Znaleziono 0 artykułów
09.10.2019

Nowy numer „Vogue Polska”: Peter Lindbergh, Tom Ford, Antoni Porowski

09.10.2019
Sesja okładkowa listopadowego wydania „Vogue Polska”  (Fot. Mary McCartney)

Był człowiekiem ciepłym, empatycznym, otwartym – tak dyrektor kreatywna „Vogue Polska” Małgorzata Bela wspomina zmarłego fotografa Petera Lindbergha. Oprócz sylwetki wybitnego portrecisty w najnowszym numerze magazynu wybieramy się na Warmię z Mary McCartney i rozmawiamy z Antonim Porowskim, gwiazdą kultowego programu „Porady różowej brygady”.

Siostra projektantki Stelli McCartney i córka legendarnego beatlesa na zaproszenie naszego magazynu przyleciała do Polski, żeby sfotografować trzy modelki w baśniowej scenerii Warmii i Mazur. Artystka, która tak jak młodsza siostra działa na rzecz ochrony środowiska, na planie nie używa jednorazowych opakowań ani plastiku. Co więcej, w sesji okładkowej do listopadowego wydania „Vogue Polska” modelki pozowały wyłącznie w ubraniach marek tworzących zgodnie z zasadami zrównoważonej mody. 

Sesja okładkowa listopadowego wydania „Vogue Polska”  (Fot. Mary McCartney)
Okładka listopadowego wydania „Vogue Polska”  (Fot. Mary McCartney)

Przed obiektywem Mary McCartney stanęły trzy kobiety, które opowiedziały nam o pracy w zawodzie modelki. Ewa Witkowska rozpoczęła międzynarodową karierę w latach 90., ale mimo dużych sukcesów, m.in. okładki francuskiego „Vogue’a”, kilkakrotnie ją przerywała. Niedawno przyjaciel z Polski namówił ją na powrót do modelingu. Podpisała kontrakt z agencją D’Vision i planuje na stałe wrócić do kraju. Kamila Szczawińska nigdy nie marzyła o byciu modelką. Dla mody porzuciła konie. Podróżowała po całym świecie, mieszkała w Nowym Jorku, Mediolanie i Paryżu. W wieku 23 lat postanowiła zakończyć karierę, żeby założyć rodzinę. Dziś mieszka w Andaluzji, a do branży mody ma coraz większy dystans. Maria Zakrzewska została wypatrzona przez skauta w Carrefourze. Początki jej kariery były trudne, nie miała odwagi walczyć o wielkie kontrakty aniprestiżowe pokazy. Skupiła się na studiach, ale gdy obroniła dyplom,coś się w niej zmieniło. Zrozumiała, że praca ratownika medycznego nie jest dla niej. Dziś ma 29 lat, agentów w Nowym Jorku, Paryżu i Dubaju. I gotowy plan na przyszłość. Razem z chłopakiem zakłada ekologiczną markę odzieżową.

W listopadowym wydaniu „Vogue Polska” wspominamy legendę fotografii. Peter Lindbergh, autor ikonicznej okładki z supermodelkami lat 90., zmarł na początku września w wieku 74 lat. Wybitnego twórcę we wstępniaku przywołuje dyrektor kreatywna magazynu Małgorzata Bela, dzieląc się z czytelnikami niezwykłą historią, która rozegrała się podczas sesji zdjęciowej na Bahamach. Sylwetkę mistrza czarno-białej fotografii i autora pierwszej okładki amerykańskiego „Vogue’a” pod rządami Anny Wintour w sekcji Nostalgiaprzybliża także Elżbieta Szawarska.

Tom Ford (Fot. Annie Leibovitz)

Na tym nie kończymy przygody z modą. Czy marka, która powstała zaledwie 13 lat temu, może stanowić konkurencję dla stuletnich francuskich domów mody? Tak, jeśli założył ją Tom Ford. Projektant, reżyser, a od niedawna również prezes Council of Fashion Designers of America przyznaje, że myśli o sobie jak o produkcie. – Jestem projektantem komercyjnym. Moja największa umiejętność to ulepszanie masowego gustu – wyznał projektant podczas rozmowy z Bobem Haskellem w swoim nowym domu w Los Angeles. Kolejna bohaterka magazynu, z którą rozmawiała redaktor mody Ewelina Dziewiela, nigdy nie dążyła do międzynarodowego sukcesu. Chitose Abe, założycielka i dyrektor kreatywna marki Sacai, zajmuje się nie tylko projektowaniem, ale także prowadzeniem biznesu. – Na początku robiłam wszystko: szyłam, wysyłałam paczki, odbierałam telefony, wystawiałam faktury, jednocześnie zajmowałam się córeczką.Opowiedziała nam o początkach pracy w branży i dążeniu do oryginalności. W Tokio odwiedziliśmy również Mademoiselle Yulia. Modelka, projektantka i didżejkapokazała nam swoje maleńkie mieszkanie, które urządziła japońskimi antycznymi meblami. Z kolei po drugiej stronie oceanu tuż po zakończeniu nowojorskiego tygodnia mody redaktor naczelny magazynu Filip Niedenthal spotkał się z Julią von Boehm. Wieloletnia asystentka Carine Roitfeld i stylistka Nicole Kidman uruchomiła właśnie autorski portal internetowy.

Sesja okładkowa listopadowego wydania „Vogue Polska”  (Fot. Mary McCartney)
Mademoiselle Yulia (Fot. Fabian Parkes)

„Vogue Polska” to także ciekawe osobowości spoza świata mody. Redaktorka Anna Konieczyńska rozmawiała z Antonim Porowskim. Ekspert od dobrego jedzenia czuje się Polakiem, choć wychowywał się w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Nam opowiedział o pracy na planie programu „Porady różowej brygady”, młodości oraz o działaniach na rzecz wspierania środowisk LGBTQ. W sekcji Autoportret przybliżamy sylwetkę Marty Borowskiej, która z sukcesem reprezentuje Polskę w jeździe konnej na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, a w Dwugłosie Zuza Głowacka i Julia Wilam poruszają temat emigracji. Zaglądamy ponadto do podwarszawskiego domu Magdy Radałowicz-Zadrzyńskiej i Łukasza Zadrzyńskiego oraz rozmawiamy z Joanną Ostrowską, historyczką, dramaturżką teatralną i krytykiem filmowym.

Co jeszcze znajdziecie w najnowszym wydaniu „Vogue Polska”? W dziale kultury przybliżamy twórczość Piotra Uklańskiego, którego prace można podziwiać na nowojorskiej wystawie „Ottomania”. Posłuchamy też Kim Gordon, która w wieku 66 lat zadebiutowała pod własnym nazwiskiem. Na długie jesienne wieczory polecamy kolejny dziennik autorstwa Andy Rottenberg, portret rodzinny Marii Fredro-Bonieckiej oraz książkę Vincenta V. Severskiego o jednej ze szpiegowskich akcji Krystyny Skarbek, która swoją premierę będzie miała 30 października. W dziale urody bierzemy pod lupę farbowanie włosów, kremy z jednym składnikiem aktywnym, a także badamy korzyści płynące z uprawiania boksu.

Antoni Porowski (Fot. Ben Hassett)

 

Katarzyna Pietrewicz
  1. Moda
  2. Premiery
  3. Nowy numer „Vogue Polska”: Peter Lindbergh, Tom Ford, Antoni Porowski
Proszę czekać..
Zamknij