Zaburzenia psychiczne przestają być tematem tabu. Odwagi do mówienia o problemach dodają internetowe społeczności, które edukują, wspierają i dają nadzieję.
@ittmatters: Lekcja psychologii
It Matters to niezależny projekt społeczny, który powstał w grudniu 2019 roku dzięki Oli, Jance, Zuzie, Oli i Karolinie. Pojawiają się tu treści psychoedukacyjne związane ze zdrowiem psychicznym. W marcu ubiegłego roku odbiorcy profilu mogli wziąć udział w konferencji online, której prelegentkami były m.in. psychiatra, psycholożka i psychodietetyczka. Trzy miesiące później założycielki profilu zostały zwyciężczyniami olimpiady „Zwolnieni z teorii” w kategorii projekt edukacyjny, a zachęcone sukcesem, postanowiły kontynuować rozpoczętą działalność.
@obalic.depresje: Fakty i mity o depresji
Stronę poświęconą faktom i mitom na temat depresji prowadzi 24-letnia Weronika, która na depresję choruje od dziecka. Zaznajomiona z nerwicą natręctw, atakami paniki i lękami terapię i leczenie farmakologiczne podjęła dopiero rok temu. Równie trudne jak zaburzenia psychiczne okazało się dla Weroniki przyznanie przed samą sobą, że potrzebuje pomocy. Posty @obalic.depresje śledzi już ponad 10 tys. obserwatorów, z którymi założycielka profilu dzieli się psychologicznymi ciekawostkami i wiedzą z zakresu zdrowia psychicznego.
@zdrowaglowa: Wszystko o terapii
Asia jest psycholożką, psychoterapeutką poznawczo-behawioralną i psychoedukatorką. Arla to psycholożka i entuzjastka psychoterapii od strony praktycznej i teoretycznej. Na profilu @zdrowaglowa nie udzielają porad, nie diagnozują i nie prowadzą terapii. Zamiast tego szukają odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania z zakresu psychologii, psychoterapii i rozwoju osobistego, zapraszając do współpracy praktyków z wieloletnim doświadczeniem. Instagramowa działalność jest uzupełnieniem portalu ZdrowaGlowa.pl powstałego na podstawie zainicjowanej w 2013 roku ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mam Terapeutę”, mającej na celu walkę ze stygmatyzacją osób korzystających z pomocy terapeutycznej.
@psychologiczne_ciekawosci: Jak pomagać
Natalia Ziopaja ma 23 lata i jest studentką V roku psychologii na SWPS – Wrocław, trenerką TUS i uczestniczką rocznego studium interwencji kryzysowej w nurcie CBT i humanistycznym. Na śledzonym przez niemal 60 tys. użytkowników profilu dzieli się ciekawostkami ze świata psychologii. Podpowiada, jak rozmawiać z osobą odczuwającą niepokój, radzić sobie ze stresem czy rozpoznawać toksyczną pozytywność.
@nadziejawchorobiepsychicznej: Dać nadzieję
U Leny ponad trzy lata temu zdiagnozowano zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Celem jej działalności, do której zmotywowały ją statystyki dotyczące liczby samobójstw osób nieletnich w Polsce, jest szerzenie nadziei w chorobie.
@moznazwariowac: Nauczyć się żyć
Działalność fundacji „Można Zwariować” skupia się na promocji zdrowia psychicznego i zapobieganiu zaburzeniom psychicznym. Założona przez zmagającą się z chorobą dwubiegunową modelkę Cleo Ćwiek, pomaga nauczyć się żyć z zaburzeniami psychicznymi, edukuje w zakresie niebezpieczeństw, które ze sobą niosą, i prowokuje do publicznej debaty. Instagramowy profil fundacji nie tylko ujawnia kulisy jej działalności, ale też pomaga zrozumieć, na czym polegają i jakie są sposoby radzenia sobie z poszczególnymi zaburzeniami psychicznymi.
@psychoedu_: Dla początkujących i zaawansowanych
Ania Cyklińska, psycholożka i psychoterapeutka w trakcie specjalizacji, ucząca się terapii poznawczo-behawioralnej, jest członkinią fundacji „Można Zwariować”, prowadzi też podcast z Cleo Ćwiek. W ostatnich postach na instagramowym profilu śledzonym przez ponad 53 tys. podjęła się wytłumaczenia, czym są negatywne myśli automatyczne, wskazania metod przejścia przez cykl stresu czy wyjaśnienia różnic pomiędzy zaburzeniami bipolar i borderline.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.