Był człowiekiem ciepłym, empatycznym, otwartym – tak dyrektor kreatywna „Vogue Polska” Małgorzata Bela wspomina zmarłego fotografa Petera Lindbergha. Oprócz sylwetki wybitnego portrecisty w najnowszym numerze magazynu wybieramy się na Warmię z Mary McCartney i rozmawiamy z Antonim Porowskim, gwiazdą kultowego programu „Porady różowej brygady”.
Siostra projektantki Stelli McCartney i córka legendarnego beatlesa na zaproszenie naszego magazynu przyleciała do Polski, żeby sfotografować trzy modelki w baśniowej scenerii Warmii i Mazur. Artystka, która tak jak młodsza siostra działa na rzecz ochrony środowiska, na planie nie używa jednorazowych opakowań ani plastiku. Co więcej, w sesji okładkowej do listopadowego wydania „Vogue Polska” modelki pozowały wyłącznie w ubraniach marek tworzących zgodnie z zasadami zrównoważonej mody.
Przed obiektywem Mary McCartney stanęły trzy kobiety, które opowiedziały nam o pracy w zawodzie modelki. Ewa Witkowska rozpoczęła międzynarodową karierę w latach 90., ale mimo dużych sukcesów, m.in. okładki francuskiego „Vogue’a”, kilkakrotnie ją przerywała. Niedawno przyjaciel z Polski namówił ją na powrót do modelingu. Podpisała kontrakt z agencją D’Vision i planuje na stałe wrócić do kraju. Kamila Szczawińska nigdy nie marzyła o byciu modelką. Dla mody porzuciła konie. Podróżowała po całym świecie, mieszkała w Nowym Jorku, Mediolanie i Paryżu. W wieku 23 lat postanowiła zakończyć karierę, żeby założyć rodzinę. Dziś mieszka w Andaluzji, a do branży mody ma coraz większy dystans. Maria Zakrzewska została wypatrzona przez skauta w Carrefourze. Początki jej kariery były trudne, nie miała odwagi walczyć o wielkie kontrakty aniprestiżowe pokazy. Skupiła się na studiach, ale gdy obroniła dyplom,coś się w niej zmieniło. Zrozumiała, że praca ratownika medycznego nie jest dla niej. Dziś ma 29 lat, agentów w Nowym Jorku, Paryżu i Dubaju. I gotowy plan na przyszłość. Razem z chłopakiem zakłada ekologiczną markę odzieżową.
W listopadowym wydaniu „Vogue Polska” wspominamy legendę fotografii. Peter Lindbergh, autor ikonicznej okładki z supermodelkami lat 90., zmarł na początku września w wieku 74 lat. Wybitnego twórcę we wstępniaku przywołuje dyrektor kreatywna magazynu Małgorzata Bela, dzieląc się z czytelnikami niezwykłą historią, która rozegrała się podczas sesji zdjęciowej na Bahamach. Sylwetkę mistrza czarno-białej fotografii i autora pierwszej okładki amerykańskiego „Vogue’a” pod rządami Anny Wintour w sekcji Nostalgiaprzybliża także Elżbieta Szawarska.
Na tym nie kończymy przygody z modą. Czy marka, która powstała zaledwie 13 lat temu, może stanowić konkurencję dla stuletnich francuskich domów mody? Tak, jeśli założył ją Tom Ford. Projektant, reżyser, a od niedawna również prezes Council of Fashion Designers of America przyznaje, że myśli o sobie jak o produkcie. – Jestem projektantem komercyjnym. Moja największa umiejętność to ulepszanie masowego gustu – wyznał projektant podczas rozmowy z Bobem Haskellem w swoim nowym domu w Los Angeles. Kolejna bohaterka magazynu, z którą rozmawiała redaktor mody Ewelina Dziewiela, nigdy nie dążyła do międzynarodowego sukcesu. Chitose Abe, założycielka i dyrektor kreatywna marki Sacai, zajmuje się nie tylko projektowaniem, ale także prowadzeniem biznesu. – Na początku robiłam wszystko: szyłam, wysyłałam paczki, odbierałam telefony, wystawiałam faktury, jednocześnie zajmowałam się córeczką.Opowiedziała nam o początkach pracy w branży i dążeniu do oryginalności. W Tokio odwiedziliśmy również Mademoiselle Yulia. Modelka, projektantka i didżejkapokazała nam swoje maleńkie mieszkanie, które urządziła japońskimi antycznymi meblami. Z kolei po drugiej stronie oceanu tuż po zakończeniu nowojorskiego tygodnia mody redaktor naczelny magazynu Filip Niedenthal spotkał się z Julią von Boehm. Wieloletnia asystentka Carine Roitfeld i stylistka Nicole Kidman uruchomiła właśnie autorski portal internetowy.
„Vogue Polska” to także ciekawe osobowości spoza świata mody. Redaktorka Anna Konieczyńska rozmawiała z Antonim Porowskim. Ekspert od dobrego jedzenia czuje się Polakiem, choć wychowywał się w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Nam opowiedział o pracy na planie programu „Porady różowej brygady”, młodości oraz o działaniach na rzecz wspierania środowisk LGBTQ. W sekcji Autoportret przybliżamy sylwetkę Marty Borowskiej, która z sukcesem reprezentuje Polskę w jeździe konnej na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, a w Dwugłosie Zuza Głowacka i Julia Wilam poruszają temat emigracji. Zaglądamy ponadto do podwarszawskiego domu Magdy Radałowicz-Zadrzyńskiej i Łukasza Zadrzyńskiego oraz rozmawiamy z Joanną Ostrowską, historyczką, dramaturżką teatralną i krytykiem filmowym.
Co jeszcze znajdziecie w najnowszym wydaniu „Vogue Polska”? W dziale kultury przybliżamy twórczość Piotra Uklańskiego, którego prace można podziwiać na nowojorskiej wystawie „Ottomania”. Posłuchamy też Kim Gordon, która w wieku 66 lat zadebiutowała pod własnym nazwiskiem. Na długie jesienne wieczory polecamy kolejny dziennik autorstwa Andy Rottenberg, portret rodzinny Marii Fredro-Bonieckiej oraz książkę Vincenta V. Severskiego o jednej ze szpiegowskich akcji Krystyny Skarbek, która swoją premierę będzie miała 30 października. W dziale urody bierzemy pod lupę farbowanie włosów, kremy z jednym składnikiem aktywnym, a także badamy korzyści płynące z uprawiania boksu.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.