Najmodniejsze okulary przeciwsłoneczne na wakacje
Nie tylko chronią przed słońcem, lecz także pozwalają podkreślić indywidualny styl. Wybieramy najmodniejsze okulary przeciwsłoneczne z Vision Express na lato 2023 roku. Eksperci radzą też, jak dobrać je do kształtu twarzy.
Zwykle mamy jedną parę lub dwie, co dziesiąta osoba – cztery lub więcej. Co sezon rozglądamy się za nowościami. Nic tak bowiem nie dopełnia letniej stylizacji, jak dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne. W tym sezonie warto dać się zaskoczyć.
Jakie kształty oprawek wybrać?
Jak pokazuje oferta giganta na rynku szkieł i oprawek, Vision Express, w nowym sezonie rządzą odważne formy Vogue, Dolce& Gabbana czy Prady. Modele o unikalnych kształtach znajdziemy w ofercie młodej marki Unofficial. Jej modele chętnie wybierają osoby zdecydowane, szukające w akcesoriach sposobu wyrażenia siebie i swojej indywidualności. Oferta obejmuje ponad 300 modeli, dopasowanych do zróżnicowanych osobowości i oczekiwań.
Jakimi trendami się inspirować?
Na popularności nie tracą kocie oczy, wyjątkowo uniwersalne i podkreślające rysy twarzy. Ale w tym sezonie panowanie przejęła różnorodność. Do stonowanych, klasycznych form dołączyły pełne młodzieńczej energii wzory geometryczne, a nawet futurystyczne. O klasycznych kształtach, ale też okrągłe, prostokątne, trójkątne czy przypominające trapez. Hitem sezonu są modele w rozmiarach XXL, które przy okazji potrafią optycznie wysmuklić twarz. Nie brak modeli w stylu retro, które lubią wracać co kilka lat, np. kultowych lenonek. W tym sezonie szczególnie ciekawie wyglądają w różnych wariantach kolorystycznych i w dużych rozmiarach. Wśród materiałów króluje elastyczne tworzywo sztuczne w nowych kształtach i kolorach, również łączone z metalem. Fanów mają oprawki pastelowe i całkiem niewidoczne, transparentne, które łatwo dopasować, bo mają mniejszy wpływ na rysy twarzy. Wielki wybór jest głębokiej klasycznej czerni i całej palety brązów.
Jak dopasować oprawki do twarzy?
Odświeżającą nowością jest łamanie zasad doboru oprawek. Dawne podziały straciły na aktualności, co widać choćby po okrągłych twarzach, którym świetnie w okrągłych formach. Z zasad, które pozostały stałe, pięć głównych wyliczają eksperci Unofficial. Podczas przymierzania oprawek uśmiechnij się, by sprawdzić, jak układa się twarz. Dolna część okularów nie powinna stykać się ze skórą, nawet na wysokości kości policzkowych. Po drugie, sprawdź, czy oko jest wypośrodkowane w soczewkach. Po trzecie, czy oko jest oddalone od szkieł – zatrzepocz rzęsami, nie powinny się z nimi stykać. Czwarta podpowiedź dotyczy linii brwi: w klasycznych modelach oprawek nie powinny być zasłonięte ani też widoczne w soczewkach. Piąta rada też wynika z częstego błędu popełnianego przez wybierających okulary: oprawki powinny znajdować się między zewnętrznym kącikiem oka a końcem skroni.
Jak wybrać kolor soczewki?
Wybierając okulary przeciwsłoneczne, warto jeszcze zatrzymać się na soczewkach. Czarne, najbardziej popularne, są najlepszym wyborem na bardzo jasne, słoneczne dni, bo najskuteczniej chronią przed mocnym światłem. Szare soczewki nie przekłamują widzenia kolorów, są neutralne. To dobry wybór także dla kierowców. Brązowe pochłaniają światło niebieskie, więc poprawiają kontrast, ostrość i głębię widzenia. Wyostrzają obraz nad wodą. Wzrok w nich odpoczywa, co docenią zwłaszcza osoby o wrażliwych oczach. Pomarańczowe, złote, żółte zwiększają kontrast i rozjaśniają obraz. Sprawdzają się w gorszych warunkach atmosferycznych, np. w dni pochmurne i deszczowe. Różowe i czerwone są idealne na poranek lub wieczór, czyli momenty dnia o delikatnym świetle. Poprawiają ostrość widzenia i kontrast przedmiotów oglądanych na białym, zielonym lub niebieskim tle. Doceniają je amatorzy wędkowania czy porannego joggingu. Lustrzane całkowicie odbijają światło, dzięki czemu zapewniają poczucie prywatności – oczy osób w lustrzankach są niewidoczne. Szkła polaryzacyjne dzięki specjalnemu filtrowi na powierzchni blokują poświatę i odblaski. Przepuszczają do oka wyłącznie pionowe promienie światła, odbijając poziome, które utrudniają widzenie. W okularach ze szkłami polaryzacyjnymi kontrast kolorów jest lepszy, barwy są bardziej nasycone, dzięki czemu wyższy jest komfort widzenia.
Jak sprawdzić, czy okulary posiadają filtry UV?
Do tego, że okulary przeciwsłoneczne muszą być wyposażone w filtry UV, nikogo już chyba przekonywać nie trzeba. W Vision Express bezpieczeństwo jest standardem. Wszystkie modele okularów przeciwsłonecznych są wzbogacone o cienką powłokę ochronną, która zatrzymuje szkodliwe promienie świetlne. Dzięki temu zabezpiecza oczy przed podrażnieniem, zaczerwienieniem, uczuciem piasku pod oczami i nadwrażliwością na światło, a także przed poważnymi chorobami, takimi jak katarakta czy zwyrodnienie plamki żółtej. Optymalny jest filtr UV 400, który blokuje 99-100 proc. promieni świetlnych UVA i UVB. O jego obecności świadczy symbol „CE” – „Conformité Européenne” (zgodność europejska). Oznacza, że produkt jest bezpieczny – został dopuszczony do obrotu na terenie Unii. Umieszczone na okularach cyfry z przedziału 0-4 opisane jako „filtry UV” oznaczają stopień przepuszczalności światła, jakie dociera do oka. Dla przykładu jasne okulary UNSF0233 NDP0 marki Unofficial mają kategorię 1, ciemniejsze UNSF0212 HHG0 tej samej marki – kategorię 3.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.