Motywem przewodnim wakacyjnego wydania „Vogue Polska” są inspirujące miłosne historie. Wybraliśmy 22 duety, które udowadniają, że razem można osiągnąć więcej. Wśród bohaterów lipcowo-sierpniowego numeru znaleźli się m.in.: Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski, Małgosia Bela i Paweł Pawlikowski, Mary Komasa i Antoni Łazarkiewicz czy Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. Z kolei bohaterami, a zarazem autorami sesji okładkowej, są światowej sławy fotograf Chris Colls oraz Alexandra Agoston, modelka, a prywatnie partnerka Collsa.
„Jak spędzić kilka tygodni, czy nawet miesięcy, we dwoje, w mieszkaniu, bez możliwości spotykania się z innymi i nie zwariować?” – pyta we wstępniaku redaktor naczelny „Vogue Polska”, Filip Niedenthal. W takiej sytuacji w trakcie pandemii koronawirusa znalazły się miliony par, w tym twórca naszej sesji okładkowej Chris Colls i jego partnerka, modelka Alexandra Agoston. To czwarta sesja okładkowa Australijczyka dla polskiej edycji „Vogue’a” (wcześniej sportretował Evę Herzigovą, Christy Turlington i Editę Vilkeviciute).
Colls i Agoston pracowali w niecodziennych warunkach. Za scenografię sesji posłużył im ich nowojorski loft i najbliższa okolica. Ubrania z nowych kolekcji, które udało się wypożyczyć, Alexandra zestawiła z elementami własnej garderoby. Co więcej, sama zrobiła makijaż i fryzurę. To nie moda gra jednak w sesji pierwsze skrzypce, a relacja między zakochanymi – oglądamy Alexandrę jako muzę, partnerkę i współpracowniczkę fotografa: – Kiedyś powiedział mi, że będziemy razem. Trochę to trwało, ale w końcu dała się przekonać. Nigdy wcześniej nie przeżyłam czegoś podobnie intensywnego. To nie był po prostu „mój chłopak”, on odmienił moje życie – opowiada modelka, a Filip Niedenthal przyznaje, że Colls i Agoston tworzą jedną z najbardziej wyluzowanych par, jakie zna.
W duecie siła
Parom postanowiliśmy poświęcić niemal całe wakacyjne wydanie „Vogue Polska”. Wybraliśmy 22 duety, które udowadniają, że razem można osiągnąć więcej. Paweł Pawlikowski i Małgosia Bela są ze sobą od 2015 r.: – „Power couple” to raczej termin marketingowy. Dobry dla par, które coś promują i sprzedają. My staramy się trzymać na uboczu i w miarę możliwości unikać celebryctwa i instagramowego świata. Nie myślimy o sobie w takich kategoriach. Siłę dajemy sobie wewnątrz związku – uważają zgodnie. Poznali się w Paryżu, a wyswatała ich Małgorzata Szumowska. – Oboje jesteśmy wrażliwi, miewamy słabe momenty i często się wspieramy, co przychodzi nam naturalnie – mówi reżyser.
Martyna Wojciechowska, „kobieta na krańcu świata” i założycielka Fundacji UNAWEZA, opowiada, że ze swoim partnerem, podróżnikiem Przemkiem Kossakowskim połączyły ją tatuaże i ginące gatunki zwierząt. Oboje przedkładają życie osobiste nad ścianki i popularność. – Nie trzeba bywać, żeby być. Wolimy iść do lasu niż na imprezę – dodają.
– Dzielę życie na dwie części: zanim poznałem Jacka i potem. Do tej pierwszej nie chciałbym wracać –mówi Piotr Tarczyński, amerykanista, historyk, tłumacz, a prywatnie mąż pisarza Jacka Dehnela. Ślub wzięli dwa lata temu w Londynie. Aktualnie mieszkają w Berlinie i obaj zgodnie przyznają, że literatura to ich życie.
Przyglądamy się też historiom miłosnym reżyserki Małgorzaty Szumowskiej i aktora Mateusza Kościukiewicza, wokalistki Mary Komasy i kompozytora Antoniego Łazarkiewicza, a także założycielki marki La Mania Joanny Przetakiewicz i producenta telewizyjnego Rinke Rooijensa. Nie zabrakło również duetów z przeszłości, które pozostawiły po sobie więcej niż tylko wspomnienia: Yoko Ono i John Lennon, Helmut Newton i Alice Springs, Jane Birkin i Serge Gainsbourg czy Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat.
Modne lato i przyszłość mody
W wakacyjnym wydaniu prezentujemy zupełnie nową odsłonę działu En Vogue. Oprócz sesji mody, aktualnych trendów i przeglądów shoppingowych znajdziecie tu polecenia książek, filmów i seriali, przepisy kulinarne oraz pocztówki z różnych stron świata od współpracujących z nami fotografów. Bart Pogoda wspomina wietnamskie Hanoi, nazywane Paryżem Wschodu. Kuba Ryniewicz powraca do sesji w indyjskiej Kerali. Asia Typek nawiązuje do Muzeum Yvesa Saint Laurenta w Maroku, a Jakub Pleśniarski przyznaje, że tęskni za Włochami, podobnie jak Stanisław Boniecki, który ze swojej kolekcji wybrał zdjęcie zrobione na włoskiej wyspie Elba. Zuza Krajewska pozwala nam przenieść się do Stanów, Bartek Wieczorek na niezwykły targ staroci w Tbilisi, a Agnieszka Kulesza i Łukasz Pik do słonecznej Hiszpanii.
W dziale „Raport” dziennikarz Michał Zaczyński zastanawia się, co czeka branżę mody w przyszłości. Przekonuje, że ograniczenie produkcji może przynieść korzyść markom, choć jak sam przyznaje, łatwiej przyjdzie to zapewne tym mniejszym i droższym. „Pandemia powinna dać nam do myślenia. Owszem, spustoszyła rynek mody, ale jest też dobrym pretekstem, by go zmienić. Łatwo nie będzie, ale możliwe, że w dawnym kształcie i tak nie przetrwa. Umarła moda, niech żyje moda?”.
Dzięki fotografowi Nino Muñozowi w wakacyjnym numerze podglądamy także rodzinne życie supermodelki Gisele Bündchen. Muñoz, prywatnie przyjaciel modelki, wybrał się do Kostaryki, gdzie sfotografował ją bez makijażu i stylizacji, w towarzystwie jej dzieci, Benjamina i Viviane. Brazylijka opowiada o życiu podczas kwarantanny oraz podpowiada, dlaczego zwłaszcza w trudnych chwilach warto dbać zarówno o ciało, jak i umysł.
W dalszej części numeru Maria Fredro-Boniecka wspomina Roberta Doisneau, wybitnego francuskiego fotografa, który przez trzy lata pracował na etacie dla paryskiego „Vogue’a”. Wolał jednak uwieczniać sprzedawczynie z hal targowych niż przedstawicielki wyższych sfer. Zdjęcia modelek, które zrobił dla magazynu, odkryła niedawno jego córka i stworzyła z nich album.
Rozmawiamy również z Adą Sokół, która od pięciu lat zajmuje się grafiką 3D. 26-letnia Polka mieszka w Paryżu i realizuje zlecenia dla takich marek, jak Nike czy Linda Farrow. W dziale „VIP” przybliżamy z kolei sylwetkę projektantki Magdaleny Komar. Polka zajmuje się manipulacją tkanin, czyli wymyśla wzory, hafty i aplikacje. Studiowała w Paryżu, mieszkała w Londynie, ale ostatecznie wróciła do rodzinnej Warszawy, gdzie oprócz projektowania własnych rzeczy, prowadzi pracownię materiałoznawstwa i projektowania tkanin w Katedrze Mody warszawskiej ASP.
Co jeszcze czeka na Was w wyjątkowym, podwójnym wydaniu „Vogue Polska”? W dziale Urody zastanawiamy się, czy warto nosić kilka zapachów naraz. Zaglądamy też do wakacyjnej kosmetyczki redaktorki urody Michaliny Murawskiej i wybranych przez nią światowych influencerek.
W numerze poznajemy również Helenę Brochocką, zawodową kitesurferkę, która na co dzień mieszka w portugalskim Peniche – jej portret stworzyła Magdalena Lemańska. Natomiast w autorskim felietonie szefowa działu kultury Anda Rottenberg ocenia bieżącą sytuację i wybiera najciekawsze wystawy w Polsce. Polecamy ponadto polskie produkcje na Netfliksie, biografię Zuzanny Ginczanki, a także inne publikacje, które na pewno umilą urlop. A na koniec niespodzianka – opowiadanie nominowanej do Literackiej Nagrody Nike Zośki Papużanki, napisane specjalnie dla czytelniczek i czytelników „Vogue Polska”!
„Vogue Polska” w kioskach od 25.06.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.