Parku przez kamienicę, w której mieszkali bohaterowie „Przyjaciół”, aż po romantyczny Empire State Building.

Central Park pojawia się niemal w każdym filmie czy serialu o Nowym Jorku. Pierwszy film nakręcono tu już w 1908 roku. Tuż za nim plasuje się Times Square. Warto odwiedzić także bar Onieal’s, który w „Seksie w wielkim mieście” nazywał się Scout i należał do Aidana i Steve’a. Bez problemu odnajdziecie również hotel The Lotte New York Palace, w którym mieszkała Serena z rodziną w „Plotkarze”, oraz Riverside Park, gdzie kręcono „Masz wiadomość”.

Budynek z „Przyjaciół”, róg Bedford Street i Grove Street

Dom Przyjaciół /(Fot. Getty Images)

Wystarczy, że w nawigację Google’a wpiszecie „Friends Apartment”. Pod adresem na Greenwich Village znajdziecie słynny sześciopiętrowy budynek z „Przyjaciół”. Tak naprawdę ta kamienica jest jednym z niewielu miejsc, które istnieją naprawdę. Na dole nie ma niestety kawiarni Central Perk (za to jest restauracja Little Owl), która podobnie jak wszystkie mieszkania bohaterów została stworzona w studiach w Los Angeles.

Mieszkanie Carrie Bradshaw, 66 Perry Street

Dom Carrie Bradshaw /(Fot. Getty Images)

Zaledwie sześć minut spacerem od budynku z „Przyjaciół” mieści się kamienica, w której mieszkała Carrie Bradshaw. Choć w serialu znajdowała się na Upper East Side, w rzeczywistości znajdziemy ją na Greenwich Village. Wszystkie sceny z mieszkania kręcono w studio, ale na pewno rozpoznacie elewację i schody, po których wielokrotnie wspinała się bohaterka „Seksu w wielkim mieście”. Niedawno ogłoszono, że apartament wzorowany na tym należącym do Carrie można wynająć na Airbnb.

Empire State Building, 20 W 34th Street

Widok na Empire State Building /(Fot. Getty Images)

Ta wizytówka Nowego Jorku pojawia się niemal w każdej produkcji. Bywa widoczny w panoramie miasta, użycza przestrzeni biurowych i wind lub dwóch tarasów widokowych ulokowanych na 86. i 102. piętrze. Możecie kojarzyć go z „King Konga”, „Elfa” czy „Bezsenności w Seattle”.

FDNY Ladder 8, 14 N Moore Street

Najsłynniejszy posterunek straży pożarnej na świecie mieści się na nowojorskiej Tribece. Hook and Ladder 8 zagrał siedzibę główną pogromców duchów w „Ghostbusters” w 1984 roku i w remake’u filmu z 2016 roku. Na chodniku przed wejściem znajduje się znak jednostki połączony z symbolami tego kinowego hitu. Lego wypuściło swoją wersję budynku, składającą się z prawie 5 tysięcy klocków.

Lincoln Center, Lincoln Center Plaza

Lincoln Center /(Fot. Getty Images)

Jeśli w filmie bohaterowie wybierają się na przedstawienie baletowe, operę, do filharmonii lub na ekskluzywne przyjęcie, to zapewne do Lincoln Center for the Performing Arts. Kompleks budynków z Metropolitan Opera House w samym centrum i z fontanną na dziedzińcu posłużył za tło w takich filmach jak „Dziewczyna z Alabamy” i „Wpływ księżyca”. Najpewniej kojarzycie go z „Czarnego łabędzia” z Natalie Portman – Lincoln Center jest siedzibą New York City Ballet, prestiżowego zespołu baletowego, w którym tańczyła bohaterka filmu.

Zaraz obok Lincoln Center znajdziecie Empire Hotel, należący w „Plotkarze” do Chucka Bassa. Do dziś sprzedawany jest tam drink na jego cześć.

Katz’s Delicatessen, 205 E Houston Street

Katz Delicatessen /(Fot. Getty Images)

Chociaż Katz’s Deli pojawiło się w niejednym filmie, to największą sławę zyskało dzięki Meg Ryan i filmowi „Kiedy Harry poznał Sally”, a konkretnie – słynnej scenie udawanego orgazmu podczas jedzenia kultowych kanapek z pastrami. Do dziś zresztą w knajpce oznaczony jest stolik, przy którym siedzieli bohaterowie. Wisi nad nim napis nawiązujący do słów z filmu: „Where Harry met Sally… hope you have what she had! Enjoy!”.

Metropolitan Museum of Art, 1000 5th Avenue

Metropolitan Museum of Art / Fot. Getty Images

Warto odwiedzić nie tylko ze względu na okazałą kolekcję dzieł sztuki, ale również na sam budynek i niezwykle fotogeniczną świątynię Dendur. Była tłem dla takich produkcji jak „Pokojówka na Manhattanie” i „Ocean’s 8”. Za to na schodach prowadzących do The Met widziani byli bohaterowie m.in. „Plotkary” oraz filmów „Hitch” i „W deszczowy dzień w Nowym Jorku”.

Po drugiej stronie ulicy, pod numerem 991, mieści się budynek American Irish Historical Society, którego lobby kojarzą fani serialu „Sukcesja”. Zagrało część domu, w którym mieszka Logan Roy.

Butik Tiffany & Co., 610 5th Avenue

Fot. East News

Flagowy butik marki Tiffany & Co. przy Piątej Alei znany jest przede wszystkim z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego” z Audrey Hepburn. Kamienna elewacja, monumentalne wejście i szklane witryny z biżuterią są niestety zasłonięte ze względu na remont. Tymczasowo zamknięto również The Blue Box Cafe działającą od 2017 roku. Na zdjęcie z kawą i croissantem lub prawdziwe śniadanie u Tiffany’ego, które serwuje kawiarnia, trzeba poczekać do przyszłego roku.

Grand Central Terminal, 89 E 42nd Street

Najsłynniejszy dworzec na świecie. Jego hala główna z charakterystycznym sufitem w konstelacje i sama fasada budynku pojawiły się w prawie 100 produkcjach, m.in. w serialu „Plotkara”, animacji „Madagaskar”, filmach „Faceci w czerni”, „Droga do szczęścia”, „To tylko seks” i w scenie bitwy w „Avengers”. Pierwszym filmem, który tam nakręcono, jest „Północ, północny zachód” Alfreda Hitchcocka z 1959 roku.

Nowojorska Biblioteka Publiczna, 476 5th Avenue

Biblioteka Publiczna /(Fot. Getty Images)

Zaledwie kilka minut drogi od Grand Central Terminal znajduje się inny monumentalny budynek – Nowojorska Biblioteka Publiczna z Bryant Park na tyłach. To tutaj Carrie miała poślubić Biga w pierwszym filmie „Seks w wielkim mieście” (w 2018 roku wynajęcie biblioteki na ślub kosztowało minimum 60 tysięcy dolarów!). Kręcono tu także „Spider-Mana”, „Glee”, „Pojutrze”, „Śniadanie u Tiffany’ego” i „Pogromców duchów”.

Redakcja magazynu „Runway”, 1221 6th Avenue i West 49th Street

Z okolic biblioteki można przejść pieszo pod budynek grający siedzibę wydawnictwa Elias-Clarke w „Diabeł ubiera się u Prady”. Do niego należał fikcyjny magazyn „Runway”, którym kierowała Miranda Priestly.

Schody Jokera, na styku West 167th Street i Anderson Avenue na Bronksie

Niepozorne miejsce zasłynęło dzięki filmowi „Joker” z 2019 roku. To na nich zatańczył w kultowej scenie zdobywca Oscara Joaquin Phoenix. Schody łączą ze sobą Anderson Ave i Shakespeare Ave na wysokości zachodniej 167 ulicy.

Park rozrywki i plaża na Coney Island, 1000 Surf Avenue

Coney Island /(Fot. Getty Images)

Nowy Jork oprócz pięknej architektury może pochwalić się też własną plażą na Coney Island. Przy niej mieści się deptak z wesołym miasteczkiem i diabelskim młynem z filmu „Na karuzeli życia” Woody’ego Allena. Piaszczyste wybrzeże stało się także tłem dla nominowanego trzykrotnie do Oscarów „Brooklynu” z Saoirse Ronan, a także dla sceny walki w „Spider-Man: Homecoming”.

Hotel Plaza, róg 5th Avenue i 59th Street

Hotel Plaza /(Fot. Getty Images)

Ten zjawiskowy budynek, położony tuż przy Central Parku, pojawił się w takich produkcjach, jak „Wielki Gatsby”, „Północ, północny zachód”, „Ślubne wojny”, „American Hustle”, „Tacy byliśmy” oraz w nowej „Plotkarze”. Najsłynniejszą produkcją zrealizowaną tutaj jest świąteczny klasyk „Kevin sam w Nowym Jorku”. Kevin McCallister zatrzymał się w hotelu i używał karty kredytowej ojca, kiedy przez pomyłkę wylądował w Wielkim Jabłku zamiast na Florydzie z resztą rodziny.

Ismena Dąbrowska
  1. Styl życia
  2. Miejsca
  3. Filmowy przewodnik po Nowym Jorku
Proszę czekać..
Zamknij