Znaleziono 0 artykułów
02.09.2020

Nowy numer „Vogue Polska”: Nadzieja na przyszłość

02.09.2020
Bianka Nwolisa (Fot. Marcin Kempski dla „Vogue Polska”)

Każde wrześniowe wydanie „Vogue’a” to numer szczególny. Jednak w tym roku jego wyjątkowość opiera się na czymś innym niż dotychczas. Po raz pierwszy w 128-letniej historii magazynu wszystkie edycje z całego świata jednoczą się wokół tematu nadziei i interpretują go na swój sposób. My postanowiliśmy zaprosić do udziału w sesji okładkowej dziesięcioletnią aktywistkę Biankę Nwolisę oraz 41 osobowości ze świata kultury, nauki i aktywizmu, które inspirują do działania i dają nadzieję na lepsze jutro.

– Zgodnie uznaliśmy, że musimy połączyć siły i zrobić coś wspólnie, w końcu mamy ogromny zasięg – w wersji papierowej i online wszystkie edycje „Vogue’a” docierają do blisko 300 mln czytelników. Tak powstał pomysł na „Vogue Hope”, na to, żeby tym razem September Issue poświęcić nadziei – pisze Filip Niedenthal, redaktor naczelny „Vogue Polska”, we wstępie do numeru. Wrześniowe wydania magazynu na całym świecie mają jednoczyć miliony czytelników i przekazywać im pozytywną wizję tego, co czeka nas w przyszłości. Każda z redakcji miała wybrać zdjęcie, swoisty manifest, które jej zdaniem symbolizuje nadzieję na lepsze jutro. Portfolio prac zostało opublikowane zarówno w internetowych, jak i papierowych wersjach magazynów: – Wybraliśmy grupę uczniów ze społecznego liceum Bednarska, z ich świeżym, odpowiedzialnym podejściem do życia i świata. To oni działają na rzecz zmiany klimatu, organizują marsze równości oraz aktywnie uczestniczyli w niedawnych wyborach prezydenckich. Oni będą odpowiedzialni za przyszłość naszego kraju. 

(Fot. Marcin Kempski dla „Vogue Polska”)

Dotyczy to również bohaterki naszej okładki. Zaczęło się od zdjęcia, które Biance Nwolisie zrobił Rafał Milach. Dziesięciolatka wraz z rodzicami i rodzeństwem demonstrowała pod ambasadą amerykańską w Warszawie. Jej transparent „Stop calling me Murzyn” stał się symbolem protestu: – Najpierw zaimponowała mi odwagą w walce o podstawowe wartości, następnie mądrością i rozwagą, kiedy miałem przyjemność porozmawiać z nią na planie zdjęciowym sesji – wspomina redaktor naczelny. Mama Bianki pochodzi z Polski, tata z Nigerii. Ma starszą siostrę Elenę, starszego brata Aleksa i młodszego brata Franka. Marzy, żeby polecieć do Stanów Zjednoczonych na koncert Ariany Grande. Wygadana i wrażliwa, nie boi się przewodzić, chociaż przyznaje, że wciąż uczy się pewności siebie. W rozmowie z Anią Konieczyńską Bianka opowiada o rodzinie, o tym, co czuła, kiedy zobaczyła w telewizji, jak policjant dusi George’a Floyda oraz o swoich marzeniach: – Marzę o tym, żeby wszyscy ludzie na świecie się lubili – jasnoskórzy, ciemnoskórzy, z Polski i z Nigerii, dziewczynki i chłopcy. Chciałabym, żeby nadzieja objęła cały świat. Dorośli mówią, że wszystko wiedzą najlepiej, a powinni posłuchać dzieci. To my często mamy rację – opowiada.

(Fot. Marcin Kempski dla „Vogue Polska”)

Bianka to nie jedyna bohaterka wrześniowego numeru, która postawą i działaniami inspiruje innych. Do udziału w sesji zdjęciowej zaprosiliśmy 41 przedstawicieli kultury, nauki i aktywizmu, którzy opowiedzieli nam, czym jest dla nich nadzieja, skąd ją brać oraz czego by sobie życzyli dla naszego kraju w najbliższej przyszłości. Dla Cecylii Jakubczak, szefowej PR i komunikacji Kampanii Przeciw Homofobii, nadzieja jest jak powietrze, które daje siłę, by w Polsce walczyć o prawa osób LGBT. Z kolei dla Jurka Owsiaka nadzieję daje działanie: – Polacy potrafią zadbać o swój kraj. Musimy zakasać rękawy, być cierpliwi, tworzyć wspólnotę – opowiada prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Również aktorkę Joannę Kulig nadzieja napędza, a jej kolega po fachu, Piotr Trojan, wyznaje, że właśnie nadzieją żyje. Dziennikarz muzyczny Marek Niedźwiecki nadziei szuka z kolei w podróżach na krańce świata, ale też w codziennym życiu. – Nadzieja dla mnie to pozytywne nastawienie do życia. Żeby wszędzie, w każdej sytuacji szukać dobrych stron i widzieć jakieś pozytywy – powiedziała dziennikarka Katarzyna Kolenda-Zaleska. 

Joanna Kulig (Fot. Marcin Kempski dla „Vogue Polska”)
Katarzyna Kolenda-Zaleska (Fot. Marcin Kempski dla „Vogue Polska”)

Dla artysty sztuk wizualnych Karola Radziszewskiego nadzieją są „kolorowe dzieciaki”, podziwiane przez niego jako bardziej odważne niż on sam w tym wieku. Z kolei dla Oriny Krajewskiej, aktorki, współzałożycielki i prezeski fundacji Małgosi Braunek Bądź, nadzieja leży między marzeniami a ich realizacją. – Trudno powiedzieć coś o nadziei, co nie byłoby plagiatem lub banałem – kwituje Ewa Łętowska, prawniczka, profesor w Polskiej Akademii Nauk, była rzeczniczka praw obywatelskich, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Kto jeszcze nas zaraża optymizmem i wiarą w lepsze jutro? Maja Ganszyniec, projektantka produktów, aktorki Krystyna Janda i Magdalena Różczka, Draginja Nadażdin – szefowa Amnesty International w Polsce, Marta Dymek, wokalistka Natalia Przybysz, kompozytorka i pianistka Hania Rani, Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Klara Foryciarz, Johnny Dąbrowski, Maria Bykowska, Andrej Jurowski, Mira Kotowska i Lucy Kudła,  działacze Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, dyrektor zarządzająca w firmie IQVIA Aniela Hejnowska, bracia Marek i Tomasz Sekielscy, Alicja Pawelec, Zofia Pawelska, Monika Łaskawska-Wolszczak, działaczki WWF, aktywistki i modelki Marta Dyks i Cleo Ćwiek, pisarz Tomasz Jędrowski, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, reżyser filmowy Magnus von Horn, narciarz wysokogórski Andrzej Bargiel i wiele innych osób.

Jurek Owsiak (Fot. Marcin Kempski dla „Vogue Polska”)

Na kolejnych stronach nie odbiegamy daleko od niezwykłych postaci. We wrześniowym numerze rozmawiamy również z aktorką Magdaleną Popławską. – Byłam na ten zawód skazana, chociaż, kiedy już zostałam aktorką, musiałam sama siebie przekonywać, czy warto. Bo ja mam nadzwyczajne zdolności do podważania wszystkiego – opowiedziała w rozmowie z Pawłem Smoleńskim. Do szkoły aktorskiej w Krakowie zdawała za starszą siostrą. W międzyczasie trafiła na półroczne stypendium do Barcelony. Nie wróciła już do stolicy Małopolski, wyjechała do Warszawy, gdzie trafiła do TR Warszawa. To właśnie teatr jest jej pierwszą miłością, ale nie rezygnuje z pracy w filmach i serialach, aktualnie występując w produkcji telewizyjnej o Agnieszce Osieckiej.

Magdalena Popławska (Fot. Mateusz Stankiewicz dla „Vogue Polska”)
Dorota Masłowska (Fot. Weronika Ławniczak dla „Vogue Polska”)

Nie zapominamy także o modzie, której we wrześniowym numerze nie mogło zabraknąć. O wybór najlepszych rzeczy na sezon jesień-zima 2020-2021 poprosiliśmy osoby, które kupowaniem ubrań zajmują się na co dzień. Buyerzy, tacy jak Marta Gramaccioni z Luisaviaroma czy Robert Ryżek z Vitkaca, zaopatrują luksusowe multibrandy w ubrania i dodatki od projektantów, a dla nas typują must have’y nadchodzącego sezonu. Ulubione kolekcje, które jeszcze mogliśmy podziwiać na wybiegach największych stolic mody, wybiera także redaktor naczelny „Vogue Polska” Filip Niedenthal: – Z wielu powodów zapamiętam na długo ten sezon – niech głównym będzie ten, że naprawdę od dawna nie było tylu udanych kolekcji – podsumowuje. Swoją selekcją dzieli się także Kasia Kulczyk. W zestawieniu wydawczyni „Vogue Polska” znalazła się m.in. kolekcja Claire Waight Keller dla Givenchy oraz projekty Jil Sander. Mediolan i Paryż odwiedzamy z kolei dzięki Karolinie Gruszeckiej. Szefowa działu mody „Vogue Polska” zdradza, jak wyglądały tygodnie mody zza kulis i które kolekcje i scenografie przyprawiły ją o szybsze bicie serca. 

(Fot. Bartek Wieczorek dla „Vogue Polska”)

Co jeszcze znajdziecie w nowym wydaniu magazynu? W dziale urody przyglądamy się makijażom na nadchodzący sezon, przy tworzeniu których inspirujemy się przeszłością.  Szukacie niezawodnych kosmetyków? Redaktorka urody Michalina Murawska poleca swoje klasyki. Bierzemy także pod lupę marki kosmetyczne, które wspierają akcje i organizacje charytatywne. W dziale Autoportret przybliżamy sylwetkę Magdaleny Malejczyk, wolontariuszki w fawelach Rio de Janeiro. Szefowa działu kultury Anda Rottenberg w specjalnym felietonie pisze natomiast o tym, dlaczego trzeba ratować kulturę. Z pisarką Dorotą Masłowską rozmawiamy o jej nowej książce oraz o roli artysty we współczesnej rzeczywistości. Przed premierą serialu „Ratched” rozmawiamy z aktorką Sarą Paulson i przyglądamy się nowym filmom Agnieszki Holland i Jana Holoubka. Zgłębiamy także nową książkę Anne Applebaum, która już 2 września ukaże się nakładem wydawnictwa OsnoVa. Dziennikarka i laureatka Nagrody Pulitzera w rozmowie z Pawłem Potoroczynem opowiada o pracy w archiwach nad książkami o gułagach i Wielkim Głodzie. Po raz pierwszy dzieli się także przemyśleniami na temat prywatnych wyborów oraz odkrywa przed czytelnikami swoje pasje. Na zakończenie, Aleksandra Boćkowska w duchu nadziei na lepsze jutro, rozmawia z projektantami mody, księgarką, aktywistką i restauratorami o tym, jak przetrwali pandemię.

„Vogue Polska” w sprzedaży od 3 września

Redakcja Vogue.pl
Komentarze (1)

Juan M06.10.2020, 13:57
No i super
  1. Moda
  2. Premiery
  3. Nowy numer „Vogue Polska”: Nadzieja na przyszłość
Proszę czekać..
Zamknij